28 Հոկտեմբեր 2015 - 09:27 AMT
Իսրայելը հուսով է, որ 2016-ի սկզբին կսկսվեն ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտու մասին բանակցությունները և մոտավորապես 2 տարում հնարավոր կլինի համաձայնագիր կնքել: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելի կառավարության անդամ, ռուս-իսրայելյան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Զեև Էլկինը:
Իսրայելի հետ այդ հարցի շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին որոշումն ԵՏՄ անդամ 5 երկրների` ՌԴ, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի, ղեկավարներն ընդունել են Ղազախստանում տեղի ունեցած գագաթնաժողովում:
«Մենք առաջարկում ենք ռուսական կողմին բանակցություններ սկսել արդեն տարեսկզբին և 2016-ի ընթացքում ավարտել բանակցությունների առնվազն 2 փուլը: Բարդ է նախապես կանխատեսել համաձայնության ճշգրիտ ամսաթիվը, դա կախված է նրանից, թե որքան բարդ կլինեն հարցերը: Որպես կանոն, նորմալ տեմպով աշխատելու դեպքում, 2-2,5 տարում հնարավոր կլինի մոտենալ նման համաձայնագրի կնքմանը»,-ասել է Էլկինը` պատասխանելով ռուսական լրատվական գործակալությունների հարցերին:
«Մենք մեր հերթին կանենք ամեն ինչ, որպեսզի դա որքան հնարավոր է արագ լինի: Մենք կարծում ենք, որ դա մեծ ներուժ ունի Իսրայելի տնտեսության և ԵՏՄ անդամ երկրների համար: Կարծում եմ, որ ձգձգելու պատճառ չկա»,-հավելել է նա:
Բանակցություններ սկսելու մասին որոշումը կայացվել է փորձագետների երկարատև աշխատանքի հիման վրա, որոնք եզրակացություն են ներկայացրել առևտրի ազատ գոտու ստեղծման նպատակահարմարության վերաբերյալ: Իսրայելի համար արդյունքը կլինի ապրանքաշրջանառության աճը ԵՏՄ երկրների հետ 6-8 տոկոսով: Ռուսաստանի համար աճն այնքան մեծ չի լինի` մոտ 10 տոկոս, սակայն մասնագետները հուսով են, որ ինտեգրումը նոր որակ կապահովի Իսրայելի հետ հարաբերություններում` ակտիվացնելով ներդրումներն ու տեխնոլոգիաների ներմուծումը:
Էլկինը, որը համատեղում է Իսրայելի ներգաղթի և հայրենադարձների ադապտացիայի նախարարի պաշտոնը Երուսաղեմի գծով նախարարի պաշտոնի հետ, հոկտեմբերի 28-ին կմասնակցի միջակառավարական հանձնաժողովի ամենամյա նիստին, որն այս անգամ անցնում է Մոսկվայում:
«Հոկտեմբերի 28-ին ես կհանդիպեմ հանձնաժողովի ռուս համանախագահ, ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչի հետ, որից հետո տեղի կունենա միջկառավարական հանձնաժողովի ընդլայնված նիստը, կստորագրվեն համապատասխան համաձայնագրերն ու արձանագրությունները, որոնք պատրաստ կլինեն»,-հայտնել է նա, գրում է «Փրայմը»:
ԵՏՄ կենտրոնակայանը լինելու է Մոսկվայում, ֆինանսական կանոնակարգողը՝ Ալմաթիում, իսկ ԵՏՄ դատարանը՝ Մինսկում: Բելառուսը նաև իրավունք է ստացել նախագահելու միությունում 2015 թ.: 2015-ի օգոստոսին միությանը միացավ նաև Ղրղզստանը:

28 Октябрь 2015 - 08:53 AMT
Израиль рассчитывает в начале 2016 году вступить в формальные переговоры и в течение примерно двух лет выйти на соглашение о создании зоны свободной торговли с Евразийским экономическим союзом, сообщил сопредседатель российско-израильской межправительственной комиссии, член правительства Израиля Зеев Элькин.
Решение о запуске переговорного процесса с Израилем лидеры пяти государств ЕАЭС – России, Армении, Белоруссии, Казахстана и Киргизии – утвердили 16 октября на саммите в казахстанском поселке Бурабай.
«Мы предлагаем российской стороне уже в начале 2016 года начать переговоры и провести как минимум два круга переговоров в 2016 году. Сложно заранее предсказать точное время достижения соглашения. Это зависит от того, сколько сложных вопросов будет. Как правило, в нормальном темпе если работать, то за два, два с чем-то года можно выйти на подписание подобного соглашения», – сказал Элькин, отвечая на вопросы российских информагентств.
«Мы со своей стороны сделаем все, чтобы это было как можно скорее. Мы считаем, что это имеет большой потенциал и для израильской экономики, и для стран, входящих в Таможенный союз (ЕАЭС). Я считаю, что нет никакой причины тянуть с этим», – добавил он.
Решение о начале формальных переговоров было принято по результатам длительной работы экспертов – совместной исследовательской группы, которая вынесла заключение о целесообразности создания зоны свободной торговли. Для Израиля эффект ожидается в росте товарооборота с государствами ЕАЭС на 6-8%, сообщили ранее РИА Новости участники процесса. Для России он будет не столь велик — «на уровне десятых долей процента», но специалисты надеются, что интеграция повысит качество ее экономических отношений с Израилем, активизировав инвестиционный процесс и трансфер технологий.
Элькин, совмещающий посты министра алии и абсорбции (еврейской иммиграции в Израиль и адаптации репатриантов) с должностью министра по делам Иерусалима, примет в среду участие в ежегодном заседании российско-израильской межправительственной комиссии, которая на этот раз собирается в Москве.
«В среду (28 октября) будет встреча двух руководителей межправкомиссии – меня и вице-премьера РФ Аркадия Дворковича, после этого – пленарное заседание межправкомиссии, подписание протокола и соответствующих соглашений, которые по результатам работы экспертных групп будут готовы», – сообщил он, пишет Прайм.