Հոկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանի Զակատալայի շրջանի Ուզունգազմալար գյուղի մոտակայքում Վրաստանի հետ Ադրբեջանի պետական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս ձերբակալվել է Ադրբեջանի Բեյլագանի շրջանի Շահսեվեն գյուղի բնակիչ Շիրինով Բաբեկ Փերվիզ օղլուն (1990 թ. ծն), հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ինչպես գործակալությանն են հայտնել Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության մամուլի կենտրոնից, քննության ընթացքում պարզվել է, որ նախկինում Սիրիայում «Իսլամական պետության» շարքերում կռված Շիրինովը, նպատակ ունենալով կրկին միանալ ահաբեկչական խմբավորմանը, ցանկացել է հատել Վրաստանի հետ սահմանը, այնտեղից Թուրքիա, իսկ հետո արդեն Սիրիա հասնելու համար:
Սահմանախախտին մեղսակցելու մեղադրանքով ձերբակալվել է նաև Ալիաաբադ գյուղի բնակիչ Աֆղան Նիյազի օղլու Շամխալովը:
Ադրբեջանի քաղաքացիներից շատերն են ներգրավված սիրիական հակամարտությունում` տարբեր գնահատականներով 400-1000 մարդ: Անցյալ տարի ասվում էր նույնիսկ Սիրիայում առանձին «ադրբեջանական գումարտակի» ստեղծման հավանականության մասին: Ծնունդով Ադրբեջանից ամենահայտնի գրոհային Հաթաբ ալ Ազերին բացի մարտերին մասնակցելուց հայտնի է նաև իր մեղադրանքներով Ադրբեջանի իշխանությունների հասցեին` պետության աշխարհիկության պահպանման և կաշառակերության համար:
Ադրբեջանցիների անունները հաճախ են շրջանառվում ԶԼՄ-ներում: Օրինակ, հունվարին թուրքական պարբերականը պնդում էր, որ ծայրահեղականները գլխատել են ադրբեջանցի դաշտային հրամանատար Սիրաջ Ազերիին:
Ըստ Վրաստանի իրավապահ մարմինների, Սիրիայում և Իրաքում մարտական գործողությունների է մասնակցում Վրաստանի մոտ 300 քաղաքացի: Ջիհադականների զգալի մասը չեչեններն են Պանկիսիի կիրճից: Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունների են մասնակցում նաև Թուրքիային սահմանակից Աջարիայի, ինչպես նաև ադրբեջանաբնակ Քվեմո Քարթլիի բնակիչներից ոմանք:

15 октября на пограничной заставе около села Узунгазмалар Загатальского района Азербайджана при попытке пересечь государственную границу Азербайджана с Грузией был задержан житель села I Шахсевен Бейлаганского района Ширинов Бабек Первиз оглу (1990 г.р.).
Как сообщает АПА со ссылкой на пресс-центр Государственной пограничной службы, в ходе расследования выяснилось, что ранее воевавший на территории Сирии в составе вооруженных формирований ИГИШ («Исламское государство») Б.Ширинов для того чтобы вновь присоединиться к ним, хотел пересечь границу с Грузией, оттуда попасть в Турцию, а уже из Турции – в Сирию.
В результате проведенных поисковых операций за пособничество нарушителю границы был задержан и житель села Алиабад Загатальского района Шамхалов Афган Ниязи оглу.
По некоторым данным, в зоне сирийского конфликта воюют от 400 до 1000 граждан Азербайджана. В прошлом году сообщалось о возможном создании на территории Сирии отдельного «азербайджанского батальона». Самый известный боевик из этой закавказской республики — Хаттаб Аль Азери: помимо участия в боях, он успел отметиться своими обвинениями в адрес властей Азербайджана за сохранение светского характера государства и высокую коррумпированность.