28 Հոկտեմբեր 2015 - 09:58 AMT
Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ պաշտպանության գերատեսչությունը մտադիր է ցամաքային գործողություն սկսել Սիրիայում: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է ԱՄՆ Սենատում իր ելույթի ժամանակ:
«Մենք կսատարենք մեր գործընկերներին ԻՊ ահաբեկիչների դեմ գրոհելու դեպքում, ինչպես նաև չենք խուսափի ինքնուրույն առաքելություն անցկացնելուց, լինեն դրանք հարվածներ օդից, թե ցամաքային գործողություններ»,-ասել է նա:
Հիմնավորելով իր դիրքորոշումը` նախարարը հիշատակել է ԱՄՆ համատեղ գործողություններն Իրաքում քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերի հետ, երբ պատանդներ ազատվեցին, սակայն ԻՊ և ԱՄՆ դիմակայության ընթացքւմ առաջին անգամ ամերիկացի զինծառայող զոհվեց:
Քարթերը նաև խոստացել է զգալիորեն սաստկացնել ԱՄՆ կողմից ԻՊ դիրքերի ռմբակոծությունները և նշել է, որ ԱՄՆ զինվորականները կկենտրոնանան Ռաքքայի և Ռամադիի ուղղությամբ մարտերի վրա, քանի որ Ռաքքան համարվում է ԻՊ «մայրաքաղաքը» Սիրիայում, իսկ Ռամադին` Իրաքում:
Ավելի ուշ Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Էրիկ Շուլցը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն ձեռնպահ կմնա ցամաքային գործողությունից Սիրիայում:
«Մենք մտադիր չենք երկարաժամկետ, լայնամասշտաբ մարտական գործողություններ իրականացնել, Իրաքում և Աֆղանստանում մեր գործողությունների նմանությամբ»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ նախագահ Օբամայի վարչակազմի մամուլի քարտուղարը նշել է, որ Վաշինգտոնը որոշ հանգամանքներում հնարավոր է համարում «սահմանափակ գործողությունների իրականացումը գործընկերների հետ»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփն ասել էր, որ «աշխարհն ավելի լավը կլիներ», եթե Իրաքում շարունակեր կառավարել Սադդամ Հուսեյնը: Ըստ միլիարդատիրոջ, Հուսեյնը «լավ գործընկեր էր», նրա կառավարման օրոք ահաբեկչական ոչ մի սպառնալիք չկար, քանի որ նախկին բռնապետն անմիջապես արմատախիլ էր անում այն:
Ինչպես հայտնում է Walls Street Journal-ը, ԱՄՆ պաշտոնյաների վրա հղումով, ԱՄՆ-ն դիտարկում է Սիրիայում ռազմական գործողություններին ցամաքային ուժերի սահմանափակ զորակազմի մասնակցության հնարավորությունը քուրդ աշխարհազորայինների և չափավոր ընդդիմության կազմում: Միևնույն ժամանակ, ինչպես հայտնում են ԶԼՄ-ները, երկրորդ սցենարը պակաս հավանական է թվում:
Սպիտակ տունը նաև դիտարկում է Իրաք «Ապաչ» տիպի 8 ուղղաթիռ ուղարկելու հնարավորությունը` ԻՊ դեմ պայքարի համար, հավելում է պարբերականը: Եթե դա արվի, անհրաժեշտ կլինի նաև հարյուրավոր ԱՄՆ զինվորականների գործուղել Իրաք, գրում է թերթը:

28 Октябрь 2015 - 09:05 AMT
Глава Пентагона Эштон Картер заявил о намерении американского оборонного ведомства начать наземную операцию в Сирии. Соответствующие заявление он сделал во время своего выступления в сенате США.
«Мы не собираемся воздерживаться от поддержки наших партнеров, способных проводить атаки против террористов «Исламского государства», и от проведения таких миссий самостоятельно, будь это удары с воздуха или наземные операции прямого действия», – сказал он.
Аргументируя свою позицию относительно проведения наземной военной операции в Сирии, министр упомянул совместные действия США с курдскими силами самообороны в Ираке, когда были освобождены заложники, но впервые за всю историю противостояния ИГ и США погиб американский боец.
Также Эштон Картер пообещал значительно усилить американские бомбардировки позиций ИГ и подчеркнул, что американские военные сконцентрируются на сражениях за Ракку и Рамади — две «столицы» террористов в Сирии и Ираке.
Позднее представитель Белого дома Эрик Шульц заявил, что США намерены воздержаться от наземных операций против террористов ИГИЛ в Сирии.
«У нас нет намерения осуществлять долговременные, широкомасштабные боевые операции вроде тех, которые наша страна проводила в Ираке и Афганистане», – сказал он, сообщает ТАСС.
При этом пресс-секретарь администрации президента США Барака Обамы отметил, что Вашингтон допускает проведение при определенных обстоятельствах «ограниченных операций со своими партнерами».
Ранее кандидат в президенты США Дональд Трамп говорил о том, что «мир был бы лучше», если бы в Ираке при власти оставался Саддам Хусейн. По словам миллиардера, Хусейн являлся «хорошим парнем», и при его правлении не было никаких террористических угроз, так как бывший диктатор сразу расправлялся с ними на корню.
Как сообщает газета Walls Street Journal, со ссылкой на американских чиновников сообщает, что США рассматривают возможность отправки небольшого количества сухопутных сил в Сирию для внедрения в отряды курдского ополчения или умеренной оппозиции. В то же время, как подчеркивает СМИ, второй сценарий имеет меньше всего шансов на реализацию.
Белый дом также рассматривает возможность отправки эскадрильи из восьми боевых вертолетов «Апач» в Ирак для борьбы с радикальной группировкой ИГ, добавляет издание. Эта мера повлечет за собой необходимость развернуть в Ираке нескольких сотен американских военных, пишет газета.
В Сирии с марта 2011 года продолжается вооруженный конфликт, в результате которого, по данным ООН, погибли более 220 тысяч человек. Правительственным войскам противостоят отряды боевиков, принадлежащие к различным вооруженным формированиям. Наиболее активными являются боевики экстремистских группировок «Исламское государство» и «Джебхат ан-Нусра». При этом коалиция во главе с США с сентября 2014 года наносит удары по позициям ИГ в Сирии в обход СБ ООН и не координирует свои действия с сирийскими властями.