«Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ ուժային գործողությունն իր շտկումներն է մտցրել Սիրիայի տարածքում գրոհայինների ակտիվության գործում: ՌԴ ՕՏՈւ հարվածներն ու Սիրիայի կառավարական զորքերի գործողությունները արդեն ստիպել են գրոհայիններին նահանջել տարածաշրջանից: Սիրիական հակամարտությունից ելքերի ուղիները դեռ նոր են ձևավորվում, սակայն Կենտրոնական Ասիայից բացի, ուղղություններից մեկն, անկասկած, կլինի Անդրկովկասը: Վրաստանի Պանկիսիի կիրճը չեչենական պատերազմների տարիներին արդեն որպես ապաստան օգտագործվել է ծայրահեղականների կողմից, իսկ հարևան Ադրբեջանում արագ աճում է կրոնական ծայրահեղականների թիվը: Սիրիայում մարտական փորձ ձեռք բերած ծայրահեղականների նոր խմբերի հայտնվելն Անդրկովկասում կարող է ներսից խարխլել տարածաշրջանի կայունությունը և խնդիրներ ստեղծել Ռուսաստանի համար, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ Վրաստանի իրավապահ մարմինների, Սիրիայում և Իրաքում մարտական գործողությունների է մասնակցում Վրաստանի մոտ 300 քաղաքացի: Ջիհադականների զգալի մասը չեչեններն են Պանկիսիի կիրճից: Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունների են մասնակցում նաև Թուրքիային սահմանակից Աջարիայի, ինչպես նաև ադրբեջանաբնակ Քվեմո Քարթլիի բնակիչներից ոմանք:
Ադրբեջանի քաղաքացիներն ավելի շատ են ներգրավված սիրիական հակամարտությունում` տարբեր գնահատականներով 400-1000 մարդ: Անցյալ տարի ասվում էր նույնիսկ Սիրիայում առանձին «ադրբեջանական գումարտակի» ստեղծման հավանականության մասին: Ծնունդով Ադրբեջանից ամենահայտնի գրոհային Հաթաբ ալ Ազերին բացի մարտերին մասնակցելուց հայտնի է նաև իր մեղադրանքներով Ադրբեջանի իշխանությունների հասցեին` պետության աշխարհիկության պահպանման և կաշառակերության համար:
Ադրբեջանցիների անունները հաճախ են շրջանառվում ԶԼՄ-ներում: Օրինակ, հունվարին թուրքական պարբերականը պնդում էր, որ ծայրահեղականները գլխատել են ադրբեջանցի դաշտային հրամանատար Սիրաջ Ազերիին: Այսպիսով, Անդրկովկասի ծայրահեղականների զգալի մասը լքել է իր երկրկներն ու մարտական փորձ է ձեռք բերում:
Մինչդեռ, գրում է պարբերականը, չնայած ակտիվ իսլամիստների զանգվածային հոսքին Մերձավոր Արևելք, չի կարելի ասել, թե Վրաստանում և Ադրբեջանում անդորր է տիրում: Հակառակը, կրոնական ծայրահեղականության հետ կապված իրավիճակը երկու երկրներում էլ վատթարանում է: Ավելի շատ դա վերաբերվում է մահմեդական Ադրբեջանին, սակայն Վրաստանում ևս կան լարվածության լուրջ օջախներ, մասնավորապես Վրաստանի Պանկիսիի կիրճը, որտեղի չեչենները բավականին մեկուսացած են երկրից:
Առաջին և երկրորդ չեչենական պատերազմների ժամանակ Պանկիսիի կիրճը հուսալի ապաստան էր ռուսական բանակի դեմ պայքարող գրոհայինների համար: Այստեղ էր թաքնվում դաշտային հրամանատար Ռուսլան Գելաևը, 1999 թ.Մոսկվայում բնակելի տների պայթյունների մեջ կասկածվողները: Վրաստանի իշխանությունները կարողացան վերահսկողություն հաստատել այնտեղ միայն 2003 թ.:
Այսօր այդ կիրճն ԻՊ համար Անդրկովկասում կենդանի ուժի ամենակարևոր աղբյուրներից մեկն է: 2000-ականներին տեղի երիտասարդների շրջանում տարածում ստացան սալաֆիթների գաղափարները` նրանք կողմ են կրոնական կանոնների խիստ պահպանմանը, իսլամի մաքրազատմանը «նորամուծություննեից», կրոնական դոգմատների գերակայությանն օրենքի հանդեպ: Վրաստանի իրավապահները չկարողացան ազդեցություն ունենալ այս զարգացումների վրա և ինչպիսին կլինեն հետագա զարգացումները բարդ է ասել:
Իրավիճակն Ադրբեջանում ավելի պայթյունավտանգ է, քան Վրաստանում: Ի տարբերություն հարևան երկրի, որտեղ ծայրահեղականության միայն առանձին օջախներ կան, մահմեդական Ադրբեջանն ամբողջ երկրի ապակայունացման վտանգի առջև է հայտնվել:
Ավանդաբար Ադրբեջանում ավելի անհանգիստ են հյուսիսային շրջանները, որոնք հարակից են Դաղստանին և բնակեցված են ոչ միայն ադրբեջանցիներով, այլ նաև ավարներով, լեզգիներով: Հենց այստեղ է 1990-ականներից ի վեր նկատվում Թուրքիայից, արաբական երկրներից էմիսարների, ինչպես նաև ռուսաստանցի «վահաբիտների» ներհոսք: Սակայն վերջին 20 տարում սալաֆիթների խոշոր համայնքներ են առաջացել նաև Բաքվում և Ադրբեջանի երրորդ քաղաք Սումգայիթում: 2000-ականներին Բաքվում սալաֆիթների քարոզներին հազարավոր մարդիկ էին հավաքվում` մինչ վարչական միջոցների կիրառումը: Վերջին շրջանում ծայրահեղականներին են միանում նաև շիաները` Ադրբեջանի մահմեդականների 85 տոկոսը շիաներ են:
Իրավապահ մարմինները ձերբակալում են սալաֆիթներին, տարբեր պատրվակներով մզկիթներ են փակում, ինչը նպաստում է իրավիճակի սրմանը:
Մեկ այլ վտանգավոր միտումը, որը կարող է որոշ հանգամանքներում ապակայունացնել իրավիճակը ներսից, հարաբերությունների վատթարացումն է շիա բնակչության և սունիների միջև: Արտաքին գործոնները և երկու ուղղությունների ծայրահեղականների ռազմատենչ հռետորաբանությունն իրենց գործն անում են: 2013-ի դեկտեմբերին Սումգայիթում բախումներ տեղի ունեցան շիաների և սունիների միջև, երկու հոգի վիրավորվեց նռնակի պայթյունից, ևս 2-ը` դանակահարվեցին: Անցյալ տարվա նոյեմբերին անհայտները փորձեցին հրկիզել սալաֆիթնեի մզկիթը Բաքվի արվարձանում: Սիրիական հակամարտության արձագանքը գնալով ավելի լսելի է դառնում Ադրբեջանում:
ՌԴ ՊՆ օդային ուժերի հարվածները ԻՊ գրոհայինների դիրքերին և կառավարական ուժերի ակտիվացումը հանգեցրել են իսլամիստների փախոսւտի: Հոկտեմբերի 5-ին ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ մոտ 3 հազար գրոհային փախել է Հորդանան, մեկ շաբաթ անց Թունիսի ՊՆ ղեկավարը հայտարարեց, որ մոտ 250 գրոհային հեռացել է Սիրիայից և հաստատվել Լիբիայում:
«Հաշվի առնելով ԻՊ քրեական բնույթը, նրա կողմնակիցների համար դժվար չի լինի այլ երկրներ անցնելը, առաջին հերթին` Թուրքիա և Հորդանան»,-կարծում է ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի ուսումնսիրության կենտրոնի աշխաըակից Անդրեյ Արեշևը: Սակայն, նա կարծում է, որ դեռ վաղ է խոսել գրոհայինների զանգվածային փախուստի մասին: «Ես չէի թերագնահատի ԻՊ հնարավորությունները»,-ասել է նա: Եթե գրոհայինները Սիրիայից վերադառնան Վրաստան և Ադրբեջան, իրավիճակն Ադնրկովկասում կվատթարանա: Հազիվ թե ստացվի փակել նրանց ճանապարհը:
Անկասկած, կան նաև զսպող հանգամանքներ: Հավանաբար, գրոհայինների մի մասը, խուսափելով իրավապահներից (Ադրբեջանում Սիրիայի պատերազմի մասնակիցներին մինչև 20 տարվա ազատազրկում է սպառնում), կգերադասեն թաքնվել ավելի «բարյացակամ երկրներում», ոմանք էլ կշարունակեն ջիհադն արդեն այլ թեժ կետերում, օրինակ, Լիբիայում կամ Աֆղանստանում: Պակաս կարևոր չէ նաև այն, որ Ադնրկովկասն այս պահին ԻՊ շահերի կենտրոնում չի գտնվում` դիտարկվելով ավելի շատ որպես մարտական գործողությունների մասնակիցների աղբյուր:
Սակայն, իրավիճակը փոխվում է: Հոկտեմբերի 13-ին համացանցում հայտնվեց ԻՊ մամուլի քարտուղար Աբու Մուհամմեդ աշ Ադնանի ձայնագրությունը` «ռուս և ամերիկացի խաչակիրների դեմ» ջիհադի սպառնալիքով: 3 օր անց նախկին ԽՍՀՄ սահմաններին հակամարտության մոտենալու մասին խոսեցին Ղազախստանում` ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մատնանշեց այս ոլորտում ԱՊՀ երկրների համագործակցության հզորացման անհրաժեշտությունը: «Տարբեր գնահատականներով, ԻՊ կողմից արդեն կռվում է 5-7 000 մարդ ՌԴ-ից և ԱՊՀ-ից: Մենք, անշուշտ, չենք կարող թույլ տալ, որ նրանք Սիրիայում ստացած փորձը կիրառեն մեր տանը»,-ասել է նախագահը: Պուտինը կոչ արեց ուշադիր հետևել իրավիճակին Համագործակցության արտաքին սահմաններին:

Силовая операция против боевиков запрещенного в России «Исламского государства» (ИГ) внесла свои коррективы в активность экстремистов на территории Сирии. Удары Воздушно-космических сил России и действия сирийских правительственных войск уже запустили процесс оттока боевиков из региона. Направления их выхода из сирийского конфликта пока только формируются, однако помимо среднеазиатского, одним из них безусловно станет маршрут в сторону Закавказья. Панкисское ущелье Грузии в годы чеченских войн уже служило прибежищем для экстремистов, а в соседнем Азербайджане быстро растет число религиозных радикалов. Прибытие в Закавказье новых партий экстремистов, получивших боевой опыт в Сирии, может подорвать стабильность региона изнутри и создать проблемы для России, пишет Lenta.ru.
По данным правоохранительных органов Грузии, всего в конфликте на территории Сирии и Ирака участвуют свыше 300 граждан республики. Значительная часть джихадистов — молодые чеченцы-кистинцы из Панкисского ущелья. Воюют на Ближнем Востоке и выходцы из граничащей с Турцией Аджарии, а также уроженцы региона Квемо-Картли, почти половину населения которого составляют азербайджанцы.
Граждан Азербайджана в зоне сирийского конфликта еще больше, по разным оценкам — от 400 до 1000 человек. В прошлом году сообщалось о возможном создании на территории Сирии отдельного «азербайджанского батальона». Самый известный боевик из этой закавказской республики — Хаттаб Аль Азери: помимо участия в боях, он успел отметиться своими обвинениями в адрес властей Азербайджана за сохранение светского характера государства и высокую коррумпированность.
О выходцах из Азербайджана на территории Сирии часто упоминают СМИ. Так, к примеру, в январе в турецком издании утверждалось, что экстремисты казнили за недостаточную лояльность выходца из Азербайджана, полевого командира, известного как Сирадж Азери. Таким образом, к настоящему времени значительная часть радикалов Закавказья покинула свои страны и приобретает боевой опыт.
Между тем, пишет издание, несмотря на массовый отъезд активных исламистов на Ближний Восток, нельзя сказать, что в Грузии и Азербайджане воцарилось спокойствие. Напротив, ситуация с религиозным экстремизмом в обеих странах продолжает ухудшаться, а исламистское подполье расширяется и крепнет на глазах. В большей степени это касается мусульманского Азербайджана, однако и в Грузии есть весьма серьезные очаги напряженности. Именно в Грузии расположено небольшое Панкисское ущелье, населенное этническими чеченцами-кистинцами, которые живут достаточно обособленно от остальной страны.
Во времена первой и второй чеченских войн ущелье служило надежным убежищем для боевиков, воевавших против российской армии. Здесь скрывался полевой командир Руслан Гелаев и прятались подозреваемые во взрывах жилых домов в Москве в сентябре 1999 года. Грузинские власти смогли вернуть ущелье под свой полный контроль лишь в 2003 году.
Сегодня Панкисское ущелье — один из наиболее важных во всем Закавказье источников живой силы для «Исламского государства». В 2000-е годы среди местной молодежи широко распространились идеи так называемых салафитов (сторонников жесткого следования религиозным догмам, очищения ислама от «новшеств», приоритета религиозных норм над законами государства). Рейды правоохранительных органов Грузии и увещевания старейшин не смогли переломить ситуацию. Как будут развиваться отношения грузинских властей и обитателей Панкисского ущелья по мере дальнейшей смены поколений, сказать достаточно сложно.
Ситуация в Азербайджане, пожалуй, потенциально более взрывоопасна, чем в Грузии. В отличие от соседней республики, имеющей только «очаги напряженности» на фоне остальной в целом благополучной в плане религиозного экстремизма страны, мусульманский Азербайджан рискует столкнуться с масштабными проблемами, затрагивающими все государство.
Традиционно наиболее беспокойными в Азербайджане были северные районы, примыкающие к российскому Дагестану и населенные не только азербайджанцами, но и аварцами, лезгинами. Именно здесь с 1990-х годов отмечалось наиболее сильное влияние эмиссаров из Турции, арабских стран, а также российских «ваххабитов». Однако за последние два десятилетия крупные общины салафитов возникли и окрепли в столице страны Баку и третьем по величине городе Азербайджана Сумгаите. На пятничные молитвы к наиболее популярным салафитским мечетям в Баку в 2000-е годы (до введения административных запретов властей) стекались тысячи людей. К общинам, из которых рекрутируется большинство боевиков-исламистов, в последние годы зачастую присоединяются и выходцы из традиционно шиитских семей (85 процентов населения Азербайджана составляют мусульмане-шииты).
Правоохранительные органы страны регулярно проводят облавы и задержания салафитов, под разными предлогами закрывают их мечети, что способствует обострению обстановки и дальнейшему обособлению радикалов. В ходе подобных рейдов министерство национальной безопасности Азербайджана за последний год задержало десятки экстремистов, побывавших в зоне сирийского конфликта.
Другая опасная тенденция, способная при неблагоприятном стечении обстоятельств подорвать стабильность в республике изнутри, — ухудшение отношений между шиитским большинством населения и сторонниками суннитского направления ислама. Внешние факторы (на Ближнем Востоке сегодня фактически идет религиозная война между суннитами и шиитами) и воинственная риторика радикальных представителей обоих религиозных направлений внутри республики делают свое дело. В декабре 2013 года в Сумгаите произошли столкновения между шиитами и суннитами, в ходе которых двоих ранило осколками взорвавшейся гранаты, а еще двое получили ножевые ранения. В ноябре прошлого года неизвестные попытались сжечь салафитскую мечеть в пригороде Баку. Эхо сирийского конфликта звучит в Азербайджане все более и более отчетливо.
Начавшаяся 30 сентября силовая операция Воздушно-космических сил России (ВКС) против боевиков «Исламского государства» и активизация действий правительственных сирийских войск привела к значительному увеличению силового давления на исламистов. 5 октября СМИ сообщили о бегстве трех тысяч экстремистов в Иорданию, спустя неделю министр обороны Туниса Фархат Хоршани заявил, что порядка 250 тунисских боевиков ИГ предпочли покинуть Сирию и перебазироваться в Ливию.
«Учитывая криминальный характер экстремистской группировки «Исламское государство», для его сторонников не составит проблемы перебраться в другие страны. Первые на очереди — Турция и Иордания», — считает сотрудник Центра изучения Центральной Азии, Кавказа и Урало-Поволжья при Институте востоковедения РАН Андрей Арешев. Однако он полагает, что говорить о массовом бегстве боевиков из зоны конфликта пока преждевременно. «Я бы не стал преуменьшать возможности ИГ», — отметил эксперт.
В случае возвращения боевиков из Сирии в Грузию и Азербайджан ситуация с безопасностью в Закавказье прогнозируемо ухудшится. Полностью перекрыть путь радикалам вряд ли получится.
Безусловно, тут есть и сдерживающие факторы. Вероятно, часть боевиков, опасаясь преследования правоохранительных органов (в том же Азербайджане участникам войны в Сирии грозит от 20 лет тюрьмы до пожизненного заключения), предпочтет скрыться в более «дружественных» странах, а кто-то в силу идейных либо финансовых соображений продолжит «джихад» в других горячих точках, например, в Ливии или Афганистане. Немаловажно и то, что сегодня Закавказье находится на сравнительной периферии интересов ИГ, рассматриваясь лидерами экстремистов скорее как источник новых рекрутов для участия в боевых действиях, нежели в качестве объекта военной экспансии.
Однако ситуация меняется. 13 октября в интернете появилось аудиообращение пресс-секретаря ИГ Абу Мухаммеда аль-Аднани с угрозой священной войны против «русских и американских крестоносцев». Спустя три дня о вероятных попытках приближения конфликта к границам бывшего СССР говорили на состоявшемся в Казахстане заседании Совета глав государств СНГ в узком составе. Президент России Владимир Путин указал на возросшую актуальность сотрудничества в данной сфере в рамках содружества. «По разным оценкам, на стороне ИГИЛ уже воюют от пяти до семи тысяч выходцев из России и других стран СНГ. И мы, конечно, не можем допустить, чтобы они полученный сегодня в Сирии опыт позднее применяли бы у нас дома», — подчеркнул президент. И призвал внимательно следить за положением дел у внешних границ содружества.