24 Հոկտեմբեր 2015 - 07:17 AMT
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը կազմել է Եվրամիության երկրնեի ղեկավարներին ուղղված 16 կետից բաղկացած առաջարկների և պահանջների ցանկ, որոնք ուղղված են Եվրոպայի սահմաններին տիրող քաոսի կասեցմանը, հայտնել է Spiegel-ը:
«Սահմաններն անարգել հատելու քաղաքականությանն աջակցելն անընդունելի է»,-ասված է ցանկի 12-րդ կետում, որի հիմնական պահանջն է, որ եվրոպական երկրները դադարեն առանց հարևանների համաձայնության հազարավոր ներգաղթյալնների ուղարկել այնտեղ: «Հարևանները պետք է միմյանց հետ աշխատեն, ոչ թե իրար դեմ»,-ասել է Յունկերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը Եվրամիության անդամ երկրների ղեկավարների արտահերթ հանդիպում է հրավիրել հոկտեմբերի 25-ին:
Եվրահանձնաժողովի նախագահը նաև կողմ է արտահայտվել շփման խմբի ստեղծմանը, որի անդամները կլինեն ԵՄ երկրների ներկայացուցիչները: Ըստ ծրագրի, եվրոպական երկրների կառավարությունները պետք է մեկական մարդ ընտրեն խմբին մասնակցելու համար ոչ ուշ, քան միգրացիային նվիրված կիրակնօրյա գագաթնաժողովից 24 ժամ անց: Դա թույլ կտա տեղեկություններ փոխանակել գրանցված միգրանտների մասին:
Սլովենիայում իրավիճակի կայունացման նպատակով, որը ծանր ժամանակներ է ապրում այն բանից հետո, երբ Հունգարիան փակեց Խորվաթիայի հետ սահմանը, Յունկերն առաջարկել է լրացուցիչ 400 սահմանապահ գործուղել այնտեղ: Նա նաև կողմ է արտահայտվել ապաստան չստացած փախստականներին որքան հնարավոր է շուտ արտաքսելուն:
«Պետությունների ղեկավարները պարտավորվում են ավելացնել կարիքավորներին ընդունելու և նրանց օթևան, սնունդ, բուժօգնություն, ջուր և սանիտարական պայմաններ տրամադրելու իրենց հնարավորությունները»,-ասվում է ցանկում: Յունկերը հավելել է, որ եթե երկրները չկարողանան դա անել, հարկ կլինի դիմել ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմին, որն ուղղված է արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելում համագործակցության ավելացմանը: Յունկերի կազմած առաջարկների ցանկը ներկայացվել է գագաթնաժողովի մասնակից բոլոր երկրներին նախնական ծանուցման համար: Գագաթնաժողովում նախատեսվում է ցանկի քննարկում և ընդունում:
Մինչդեռ Թուրքիան հիշեցրել է, որ համաձայն է օգնել ներգաղթյալներին, եթե ԵՄ-ն տարեկան 3.3 մլրդ դոլար հատկացնի։ INTERFAX.RU-ի հաղորդմամբ` նման հայտարարություն է արել ԵՄ-ում Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սելիմ Ենելը:Վերջինիս խոսքով` համագործակցությունը տեղի կունենա, եթե միայն ԵՄ-ն կատարի իր 4 պարտավորությունները, հայտնում է Tert.am-ը։
Գումար հատկացնելուց բացի խոսքը նաև Թուրքիայի` ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունների վերականգնման, թուրք քաղաքացիների համար ԵՄ-ի ազատ մուտքի ռեժիմի և ԵՄ գագաթնաժողովներին Թուրքիայի ղեկավարությանը հրավիրելու մասին է:
ԵՄ երկրների ղեկավարների արտահերթ հանդիպմանը կմասնակցեն Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Խորվաթիայի, Մակեդոնիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Ռումինիայի, Սերբիայի և Սլովենիայի ղեկավարները: Հրավիրված է նաև Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, ԵՄ-ում նախագահող Լյուքսեմբուրգը և փախստականների գծով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարը:

Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер составил перечень из 16 предложений и требований к главам стран Евросоюза, нацеленных на более эффективное сотрудничество и прекращение хаоса на границах европейских держав, сообщает издание Spiegel.
«Политика потворства беспрепятственному пересечению границ неприемлема», — гласит 12-й пункт перечня, центральное требование которого заключается в том, чтобы европейские страны перестали без согласия своих соседей направлять к ним тысячи мигрантов.
«Соседи должны работать друг с другом, а не друг против друга», — отметил Юнкер.
Также глава Еврокомиссии выступил за создание контактной группы, членами которой станут представители от стран ЕС. Согласно плану Юнкера, правительства европейских держав должны выбрать по одному человеку для участия в контактной группе не позднее, чем через сутки после проведения воскресного саммита по миграции. Создание контактной группы позволит эффективно обмениваться информацией о зарегистрированных мигрантах, сообщает РИА Новости.
Для стабилизации ситуации в Словении, которая переживает тяжелые времена после того, как Венгрия закрыла границу с Хорватией, Юнкер предложил до следующей среды направить в страну дополнительно 400 пограничников. Также глава ЕК выступил за ускорение процесса депортации беженцев, которые не получили убежище.
«Главы государств обязуются увеличить возможность своих стран принять нуждающихся и предоставить им кров, питание, медицинскую помощь, воду и санитарные условия», — говорится в перечне. Юнкер добавил, что, если страны не смогут этого сделать, придется прибегнуть к механизму гражданской защиты ЕС, направленному на сотрудничество в области реагирования на чрезвычайные ситуации.
Перечень предложений, составленный Юнкером, был отправлен всем странам-участницам саммита для предварительного ознакомления. На саммите планируется обсудить все пункты и прийти к соглашению.
В экстренном заседании, которое пройдет 25 октября в Еврокомиссии, примут участие лидеры Австрии, Болгарии, Венгрии, Германии, Греции, Македонии, Румынии, Сербии, Словении, Хорватии, председатели Еврокомиссии, Евросовета и Европарламента, главы пограничного агентства ЕС «Фронтекс», агентства ЕС по миграции EASO и верховный комиссар ООН по делам беженцев.
По последним данным приграничного агентства ЕС «Фронтекс», за первые девять месяцев 2015 года на территорию стран Евросоюза прибыли более 710 тысяч мигрантов. Еврокомиссия заявила, что нынешний миграционный кризис в мире является крупнейшим со времен Второй мировой войны.