Իրանի կառավարությունը մտադիր է որքան հնարավոր է արագ կատարել իր պարտավորությունները միջուկային գործարքի շրջանակում, սակայն շատ բան կախված է նաև մյուս կողմից: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգետիկայի կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին: «Մեր կառավարությունը կցանկանար որքան հնարավոր է արագ կատարեր իր պարտավորությունները, սակայն մենք պետք է վստահ լինենք, որ մյուս կողմը ևս կատարում է հանձնառությունները: Ուստի հարկավոր է վստահ և արագ քայլեր ձեռնարկել` համոզված լինելով, որ դա կախված է նաև մյուս կողմից»,-ասել է նա ITV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
ԱՄՆ նախագահին հաջողվել է ստանալ Կոնգրեսի հավանությունը: Հոկտեմբերի 18-ին Օբաման փաստաթուղթ է ստորագրել, որը նշանավորում է պատժամիջոցների չեղարկումը: Հոկտեմբերի 21-ին Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Համենեին նույնպես հավանություն է տվել համաձայնությանը: Ըստ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի ակնկալիքների, գործընթացը կավարտվի մինչև տարեվերջ:
Եվրամիությունը նաև օրենք է ընդունել, որը թույլ է տալիս նրա անդամներին սկսել քննել պատժամիջոցների չեղարկման հարցը: Սակայն Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալթեր Շտայնմայերն առաջարկեց ուժի մեջ թողնել պատժամիջոցները, քանի դեռ Իրանը չի կատարել գործարքի իր մասը: «Դա որոշակիորեն չի լինի մինչև հունվարի ավարտը: Հարցն այն է, թե ցույց կտա արդյոք Իրանը, որ կարող է կատարել իր պարտավորությունները»,-ասել է Շտայնմայերը:

28 Октябрь 2015 - 12:05 AMT
Правительство Ирана намерено как можно скорее выполнить свои обязательства по ядерной сделке, но многое зависит и от другой стороны соглашения.
Об этом, по сообщению РИА Новости, заявил официальный представитель Организации по атомной энергетике Ирана Бехруз Камалванди. «Наше правительство хотело бы выполнить свои обязательства как можно скорее, но мы должны быть уверены, на всякий случай, выполняет ли другая сторона свои обязательства. Поэтому нам необходимо предпринимать шаги твердо, быстро, но и уверенно, то есть это зависит и от другой стороны», — сказал он в интервью телеканалу ITV.
Президенту США удалось получить одобрение соглашения со стороны конгресса. 18 октября Обама подписал документ, знаменующий начало отмены санкций. 21 октября верховный лидер Ирана аятолла Хаменеи также одобрил соглашение. По ожиданиям президента Ирана Хасана Роухани, процесс отмены санкций будте завершен до конца 2015 года.
Европейский Союз также принял закон, позволяющий его членам начать рассматривать вопрос о снятии санкций. Однако министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер предположил, что санкции останутся в силе, пока Иран не выполнит свою часть сделки. «Этого определенно не будет до конца января. Вопрос теперь в том, покажет ли Иран, что он может выполнять свои обязательства», – заявил Штайнмайер.