21 Հոկտեմբեր 2015 - 06:40 AMT
Իրանի ԱԳՆ-ն պարզեցնում է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը: Այժմ 190 երկրների քաղաքացիներ կկարողանան 30 օր ժամկետով զբոսաշրջային մուտքի արտոնագրեր ստանալ անմիջապես օդանավակայանում` ժամանելուն պես: Մուտքի արտոնագիրը հնարավոր կլինի երկարացնել ևս 15 օրով:
Նախկինում զբոսաշրջիկներին տրվում էր 14-օրյա մուտքի արտոնագիր առանց երկարացման իրավունքի: Նորամուծությունը տարածվում է Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից, Իսպանիայից, ՄԱԷ-ից, Ռումինիայից, Կուբայից, Ադրբեջանից և այլ երկրներից ժամանող զբոսաշրջիկների վրա: Հայտնի է դարձել նաև, որ մեկ տարվա ընթացքում երկիրը կանցնի էլեկտրոնային արտոնագրերի:
Մուտքի արտոնագրերի տրամադրման կարգի փոփոխությունը վկայում է, որ Իրանը պատրաստվում է հյուրերի մեծ հոսքի: Թեհրանում վստահ են, որ պատժամիջոցների չեղարկումը կդրդի արևմտյան երկրներից ժամանող զբոսաշրջիկներին նորովի ընկալել Իրանի մշակութային և պատմական գանձերը, հայտնում է Argumentiru.com-ը: Ըստ Իրանի զբոսաշրջության նախարար Մասուդ Սուլթանիֆարայի, երկիրը մտադիր է ավելացնել զբոսաշրջության ծավալները: Եթե 2014-ին Իրան է այցելել մոտ 5 մլն օտարերկրացի, ապա մինչև 2025 թ. նախատեսվում է տարեկան 20 մլն զբոսաշրջիկ ընդունել:

20 Октябрь 2015 - 16:04 AMT
Армянские туристы смогут получать 30-дневные визы в Иран прямо в аэропорту: Тегеран упрощает визовый режим
Министерство иностранных дел Ирана упрощает визовый режим: теперь граждане 190 стран могут получать туристические визы на 30 дней (которую можно продлить еще на 15 дней) в аэропорту по прибытии.
Ранее туристам выдавали визы сроком действия 14 дней без права продления. Нововведение распространяется на туристов из России, Азербайджана, Германии, Армении, Узбекистана, Испании, ОАЭ, Румынии, Кубы, Украины и других государств. Обещается, что в течение года страна перейдет на электронные визы.
Изменение визовых правил говорит о том, что власти Ирана готовятся к наплыву иностранных гостей. В республике уверены, что отмена санкций заставит западных туристов по-новому взглянуть на культурные и исторические сокровища Ирана, сообщает Argumentiru.com.
По словам главы минтуризма Ирана Масуда Сультанифара, страна намерена наращивать объемы туризма. Если в 2014 году Иран посетили около 5 миллиона иностранных гостей, то к 2025 году планируется принимать 20 миллионов туристов ежегодно.