ԵՏՄ հանձնաժողովն առաջարկել է Եվրամիության իշխանություններին երկխոսություն սկսել ընդհանուր տնտեսական տարածքի ստեղծման մասին: Պաշտոնական նամակը փոխանցվել է ԵՄ հանձնաժողովին: Այդ մասին հայտարարել է ԵՏՀ ինտեգրման հիմնական ուղղությունների և մակրոտնտեսության նախարար Տատյանա Վալովայան:
Ըստ նրա, այս որոշումը կայացվել է սեպտեմբերի 8-ին Գրոդնոյում միության կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը` ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղրզստանի և Հայաստանի մասնակցությամբ: Նամակը փոխանցվել է հոկտեմբերի կեսին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հարկավոր է վերադառնալ ընդհանուր տնտեսական տարածքի ստեղծման գաղափարին, և մենք առաջարկում ենք սկսել այդ երկխոսությունը»,-ասել է Վալովայան` նշելով, որ նամակը դեռևս հայտնում է միայն ԵՏՄ հանձնաժողովի կարծիքը:
Դեռ 2015-ի հունիսին ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն հայտարարեց, որ Եվրամիությունը ԵՏՄ երկրների ավանդական և ամենամեծ գործընկերն է: Նա ԵՄ-ին անվանեց «ԵՏՄ հետ առևտրում հսկիչ փաթեթ ունեցող»: Ուստի, նրա խոսքերով, նույնիսկ այս իրողություններում Միությունը հնարավոր չի համարում հրաժարվել այդ երկարաժամկետ հարաբերություններից:
Ավելի վաղ Իտալիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկո Ֆրատինին հայտարարել էր, որ Եվրոպայի շահերից է բխում ԵՄ և ԵՏՄ մերձեցման գործընթացի վերսկսումը:
«Ժամանակն է վերագործարկել նոր բանակցային ձևաչափը Եվրամիության և ԵՏՄ միջև, որը երկար ժամանակ արգելափակված էր, միաժամանակ բանակցելով Եվրոպայի և Ամերիկայի հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ»,-ասել է Ֆրատինին:
Ըստ նրա, չի կարելի ժխտել ԵՏՄ և եվրոպական ընդհանուր շուկայի միջև առկա տնտեսական փոխադարձ կախվածությունը: Նա հավելել է, որ ինտեգրման գործընթացներն ու այնպիսի նախաձեռնությունները, ինչպիսին է, օրինակ, «Մետաքսե ճանապարահը», պետք է լրացնեն իրար:
«Ես այստեղ հակասություն չեմ տեսնում: Անկեղծ ասած, եվրոպական ինտեգրումը, իսկ ես եվրոպամետ եմ տրամադրված, պետք է զարգանա, բայց ոչ մեկուսանալով: Եվրոպայի համար շահավետ չէ մեկուսացնել եվրոպական ձևաչափը մնացած աշխարհից: Մեր շահերից է բխում, որ փոխլրացում լինի, ոչ թե տարանջատում»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 13-ին Բրյուսելում ԵՄ-ում Բելառուսի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Եվդոչենկոն և Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և ՌԴ դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերի խորհրդական Ռիչարդ Շոստակի հետ, հայտնում է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԵՏՄ-ում Բելառուսի նախագահության անունից Եվդոչենկովը ԵՀ ներկայացուցչին է փոխանցել ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի նամակը` հասցեագրված ԵՀ նախագահ Յունկերին, ինչպես նաև «Եվրասիական տնտեսական միություն և Եվրամիություն` համագործակցության ուրվագիծը» հուշագիրը, որը սեպտեմբերին 8-ին հավանություն է ստացել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի կողմից:

26 Октябрь 2015 - 16:15 AMT
Комиссия Евразийского экономического союза (ЕАЭС) предложила властям Европейского Союза (ЕС) начать диалог о создании общего экономического пространства, официальное письмо передано в комиссию ЕС. Об этом заявила министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая.
По ее словам, решение о направлении официального предложения в комиссию ЕС было принято 8 сентября в Гродно на встрече глав правительств союза, в который входят Россия, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Армения. Само письмо было передано в середине октября, сообщает ТАСС.
«Нам надо возвращаться к идее создания общего экономического пространства, и мы предлагаем начать этот диалог», – сказала Валовая, подчеркнув, что письмо пока является только «позиционным документом», то есть выражает мнение комиссии ЕАЭС.
Еще в июне 2015 года председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Виктор Христенко заявил, что Европейский союз – традиционный и крупнейший торгово-экономический партнер стран Евразийского экономического союза. Виктор Христенко назвал ЕС «держателем контрольного пакета в торговле с ЕАЭС». Поэтому, по его словам, даже в сегодняшних реалиях Союз не считает возможным отказываться от этих долгосрочных отношений.
До того министр иностранных дел Италии Франко Фраттини заявил, что в интересах Европы перезапустить процесс переговоров о сближении Евросоюза и Евразийского экономического союза.
«Пришло время перезапустить новый переговорный формат между Евросоюзом и Евразийским общим пространством (ЕАЭС), которое в течение какого-то времени было заблокировано, одновременно с переговорами между Европой и Америкой по свободной торговле», — сказал Фраттини.
13 октября в Брюсселе постоянный представитель Беларуси при ЕС, посол Андрей Евдоченко и представители дипломатических миссий Армении, Казахстана, Кыргызстана и России провели встречу с Ричардом Шостаком, дипломатическим советником председателя Европейской комиссии Жан-Клода Юнкера. Об этом сообщает пресс-служба белорусского внешнеполитического ведомства.
От имени председательства Беларуси в Евразийском экономическом союзе Андрей Евдоченко передал представителю ЕК письмо Председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии Виктора Христенко в адрес Председателя ЕК Жан-Клода Юнкера, а также памятную записку «Евразийский экономический союз – Европейский союз: контуры сотрудничества», одобренную Евразийским межправительственным советом 8 сентября в городе Гродно.