Եվրամիությունը պաշտոնապես կասեցրել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ գործող պատժամիջոցները: Սահմանափակումներն այլևս չեն տարածվում այդ երկրի ևս 170 քաղաքացու վրա, ասվում է ԵՄ պաշտոնական մատյանում հրապարակված հաղորդագրության մեջ: Խոսքն այդ թվում նաև Լուկաշենկոյի երկու որդիների մասին է, ինչպես նաև ԿԸՀ ղեկավար Լիդիա Երմոշինայի, մի շարք դատախազների և նախարարների, հայտնում է BBC-ին:
Պատժամիջոցները կասեցվել են մինչև 2016-ի փետրվարի 29-ը: Այդ անձանց վերաբերյալ վերոնշյալ ժամկետում չի գործի Եվրամիության մուտքի արտոնագիր ստանալու արգելքը: Պատժամիջոցները նաև ժամանակավորապես հանվել են «Բելտեխէքսպորտ», «Բելտեխ հոլդինգ», «Սպեցպրիբորսերվիս» ընկերություններից:
«Որոշումը կայացվել է ի պատասխան օգոստոսի 22-ին բոլոր բելառուս քաղբանտարկյալների ազատ արձակմանը և ԵՄ-Բելառուս հարաբերությունների բարելավման համատեքստում»,-ասվում է ԵՄ Խորհրդի կոմյունիկեում: Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ ԵՄ-ն կշարունակի «ուշադիր հետևել իրավիճակին ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում»:
Ըստ էության եվրոպական «սև ցուցակի» գործողությունը հերթական անգամ երկարացվել է` 4 ամսով, սակայն ԵՄ երկրների Նախարարների խորհրդի որոշմամբ այդ նույն ժամկետով այն կասեցվել է Բելառուսի 170 պաշտոնյայի և 3 ընկերության համար:
Ավելի վաղ Բելառուսի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ հուսով, է, որ բոլոր պատժամիջոցները կչեղարկվեն և ԵՄ հետ հարաբերությունները կկարգավորվեն:
Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտման մասին հայտարարող Եվրամիությունը 2012-ին ընդլայնեց դեռևս 2010-ի դեկտեմբերին սահմանված պատժամիջոցները`սահմանափակելով բելառուս պաշտոնյաների մուտքը ԵՄ տարածք, որպես պայման ներկայացնելով քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու պահանջը: Մինսկը պնդում էր, որ երկրում քաղբանտարկյալներ չկան: ԵՄ Խորհուրդը երկարացրել էր Բելառուսի դեմ պատժամիջոցները մինչև 2015-ի հոկտեմբերի 31-ը:
Նախարարների որոշման վրա որպես դրական ազդեցություն ունեցած գործոն նշվում է նաև Բելառուսի աջակցությունն Ուկրաինայում ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքին:

Евросоюз официально приостановил санкции в отношении президента Белоруссии Александра Лукашенко.
Также ограничительные меры больше не распространяются еще на 170 граждан страны, говорится в сообщении, опубликованном в официальном журнале ЕС. Речь идет, в том числе, о сыновьях Лукашенко, главе Центризбиркома Лидии Ермошиной, ряде прокуроров и министров.
Санкции приостановлены до 29 февраля 2016 года. В отношении этих лиц на данный период не будет действовать запрет на получение виз для въезда в Евросоюз. Также санкции временно снимаются с компаний Белтехэкспорт, Белтех холдинг, Спецприборсервис.
«Это решение было принято в ответ на освобождение всех белорусских политзаключенных 22 августа и в контексте улучшения отношений ЕС-Белорусссия», – говорится в коммюнике Совета ЕС. При этом в заявлении подчеркивается, что ЕС продолжит «внимательно следить за ситуацией в области демократии и прав человека в Белоруссии», сообщает Русская служба BBC.
Формально действие европейского «черного списка» в очередной раз продлено – на четыре месяца, – но решением Совета министров стран ЕС на этот же срок оно приостановлено в отношении 170 белорусских должностных лиц и трех компаний.
Ранее белорусский МИД заявил, что рассчитывает на скорейшую отмену всех санкций и нормализацию отношений с ЕС.
Евросоюз, заявляющий о нарушениях прав человека в Белоруссии, в 2012 году расширил введенные еще в декабре 2010 года санкции в отношении страны, в частности ограничив въезд белорусских чиновников на территорию Евросоюза, и поставил условием улучшения отношений освобождение всех «политзаключенных». Минск утверждал, что политзаключенных в стране нет. Совет Евросоюза продлил санкции против Белоруссии до 31 октября 2015 года.