30 Հոկտեմբեր 2015 - 11:10 AMT
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին: Համագործակցության կառավարությունների ղեկավարների նիստում մոտ 40 փաստաթուղթ է ստորագրվել: Փաստաթղթերի մի մասը վերաբերվում է ՀՕՊ համակարգին, ինչպես նաև առևտրատնտեսական գործակցությանը, հումանիտար կապերին, ֆինանսական և սոցիալ-տնտեսական ոլորտին, փոխգործակցությանը իրավապահ ոլորտում:
Մասնավորապես, ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են 2011 թ. հոկտեմբերի 18-ին ստորագրված Ազատ առևտրի գոտու ստեղծման պայմանագրով նախատեսված քայլերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Փաստաթուղթ է ստորագրվել նաև արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և հետևանքների վերացման ոլորտում փոխգործակցության, ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների ՀՕՊ միասնական համակարգի ստեղծման և զարգացման ֆինանսական ասպեկտների մասին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նիստի ավարտին նաև հաստատվել է ԱՊՀ անդամ պետություններում միջազգային էլեկտրակապի ծառայությունների տրամադրման ժամանակ միջօպերատորային փոխհաշվարկների իրականացման պայմանների մասին համաձայնագիրը:
Բացի այդ, ընդունվել է մինչև 2020 թ. տրանսպորտային միջոցների համար որպես շարժիչային վառելիք բնական գազի օգտագործման զարգացման ու խթանմանն ուղղված համալիր միջոցների նախագիծը: ԱՊՀ պետությունները նաև սկսել են նախապատրաստվել Համագործակցության ստեղծման 25-ամյա տարեդարձին, որը նշվելու է 2016-ին: Ուստի որոշում է կայացվել միջոցառումների ծրագրի մասին:
Դուշանբեում տեղի է ունեցել ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով, որին հաջորդել է ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների ընդլայնված կազմով խորհրդի նիստը:
ՀՀ Վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում եմ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, փոխնախարար Սուրեն Կարայանը, ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
ԱՊՀ երկրների վարչապետները հանդիպման արդյունքներով ստորագրել են փոխգործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր: Որոշվել է ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել մայիսին Ղրղզստանում:

30 Октябрь 2015 - 10:22 AMT
Объединенная система ПВО, газ и экономическое развитие: Премьеры стран СНГ подписали порядка 40 документов
Премьер-министры государств-участников СНГ в рамках заседания глав правительств Содружества подписали порядка 40 документов. Ряд из них касался ПВО, а также торгово-экономического сотрудничества, гуманитарных связей, финансовой и социально-экономической сферы, взаимодействия в правоохранительной области.
В частности, главы правительств приняли решение о ходе реализации положений Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года и о плане мероприятий по реализации третьего этапа Стратегии экономического развития СНГ до 2020 года, передает РИА Новости.
Подписи также поставили и под документами, посвященными взаимодействию в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также финансовым аспектам создания и развития объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников СНГ и обеспечения деятельности координационного комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников СНГ.
Также по итогам заседания утвержден проект соглашения об условиях осуществления межоператорских взаиморасчетов при оказании услуг международной электросвязи в государствах-участниках СНГ.
Кроме того, был принят проект комплекса мер на период до 2020 года, направленный на развитие и стимулирование использования природного газа в качестве моторного топлива для транспортных средств.
Государства-участники СНГ стали готовиться и к предстоящему 25-летию Содружества, которое отмечается в 2016 году. В связи с чем было принято решение о плане мероприятий, посвященных этой дате.
В Душанбе проходит заседание Совета глав правительств Содружества Независимых Государств.
Изначально заседание проходило в узком составе, после чего к главам правительств присоединились члены делегаций, и заседание продолжилось в расширенном составе.
Премьеры стран СНГ обсуждают вопросы укрепления и развития партнерства, а также задачи, обозначенные на прошедшем недавно в Казахстане заседании Совета глав государств — участников Содружества.