Ադրբեջանը չունի այնքան ռեսուրսներ, որ կարողանա բավարարել Վրաստանի գազի պահանջարկն, ուստի Վրաստանին գազի լրացուցիչ ծավալ է հարկավոր Ռուսաստանից: Նման հայտարարություն է արել Վրաստանի փոխվարչապետ և էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն` անդրադառնալով ռուսական գազի գնման անհրաժեշտությանը, հայտնում է apsny.ge-ն:
«Ինչո՞ւ չկան լրացուցիչ ծավալներ: Այդ հարցը պետք է Ադրբեջանին տալ: Ուստի ես հարցնում եմ ձեզ, ինչո՞ւ է Ադրբեջանը պայմանագիր ձևակերպում «Գազպրոմի» հետ, եթե ունի այդ ծավալներն իր ներքին շուկայի համար: Չեմ կարող ասել, թե ինչ գին կլինի: Եթե այն ընդունելի լինի, մենք, հավանաբար, կիրագործենք նախագիծը»,-ասել է Կալաձեն:
«Մի կողմ թողնենք այն անառողջ էյֆորիան, որը վերջին շրջանում զգացվում է քաղաքական գործիչների և քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների մոտ «Գազպրոմի» հետ աշխատանքային հանդիպման պատճառով: Ըստ Կալաձեի, «Գազպրոմի» հետ գործող պայմանագիրը ստորագրվել է 2003-ին, մինչ օրս 21 հավելում է արվել ժամկետի երկարացման և տարբեր տեխնիկական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ: Ըստ նրա, վերոնշյալ ընկերության հետ արդեն մի քանի տարի է, ինչ և շփումներ կան, և պայմանագիր է գործում:
Նա նշել է, որ ըստ պայմանագրի, մի քանի տարի շարունակ ամենամյա հանդիպումներ են եղել, նաև Սահակաշվիլիի օրոք և մինչ այդ:
«Գազից բացի, որ ստացել ենք տարանցման դիմաց, նույնիսկ պատերազմից հետո լրացուցիչ ծավալներ ենք ստացել ՌԴ-ից: Սակայն, չգիտես ինչու այդ փաստերը մոռանում են և ոչ ոք չի խոսում դրա մասին: Քաղաքական բարոյականության ինչ-որ սահման կա, որը չի կարող անցնել նույնիսկ ամենասնանկ քաղաքական գործիչը կամ քաղաքական կուսակցությունը: Հասկանալի է, որ ընտրական տարի է գալիս և սնանկ քաղաքական գործիչներն ու կուսակցությունները կաշխատեն ինչ-որ կերպ հիշեցնել իրենց մասին»,-հայտարարել է Կալաձեն:

20 Октябрь 2015 - 13:14 AMT
Азербайджан не обладает необходимым ресурсом для обеспечения Грузии газом, следовательно, стране необходимо получать дополнительный объем «голубого топлива» из России.
С соответствующим заявлением, согласно apsny.ge, выступил вице-премьер, министр энергетики Грузии Каха Каладзе, комментируя необходимость закупок российского газа.
«Почему нет дополнительных объемов? Этот вопрос следует задать Азербайджану. Тогда я спрашиваю у вас, почему Азербайджан оформляет договор с «Газпромом», если у них есть эти объемы, чтобы использовать для внутреннего рынка. Я не могу сказать, какой будет цена. Если она будет приемлемой, мы, наверное, осуществим этот проект», – заявил Каладзе.
"Мы максимально отложили в сторону заявление о той нездоровой эйфории, которая была поднята в последнее время политиками и представителями политических партий из-за рабочей встречи с "Газпромом". Он отметил, что действующий договор с «Газпромом» был подписан в 2003 году, и с тех пор было оформлено 21 дополнений с целью продления оформленного срока, а поставки газа из России велись, в том числе, во время правления Саакашвили.
«Кроме газа, полученного ценой транзита, даже после войны получали дополнительные объемы из России. Но почему-то эти факты забывают, и никто о них не говорит… Понятно, что наступает год выборов, и политическиe bankroty постараются чем-то напомнить о себе населению»,- заявил Каладзе.