29 Հոկտեմբեր 2015 - 08:18 AMT
Ադրբեջանի ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը որոշել է չմասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Ինչպես հայտնում է Minval.az-ը, այդ մասին հոկտեմբերի 28-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է կուսակցության ղեկավար Արիֆ Հաջիլին վարչության նիստից անմիջապես հետո: Ընտրություններին մասնակցելու էր «Մուսավաթի» 25 թեկնածու:
Ավելի վաղ կուսակցությունն առաջարկել էր իշխանություններին դադարեցնել ընտրարշավն ու հետաձգել ընտրությունները 4 ամսով` մինչև այդ ազատելով բոլոր քաղբանտարկյալներին, ստեղծելով հավասար պայմաններ բոլոր քաղաքական ուժերի և թեկնածուների համար:
Խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում կայանալու են նոյեմբերի 1-ին: Լուրջ քաղաքական ընդդիմադիրների բացակայության պայմաններում ակնկալվում է իշխող «Ենի Ադրբեջան« կուսակցության հաղթանակը: Ադրբեջանի իշխանությունները ստեղծում են «անկախ» թեկնածուների քանակի աճի իմիտացիա: Միջազգային կառույցները բավականին խիստ դիրքորոշում ունեն առաջիկա ընտրությունների հարցում:
2015-ի սեպտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ տնօրեն Մայքլ Լինքը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունների սահմանափակումների պատճառով ԺՀՄԻԳ-ը ստիպված էր հրաժարվել ընտրությունների դիտարկումից: Ավելի վաղ հաստատությունը մտադիր էր 380 դիտորդ գործուղել Ադրբեջան: ԵԱՀԿ ԽՎ-ն նույնպես հրաժարվել է դիտորդական առաքելությունից:

Правление азербайджанской оппозиционной партии «Мусават» приняло решение о неучастии в грядущих парламентских выборов. Как сообщает Minval.az, об этом сообщил 28 октября на пресс-конференции глава партии Ариф Гаджилы сразу после заседания правления. На выборах участвовали 25 кандидатов от партии «Мусават».
Ранее партия предложила властям приостановить выборы и провести их через 4 месяца, освободив до этого всех политзаключенных, создав демократические условия и равные возможности для всех политических сил и кандидатов.
Парламентские выборы в Азербайджане пройдут 1 ноября текущего года, в отсутствие сколь-либо серьезных политических сил ожидается убедительная победа правящей партии «Ени Азербайджан». Власти Азербайджана имитируют увеличение числа «независимых» кандидатов на предстоящих парламентских выборах. Международные структуры занимают довольно резкую позицию по вопросу предстоящих парламентских выборов. 11 сентября 2015 года директор Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ Майкл Линк объявил, что из-за ограничений, наложенных властями Азербайджана, БДИПЧ вынуждено отменить свою миссию по наблюдению за проведением парламентских выборов в стране. Ранее БДИПЧ сообщало о своем намерении отправить в Азербайджан 380 наблюдателей. От мониторинга азербайджанских выборов отказалась также ПА ОБСЕ.