2007 թվականին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կանցնի 500 հազարը: Այդ մասին երեկ լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը` Ծաղկաձորում Multy Rest House հյուրանոցային համալիրի բացման արարողության ժամանակ: Այդ կապակցությամբ, Ռ. Քոչարյանը նշել է, որ «տուրիզմի զարգացումն անհնար է բնապահպանության հարցերի նկատմամբ համապաստախան ուշադրության բացակայության դեպքում»: «Ոչ մի զբոսաշրջիկ չի ցանկանա ապրել կամ հանգստանալ ոչ գրավիչ պայմաններում»,- ասել է նախագահը, ավելացնելով, որ վերջին ժամանակներս Ծաղկաձորի բնապահպանական վիճակը բավականին բարելավվել է:
Հայաստանի ՎԱԾ-ի տվյալներով, 2006 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստան է այցելել ավելի քան 270 հազար զբոսաշրջիկ: 2005 թվականի նույն շրջանի ցուցանիշների հետ համեմատած, զբոսաշրջիկների թիվը 18,3 տոկոսի աճ է գրանցել, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:

В 2007 году количество туристов, посетивших Армению, превысит 500 тыс. Об этом заявил вчера журналистам президент Армении Роберт Кочарян в ходе церемонии открытия гостиничного комплекса Multy Rest House в Цахкадзоре. В этой связи Р.Кочарян отметил, что «развитие туризма невозможно без соответствующего внимания вопросам экологии». «Ни один турист не пожелает жить или отдыхать в непривлекательных условиях», – сказал президент, добавив, что за последнее время экологическое состояние Цахкадзора заметно улучшилось.
По данным НСС Армении, в январе-сентябре 2006 года Армению посетило свыше 270 тысяч туристов. По сравнению с аналогичным периодом 2005 года рост числа туристов составил 18,3%, сообщает “Новости-Армения”.