Հայաստանը բիզնեսի համար ռիսկի միջին մակարդակով երկիր է: Այդ մասին ասվում է միջազգային խորհրդատվական ընկերություն Control Risks-ի հրապարակած 2007 թվականի կանխատեսման մեջ: Փորձագետների գնահատման համաձայն, Հայաստանն ընդգրկվել է երկրների այն խմբում, որոնցում քաղաքական իրավիճակը «միջին մակարդակի» ռիսկեր է ենթադրում: Նույն խմբում են ընդգրկվել նաեւ Ռուսաստանը, ինչպես նաեւ նախկին խորհրդային հանրապետություններ Ադրբեջանը, Ղրղզստանը, Մոլդավիան, Ուկրաինան եւ Ուզբեկիստանը: Այս խմբում են նաեւ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան եւ Ճապոնիան, որոնց քաղաքական իրավիճակն անվանվել է «կայուն», սակայն «հակված բացասական փոփոխությունների»:
Ընկերության հերթական զեկույցը ընդգրկում է աշխարհի 198 երկրների իրավիճակի ուսումնասիրություն եւ որոշում է բիզնեսի համար ռիսկի մակարդակը` ելնելով յուրաքանչյուր երկրի քաղաքական իրավիաճկից եւ անվտանգության մակարդակից: Ընկերության վերլուծաբանների կարծիքով, պետությունների 49 տոկոսը բիզնեսի զարգացման համար բարեհաջող մթնոլորտ չունեն, հայտնում է Regnum-ը:

10 Ноябрь 2006 - 11:09 AMT
Армения-страна со средним уровнем риска для бизнеса. Об этом говорится в опубликованном международной консалтинговой фирмой Control Risks прогнозе на 2007 год. По оценкам экспертов, Армения занесена в группу стран, в которых политическая конъюнктура влечет за собой риски “среднего уровня”. К этой же категории консультанты фирмы отнесли и Россию, а также бывшие советские республики, Азербайджан, Киргизию, Молдавию, Украину и Узбекистан. Сюда же включены США, Великобритания и Япония, политические устои в которых названы “стабильными”, но “склонными к негативным переменам”.
Очередной ежегодный доклад фирмы содержит анализ ситуации в 198 странах мира и определяет степень риска для бизнеса, исходящего от политической ситуации и состояния безопасности в каждой из них. С точки зрения аналитиков фирмы, 49% государств не располагают благоприятной обстановкой для развития бизнеса, сообщает ИА Регнум.