2 Նոյեմբեր 2015 - 10:29 AMT
Ռազմական հետազոտությունների կասպյան «Խազար» ինստիտուտը տվյալներ է հրապարակել Ադրբեջանի ԶՈւ շարքերում կորուստների մասին 2015-ի 10 ամսվա ընթացքում:
Ըստ կենտրոնի հրապարակման, տարեսկզբից Ադրբեջանի ուժային կառույցները` բանակը, ԱԱՆ, ԱԻՆ-ը և սահմանապահ ծառայությունը, 64 կորուստ են ունեցել, որից 31-ը մարտական են: Մնացած 33-ից 8-ը ինքնասպան է եղել, 8-ը զոհվել է զինվորների միջև միջադեպերի հետևանքով, 5-ը` ավտովթարների հետևանքով, 3-ը` զենքի հետ անզգույշ վարվելու պատճառով, 2-ը` արևահարումից, 2-ը` ձնահյուսի պատճառով, 4-ը` հիվանդություններից և 1-ը` անհայտ հանգամանքներում:
Միաժամանակ բանակը 11 վիրավոր ունի մարտական բախումների հետևանքով, ևս 2 զինվոր վիրավորվել է, պայթելով ականի վրա, մեկ զինվոր տուժել է ինքնասպանության փորձի հետևանքով, ևս մեկը` ավտովթարից և ևս մեկը` անհայտ պատճառով:
Ռազմական հետազոտությունների կասպյան ինստիտուտի ղեկավար, ադրբեջանցի փորձագետ Ջասուր Մամեդովը (Սումերինլի) փախել է Ադրբեջանից 2014-ին իր գլխավորած «Դոկտրին» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի հանդեպ ճնշման պատճառով: Լինելով Ադրբեջանում` Սումերինլին կանոնավոր կերպով տեղեկություններ էր հրապարակում բանակում կորուստների մասին, որոնք երկրի ղեկավարությունը թաքցնում է:
Մինչդեռ ըստ razm.info-ի տվյալների, տարեսկզբից ադրբեջանական ԶՈւ շարքերում զինված միջադեպերի, դժբախտ պատահարների, շփման գծում բախումների և այլ միջադեպերի հետևանքով 73 զինվոր է զոհվել: Ընդ որում, Ադրբեջանը թաքցրել է կորուստների զգալի մասը, որոնց առկայությունը հայտնաբերել են հայ և ադրբեջանցի փորձագետները: Դրանց մասին հայտնի է դարձել զոհվածների հարազատների կամ ծառայակիցների հրապարակումներից սոցցանցերում: Այսպիսով, Ադրբեջանի իրական կորուստները կարող են շատ ավելին լինել, բան բաց աղբյուրների վերլուծության հիման վրա բացահայտվածները:
Սեպտեմբերի վերջում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լյովա Մնացականյանը, ելույթ ունենալով Արցախի ԱԺ-ում, հայտարարեց, որ հակառակորդը զգալի կորուստներ է կրել շփման գծում: Ըստ նախարարի, Ադրբեջանը 11-12 զոհ ունի, որոնց անունները ճշտված են, նույնքան էլ զոհված զինծառայող ունի, որոնց տվյալները դեռ ճշտվում են: ՊԲ հրամանատարը հայտարարեց նաև, որ վերջին գործողություններից հետո Ադրբեջանի զինհոսպիտալներում 60-80 վիրավոր զինծառայող կա:

2 Ноябрь 2015 - 09:45 AMT
Каспийский институт военных исследований «Хазар» опубликовал данные о потерях в ВС Азербайджана за 10 месяцев 2015 года.
Согласно публикации центра, с начала года в азербайджанской арми, МНБ, МЧС и пограничных войсках погибли и умерли 64 солдат , 31 из них – боевые потери. Из остальных 33 восемь совершили самоубийство, 8 человек погибли в инцидентах между солдатами, пятеро погибли в автокатастрофах, 3 – из-за неосторожного обращения с оружием, 2 – от солнечного удара, двое – из-за схода снежной лавины, четверо – из-за болезней, один – по неустановленным причинам.
Одновременно армия имеет 11 раненых в результате боевых столкновений, еще двое солдат получили ранения, подорвавшись на минах, один солдат пострадал при попытке самоубийства, один – в автокатастрофе, один – по неустановленным причинам.
Руководитель Каспийского института военных исследований – азербайджанский эксперт Джасур Мамедов (Сумеринли), бежавший из Азербайджана в 2014 году из-за давления на возглавляемый им центр военных исследований «Доктрина». Находясь в Азербайджане, Сумеринли регулярно публиковал информацию о потерях в армии, скрываемых руководством страны.
При этом согласно данным армянского портала razm.info, с начала года азербайджанские ВС в ходе вооруженных инцидентов, несчастных случаев, столкновений на линии соприкосновения и прочих инцидентов потеряли 73 солдат. При этом, Азербайджан не заявлял о значительной части убитых, обнаруженных армянскими и азербайджанскими экспертами – о них стало известно благодаря публикациям родных или сослуживцев погибших в соцсетях. Таким образом, реальные потери Азербайджана могут оказаться значительно выше составленных на основе анализа открытых источников.
В конце сентября министр обороны Нагорно-Карабахской Республики Лева Мнацаканян, выступая в Национальном Собрании Арцаха, заявил, что Азербайджан понес значительные потери в результате обострения ситуации в зоне карабахского конфликта. По словам министра, Азербайджан потерял убитыми 11-12 человек, имена которых уточнены, и столько же погибших, данные которых уточняются. Помимо этого, в госпиталях около 60-80 военнослужащих. Помимо потерь среди личного состава, Азербайджан понес материальный ущерб.