19 Հոկտեմբեր 2015 - 11:39 AMT
Անօդաչու թռչող սարքը, որը թուրքական ՌՕ ուժերը խոցել էին հոկտեմբերի 16-ին, ռուսական արտադրության էր: Այդ մասին, ըստ տեղի հեռուստատեսության, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն:
«Սարքը ռուսական արտադրության էր: Սակայն այն կարող էր պատկանել և Բաշար Ասադի ուժերին, և քուրդ զինյալներին, և այլ ուժերի»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Հոկտեմբերի 16-ին Սիրիայի կողմից Թուրքիայի օդային տարածքը խախտած ինքնաթիռը գրոհի է ենթարկվել և խոցվել է թուրքական ՌՕՈւ կողմից: «Հոկտեմբերի 16-ին Թուրքիայի օդային տարածքում` թուրք-սիրիական սահմանին հայտնաբերվել է ինքնաթիռ, որի պետական պատկանելությունն անհյատ է: Եռակի զգուշացումից հետո այն շարունակել է թռիչքը Թուրքիայի օդային տարածքում: Մեր ինքնաթիռները, որոնք պարեկում էին սահմանը, սպառնալիքների արձագանքման կանոնների շրջանակում կրակ են բացել և խոցել են ինքնաթիռը»,-ասվում էր Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի հայտարարության մեջ: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ խոցվել է անօդաչու սարք:
Ավելի վաղ թուրք վարչապետը հայտարարել էր, որ Թուրքիան առանց տատանվելու կխոցի բոլոր ինքնաթիռները Թուրքիայի օդային տարածքը խախտելու դեպքում: «Եթե դա ինքնաթիռ լիներ, մենք նույն կերպ կվարվեինք: Մեր քաղաքականությունը հայտնի է: Մեր սահմանները խախտելու դեպքում պատասխանն անխուսափելի կլինի»,-ասել էր վարչապետը:
ՌԴ ՊՆ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ Սիրիայում գործող բոլոր ռուսական ինքնաթիռները վերադարձել են ավիաբազա, իսկ անօդաչու սարքերը գործում են ըստ պլանի:
ԱՄՆ-ն հայտարարություն չի արել անօդաչու սարքի պատկանելության վերաբերյալ: «Ոչինչ չեմ կարող ասել այս առիթով»,-հայտարարել է լրագրողներին ԱՄՆ Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոները:

19 October 2015 - 12:03 AMT
A drone shot down by Turkish warplanes in Turkish air space near Syria on Friday, October 16, was Russian-made, but Moscow has told Ankara the unmanned aircraft did not belong to Russia, Prime Minister Ahmet Davutoglu said on Monday, October 19, Reuters reports.
The drone was downed on Friday after it continued on its flight path despite three warnings, the Turkish military said. Earlier this month, Russian jets violated Turkish air space on two occasions and Ankara warned it would respond if such incursions recurred.
"The downed drone is Russian-made but Russia has told us in a friendly manner that it doesn't belong to them," Davutoglu said in an interview with Turkish broadcaster AHaber.
A U.S. official said Washington believed the drone was of Russian origin. Davutoglu said it could have belonged to Syrian government forces, whose biggest arms supplier is Russia, or to the Syrian Kurdish PYD militia or other elements.
The incident highlighted the risks to NATO member Turkey as Syrian, Russian and U.S. coalition aircraft target various insurgent groups inside Syria often close to Turkish borders.
Davutoglu said the downing of the drone proved Turkey is determined to react against any air space incursions. "This incident…has shown that Turkey both has the capacity and the political will to put an end to such violations," he said.
"I hope Russia, whose friendship and neighborliness we value, will adopt a more careful stance and Turkish-Russian relations will not be negatively affected."