Իրանը սկսել է կատարել իր միջուկային ծրագրի բնույթի փոփոխման մասին համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում ձեռնամուխ լինելով ուրանի հարստացման համար նախատեսված ցենտրիֆուգերի քանակի կրճատմանը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի փոխնախագահ Ալի Աքբար Սալեհին ճապոնական «Կիոտո» լրատվականին տված հարցազրույցում: Սալեհին նաև գլխավորում է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը:
«Մենք սկսել ենք նախնական աշխատանքները»,-ասել է նա` անդրադառնալով Իրանի և «վեցյակի» միջև համաձայնագրի կատարմանը: «Մասնավորապես, կրճատում ենք ուրանի հարստացման համար նախատեսված ցենտրիֆուգերի քանակը Նաթանզեի միջուկային կենտրոնում: Սակայն ամբողջովին այն կյանքի կոչելու համար ժամանակ է պետք»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Տոկիոյում Սալեհին բանակցում է ատոմային անվտանգության ոլորտում համագործակցության շուրջ, քանի որ ավելի վաղ Իրանի և Ճապոնիայի ԱԳ նախարարներ Ջավադ Զարիֆն ու Ֆումիո Կիսիդան պայմանավորվել էին ակտիվացնել փոխգործակցությունը միջուկային տեխնոլոգիաների և միջուկային անվտանգության ոլորտներում:
Ավելի վաղ Իրանի Ատոմային էներգետիկայի կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդինը հայտարարել էր, որ Իրանի կառավարությունը մտադիր է որքան հնարավոր է արագ կատարել իր պարտավորությունները միջուկային գործարքի շրջանակում, սակայն շատ բան կախված է նաև մյուս կողմից:
ԱՄՆ նախագահին հաջողվել է ստանալ Կոնգրեսի հավանությունը: Հոկտեմբերի 18-ին Օբաման փաստաթուղթ է ստորագրել, որը նշանավորում է պատժամիջոցների չեղարկումը: Հոկտեմբերի 21-ին Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Համենեին նույնպես հավանություն է տվել համաձայնությանը: Ըստ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի ակնկալիքների, գործընթացը կավարտվի մինչև տարեվերջ:

2 November 2015 - 12:51 AMT
Iran has begun decommissioning uranium enrichment centrifuges under the terms of the nuclear deal struck with six world powers in July, Tehran's nuclear chief was quoted as saying on Monday, November 2 during a visit to Tokyo, Reuters reports.
"We have started the preliminary work" on implementing the agreement, Iran's Atomic Energy Organization chief Ali Akbar Salehi was quoted as saying by Japan's Kyodo news agency, adding that the measures include reducing the number of active centrifuge machines.
Under the July 14 agreement, Iran is to curb its nuclear program under United Nations supervision to ensure it cannot be used to make a nuclear weapon, in exchange for the removal of sanctions that have isolated Tehran and hobbled its economy.
In a separate development that appeared to confirm that implementation work had started, 20 hardline members of Iran's parliament wrote to President Hassan Rouhani to complain about dismantling centrifuges in two enrichment facilities at Natanz and Fordow.
"Unfortunately in the last two days some contractors entered Fordow and started dismantling centrifuges… they said they could finish the job in two weeks," Fars cited the lawmakers as saying.
Centrifuges spin at supersonic speed to increase the ratio of the fissile isotope in uranium. Low-enriched uranium is used to fuel nuclear power plants, Iran's stated goal, but can also provide material for bombs if refined much further, which the West has feared may have been Iran's latent goal.