ԵՏՀ-ին կից Նավթի ու գազի գծով խորհրդատվական կոմիտեն քննարկել է ԵՏՄ-ում գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման հայեցակարգը:
Ինչպես հայտնում է հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, Խորհրդի նիստը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 21-ին Մոսկվայում: ԵՏՀ էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների կոլեգիայի անդամ Թաիր Մանսուրովը հայտարարել է, որ գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի ստեղծումն կապահովի էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացումը, Միության վառելիքաէներգետիկ համակարգի հուսալիությունը, էներգառեսուրսների փոխադարձ առևտրի աճն ու էներգառեսուրսների արտադրության ծախսերի նվազումը, ինչպես նաև պայմաններ կստեղծի հավասարակշիռ սպառման համար:
Խորհրդատվական կոմիտեն հիմնականում հավանություն է տվել Գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման հայեցակարգին և Նավթի ու նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման հայեցակարգին: Ըստ ԵՏՄ մասին պայմանագրի, փաստաթղթերը 2015-ի դեկտեմբերին պետք է ներկայացվեն եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդին: Նոյեմբերին դրանք կներկայացվեն ԵՏՀ Կոլեգիայի քննարկմանը: Հայեցակարգերի նախագծերը մշակվել են Տնտեսական ռազմավարությունների ինստիտուտի և Էներգետիկայի ու ֆինանսների ինստիտուտի կատարած գիտահետազոտական աշխատանքի արդյունքների հիման վրա:
Փաստաթղթերում սահմանված են Միության գազի, նավթի ու նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման հիմնական թիրախները, խնդիրներն ու սկզբունքները, ինչպես նաև մեխանիզմների ապահովման կարգը:
Ըստ 2013-ի դեկտեմբերի 2-ի միջկառավարական համաձայնագրի, Հայաստանը նավթամթերքն ու գազը Ռուսաստանից գնում է առանց տուրքի` ներքին սպառման համար անհրաժեշտ քանակով: Արձանագրությունը ստորագրվել է 2014-ի դեկտեմբերի 26-ին: 2014-ին արտահանվել է 1,8 մլրդ խմ գազ, 222 հազար տոննա նավթամթերք: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկել է ԵՏՄ երկրներին անցնել ռուբլու ռազմավարական ապրանքների առևտրում` մասնավորապես վառելիքի և հումքի բնագավառում: «Հարկավոր է միջոցներ ձեռնարկել ինտենսիֆիկացնելու համար ազգային արժույթով փոխադարձ հաշվարկներն ու կրճատելու համար դոլարացումը: Այս համատեքստում կարևոր է փոխադարձ առևտրում ռուբլու կիրառումն առանց դոլարի հետ շաղկապման»,-ասել էր վարչապետը:

23 Октябрь 2015 - 07:38 AMT
Консультативный комитет по нефти и газу при Евразийской экономической комиссии рассмотрел проекты концепций формирования общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
Как сообщает пресс-служба комиссии, заседание Консультативного комитета по нефти и газу состоялось 21 октября в Москве член коллегии по энергетике и инфраструктуре ЕЭК Таир Мансуров заявил, что создание общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов обеспечит повышение уровня энергетической безопасности и надежности функционирования ТЭК Союза, рост взаимной торговли энергоресурсами и инвестиций в эту сферу, а также сокращение затрат на производство энергоресурсов и создание условий для их сбалансированного потребления.
Консультативный комитет в основном одобрил проекты Концепции формирования общего рынка газа и Концепции формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза. В соответствии с Договором о ЕАЭС документы должны быть представлены Высшему Евразийскому экономическому совету в декабре 2015 года. В ноябре они будут вынесены на рассмотрение Коллегии ЕЭК. Проекты Концепций были разработаны на основе результатов научно-исследовательских работ, проведенных Институтом экономических стратегий и Институтом энергетики и финансов (РФ). В документах определены основные цели, задачи и принципы формирования общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов Союза, а также механизмы обеспечения их функционирования.
Согласно межправительственному соглашению от 2 декабря 2013 года, Армения закупает нефтепродукты и газ из России без пошлин в количестве, необходимом для внутреннего потребления. Протокол к нему был подписан 26 декабря 2014 года. В 2014 году было экспортировано 1,8 миллиарда кубометров природного газа, 222 тысячи тонн нефтепродуктов. Премьер-министр Армении Овик Абрамян ранее предлагал странам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) использовать рубль при торговле стратегическими товарами – в частности, топливом и сырьем. «Необходимо предпринять меры по интенсификации взаимных расчетов в национальных валютах и сокращении долларизации. В этом контексте важна идея осуществления о взаимной торговле стратегическими товарами на базе рубля без привязки к доллару», — заявлял Абрамян на встрече с премьер-министрами стран-членов ЕАЭС в Минске.