17 Հոկտեմբեր 2015 - 10:00 AMT
Հունաստանի խորհրդարանն ընդունել է բարեփոխումների փաթեթը, որով նախատեսվում է խիստ տնտեսման միջոցներ կիրառել, որոնք համաձայնեցված են վարկատուների հետ Աթենքին ֆինանսական աջակցության շրջանակում, հայտնել է BBC-ին: Կողմ է քվեարկել կառավարական կոալիցիայի կուսակցությունները ներկայացնող 154 պատգամավոր:
Մասնավորապես նախատեսվում է ազատականացնել էներգետիկ շուկան, նվազեցնել կենսաթոշակային տարիքը, կրճատել կենսաթոշակները, խստացնել պատիժը հարկերի վճարումից խուսափելու համար:
Ավելի վաղ ներկայացվեց 2016-ի բյուջեի նախագիծը: Հունաստանի ՀՆԱ-ն, հավանաբար, կշարունակի անկումն առնվազն մինչև 2016-ի ավարտը:
Փաստաթուղթը ենթադրում է Հունաստանի տնտեսության 2,3% կրճատում 2015-ին` նախորդ տարվա 0,8% բարձրացումից հետո, իսկ 2016-ին կանխատեսվում է ևս 1,3% նվազում: Այս գնահատականները համապատասխանում են այն ցուցանիշներին, որոնք ընդունված են որպես հիմք Հունաստանին միջազգային ֆինանսական օգնության երրորդ չափաբաժնի ծրագրի համար:
Գործազրկության մակարդակը Հունաստանում հավանաբար կբարձրանա մինչև 25,4%, նախորդ տարվա 24,6% դիմաց, իսկ գալիք տարի կկազմի արդեն 25,8%:
Հունաստանի բյուջեի առաջնային պակասուրդն առանց տոկոսների վճարման 2015-ին կկազմի ՀՆԱ 0,24%-ը կամ 418 մլն եվրո: 2016-ին Հունաստանի կառավարությունը մտադիր է դուրս գալ ՀՆԱ 0,52%-ի մակարդակի, հայտնում է Interfax-ը:
Հունաստանի պետպարտքն աճում է, չնայած միջազգային փորձագետների հայտարարություններին այն մասին, որ հարկավոր է նվազեցնել երկրի տնտեսության պարտքային բեռը` 2015-ին այն կհասնի ՀՆԱ 181,8%-ի, իսկ 2016-ին` ՀՆԱ 192,4%-ի:
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հայտարարել է խորհրդարանականներին, որ վարկատուների հետ պարտքային բեռի թեթևացման շուրջ բանակցություններում կառավարությունը մտադիր է առաջարկել երկարացնել մարման ժամկետները և նվազեցնել ֆիքսված տոկոսադրույքները:
Մինչդեռ Հունաստանի համար ԱՄՀ օգնության գործող ծրագիրն ավարտվում է 2016-ի մարտին և ստեղծված հանգամանքներում կազմակերպությունը կարող է հրաժարվել այդ երկրի օգնությանը հետագա մասնակցությունից, նշում են արևմտյան ԶԼՄ-ները:
Հուլիսին ԱՄՀ զեկույցը Հունաստանում պարտքային ճգնաժամի վերաբերյալ հանրության սեփականությունը դարձավ տեղեկատվության արտահոսքի պատճառով: Այլընտրանքների թվում հիմնադրամի փորձագետներն առաջարկել են Հունաստանին տրամադրել պարտքային վճարումների ամբողջական մորատորիում 30 տարի ժամկետով:
Հունաստանը պետք է մասնավորեցնի 50 մլրդ եվրո ընդհանուր արժողությամբ օբյեկտներ: «Ինտերֆաքսը» Եվրախմբի ղեկավար Յերուն Դեյսելբլումի վրա հղումով հայտնում է, որ գումարը փոխանցվելու է հատուկ հիմնադրամի: Այդ միջոցների մի մասը` 25 մլրդ եվրո, կօգտագործվի հունական բանկերի վերակապիտալիզացման համար:

17 Октябрь 2015 - 10:08 AMT
Вновь избранный парламент Греции принял пакет реформ, который предусматривает введение новых норм жесткой экономии. Они согласованы с кредиторами в рамках программы финансовой помощи Афинам, передает «Интерфакс».
Агентство уточняет, что за принятие реформ проголосовали 154 депутата входящих в правительство партий «Коалиция радикальных левых сил СИРИЗА» и «Независимые греки».
Пакет реформ предусматривает либерализацию рынка энергетики, снижение пенсионного возраста, снижение пенсий, усиление наказания за уклонение от уплаты налогов.
Документ предполагает сокращение экономики Греции на 2,3% в 2015 году после повышения на 0,8% в прошлом году и снижение еще на 1,3% в 2016 году. Эти оценки соответствуют показателям, которые легли в основу третьей программы международной финансовой помощи Греции.
Ранее был представлен проект бюджета страны на 2016 год. Греческий ВВП, вероятно, продолжит падать по крайней мере до конца 2016 года. Уровень безработицы в Греции, вероятно, повысится с 24,6% в 2014 году до 25,4% в текущем году и до 25,8% в следующем.
Первичный дефицит бюджета Греции без учета процентных платежей составит в 2015 году 0,24% ВВП, или 418 млн евро. В 2016 году правительство Греции планирует выйти на общий первичный профицит бюджета на уровне 0,52% ВВП.
Госдолг Греции продолжит расти, несмотря за заявления международных экспертов о необходимости снижения долговой нагрузки на экономику страны: в 2015 году он достигнет 181,8% ВВП, в 2016 году – 192,4% ВВП.
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас заявил парламентариям, что в ходе переговоров с кредиторами об облегчении долговой нагрузки правительство планирует предложить продление сроков погашения и снижение фиксированных процентных ставок.
Между тем, действующая программа помощи МВФ для Греции завершается в марте 2016 года, и в сложившихся обстоятельствах организация может отказаться от дальнейшего участия в помощи этой стране, отмечают западные СМИ.
Партия «Коалиция радикальных левых сил СИРИЗА» Алексиса Ципраса убедительно победила на досрочных парламентских выборах 21 сентября. Партия смогла опередить консерваторов из «Новой демократии» более чем на 7 процентных пунктов. Вплоть до выборов разница между партиями укладывалась в статистическую погрешность.
В ходе избирательной кампании Ципрас всячески защищал свое решение подписать меморандум с кредиторами, предусматривающий выделение кредитов в размере 86 миллиардов евро в обмен на программу жесткой экономии. Эти кредиты пойдут на погашение сделанных прежними правительствами долгов.
В ответ кредиторы из Еврокомиссии, ЕЦБ, МВФ и ЕСМ потребовали сократить расходы на пенсии и зарплаты, новых увольнений в госсекторе. Часть этих мер принял предыдущий парламент, а до конца года Греция должна принять еще порядка 150 законов для реализации реформ, в том числе 50 законов являются условием для продолжения кредитования греческой экономики.
Внеочередным выборам предшествовала отставка Ципраса, о которой он объявил 20 августа. 27 августа президент Греции на основании конституции назначил главу Верховного суда Василику Тану-Хрестофилу исполняющей обязанности премьера и поручил ей формирование временного кабинета.