Ինչպես հայտնել է Ermenihaber-ը, կուսակցությունը ստացել է 310 մանդատ: Ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունը (ԺՀԿ) հավաքել է 25.55 տոկոս և կունենա 135 պատգամավոր: Ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում կուսակցությունը» (ԱՇԿ) հավաքել է 12.21 տոկոս`45 պատգամավոր: Քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԺԴԿ)` 10.71 տոկոս, և կունենա 60 պատգամավոր:
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» առաջնորդ Սելահադդին Դեմիրթաշը հաջողություն է համարել կուսակցության գրանցած արդյունքները իրենց վրա գործադրվող ճնշման պայմաններում: Այնուամենայնիվ, մենք կարողացանք հաղթահարել 10-տոկոսանոց շեմը, ստացանք քվեների 11 տոկոսը և խորհրդարանում երրորդ կուսակցության կարգավիճակը` սա հաջողություն է»,-ասել; է Դեմիրթաշը Անկարայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Արդյունքներից գոհ են նաև իշխող կուսակցությունում: Վարչապետ Դավութօղլուն նախնական արդյունքների հրապարակումից գրեթե անմիջապես հետո կոչ է արել երկրի կուսակցություններին աշխատել նոր սահմանադրության վրա, որը կփոխի երկրի կառավարման ձևը` անցում կատարելով կիսանախագահականից նախագահական կառավարման:
Վեճերը նոր սահմանադրության շուրջ ԱԶԿ ձախողման պատճառներից մենկն էին նախորդ խորհրդարանական ընտրոթյուններում: Հունիսի 7-ին Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունեցան, որին մասնակցեց 20 կուսակցություն: Ընտրությանը մասնակցել է 53 մլն ընտրող: Ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո 45 օրվա ընթացքում երկրում պետք է կառավարություն ձևավորվեր: Սակայն իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն կազմել չկարողացավ և ստիպված էր կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։ Սակայն 45 օրվա ընթացքում կառավարություն չհաջողվեց ձևավորել:
Սակայն քվերակության օրը, ինչպես և ընտարշավն ընդհանուր առմամբ լարված էր, հատկապես արևելյան շրջաններում, որտեղ առավելապես քրդեր են ապրում: Նուսահբինում, որը Մարդին գավառում է գտնվում, թուրք-սիրիական սահմանից ոչ հեռու, պայթյուն տեղի ունեցավ հենց քաղաքի կենտրոնում, գրում է Gazeta.ru-ն: Պայթյունից ոչ հեռու գտնվող առևտրի կենտրոնում բռնկման հետևանքով 20 մարդ է տուժել:
Ոստիկանության և ցուցարարների բախումներ են տեղի ունեցել քրդաբնակ Դիարբեքիրում: Ցուցարարները, որոնք դժգոհ էին ԺԴԿ արդյունքներից, դուրս էին եկել փողոց արդյունքների նախնական տվյալների հրապարակումից անմիջապես հետո, գրում է ՌԲԿ-ն: Ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ է կիրառել:
Քրդամետ թեկնածուների հետ կապված մի շարք միջադեպեր են գրանցվել նաև այլ շրջաններում: Թուրքիայի հյուսի-արևմուտքում գտնվող Քիրքլարելի գավառում ԺԴԿ տեղի բաժանմունքի ղեկավար Ֆեյազ Շահինը փորձել է ընտրությունների դիտարկում կազմակերպել ընտրական տեղամասերից մեկում: Ոստիկանությունը բերման է ենթարկել նրան հանձնաժողովի անդամին դիմադրելու համար, որը պահանջել էր նրանից լքել տարածքը, քանի որ քաղաքական գործիչեը հրաժարվել էր ներկայացնել դիտորդի վկայականը: Շահինի հետ միասին բերման է ենթարկվել նաև կուսակցության ակտիվիստ Ադնան Քուրտը, գրումէ ՌԻԱ Նովոստին:

2 Ноябрь 2015 - 06:43 AMT
На прошедших 1 ноября парламентских выборах в Турции Партия справедливости и развития президента Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Ахмета Давутоглу набрала 50% голосов, что позволит ей сформировать однопартийное правительство.
По сообщению Ermenihaber, партия получит 310 депутатских мандатов. Оппозиционная Народно-республиканская партия набрала 25.5% голосов и получит 135 мандатов. Оппозиционная партия народного действия набрала 12.2% голосов (45 мандатов). Прокурдская Демократическая партия народов получила 10.71% голосов (60 мандатов).
Лидер ДПН Селахаттин Демирташ назвал результат партии успехом. «На этот раз мы не проводили рекламную кампанию из-за оказываемого на нас давления. Тем не менее, мы смогли пройти 10%-й барьер, получили почти 11% голосов избирателей и статус третьей партии в парламенте — это успех», — заявил Демирташ на пресс-конференции в Анкаре, пишет РИА Новости.
Довольны результатом также в правящей ПСР. Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу практически сразу после оглашения предварительных результатов призвал партии страны к работе над новой конституцией, которая изменит форму правления страной со смешанной на президентскую.
Конфликт из-за новой конституции стал одним из причин провала ПСР на предыдущих выборах в июне. Тогда партия, набрав почти 41% голосов, не смогла сформировать абсолютное большинство впервые с 2002 года. Политические партии оказались не в силах сформировать коалиционное правительство, что привело к необходимости проведения новых выборов. Ход предвыборной борьбы осложнился терактами против курдов в Анкаре и Суруче, ответственность за которые была возложена на ИГИЛ, а также прекращением перемирия между турецким правительством и РПК после бомбежки курдских позиций в Ираке силами турецких ВВС.
Однако день голосования, как и предвыборная гонка, выдался напряженным, особенно в восточных – курдонаселенных регионах страны. В турецком городе Нусайбине, находящемся в провинции Маредин рядом с турецко-сирийской границей, произошел взрыв в центре города, пишет Gazeta.ru. В расположенном вблизи от места взрыва торговом комплексе произошло возгорание, в результате которого пострадали 20 человек.
Столкновения между полицией и демонстрантами произошли в курдонаселенном Диарбекире: протестующие, недовольные низким результатом ДПН, вышли на улицы сразу после оглашения первых результатов экзит-поллов, пишет РБК. В ходе столкновений полиция применяла слезоточивый газ.
Ряд инцидентов, связанных с прокурдскими кандидатами, произошел и в других регионах. Глава отделения ДПН провинции Кыркларели на северо-западе Турции Фейяз Шахин пытался осуществлять наблюдение за ходом голосования на одном из избирательных участков. Полиция задержала его за оказание сопротивления и угрозы члену избирательной комиссии, который потребовал от Шахина покинуть участок, так как политик отказался предъявить удостоверение наблюдателя. Вместе с Шахином был задержан активист партии Аднан Курт, пишет РИА Новости.