5 Նոյեմբեր 2015 - 08:25 AMT
Ինտենսիվ գործողությունները Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) դեմ կշարունակվեն, չնայած մոտալուտ ձմռանը, ասվում է Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական կայքում հրապարակված անվտանգության հարցերով խորհրդակցության արդյունքների վերաբերյալ հաղորդագրության մեջ:
Նախօրեին քրդամետ «Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությունը կոչ էր արել կառավարական զորքերին և ՔԱԿ գրոհայիններին դադարեցնել կրակը:
«Քննարկվում է իրավիճակն ահաբեկչության դեմ պայքարի և խաղաղության ու ժողովրդավարության ապահովման գործում: Տեղեկատվություն է ներկայացվել Օրամար, Իքիյակա և Դաղլջի շրջաններում հաջող գործողությունների և դրանք ՔԱԿ զինյալներից «մաքրելու» մասին: Հաղորդվում է նաև Իրաքի սահմանին գործողությունների մասին: Վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն կարգադրել է շարունակել ինտենսիվ գործողություններն անջատողական կազմակերպության դեմ անկախ մոտալուտ ձմեռվանից»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թուրքիայի կառավարության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել նոյեմբերի 1-ի արդյունքների վերաբերյալ` նշելով, որ ընտրություններն անցել են հանգիստ իրավիճակում: Նա շնորհակալություն է հայտնել իրավապահ մարմիններին և մյուս պետական կառույցներին, որոնք նպաստել են դրան:
Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է նաև իրավիճակը Սիրիայում, ԻՊ դեմ գործողությունները սահմանամերձ շրջաններում և համատեղ գործողությունները կոալիցիայի ուժերի հետ, ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

Интенсивные операции против боевиков запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК) будут продолжены, несмотря на наступление зимнего периода, говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте турецкого правительства по итогам совещания по вопросам безопасности.
Накануне прокурдская Партия демократии народов Турции призвала правительственные войска и боевиков РПК прекратить огонь.
«Обсуждена ситуация в сфере борьбы с терроризмом и обеспечения мира и демократии. Предоставлена информация об успешных операциях по очищению регионов Орамар, Икияка и Даглыджа от членов сепаратистской террористической организации (РПК), а также об операциях в районе границы с Ираком. Наш премьер-министр (Ахмет Давутоглу) распорядился о продолжении интенсивных операций против сепаратисткой террористической организации, несмотря на наступление зимнего периода», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
Глава правительства Турции выразил удовлетворение в связи с тем, что состоявшиеся 1 ноября выборы в парламент страны прошли в спокойной атмосфере. Он поблагодарил сотрудников правоохранительных органов и других государственных структур, которые приложили к этому усилия.
В ходе совещания также были обсуждены ситуация в Сирии, операции против «Исламского государства» в приграничных районах и совместные действия с силами коалиции, говорится в сообщении.
Обстановка в Турции резко обострилась после организованного 20 июля «Исламским государством» теракта на границе с Сирией и убийств полицейских в юго-восточных провинциях, ответственность за которые взяла на себя РПК. Всего в течение последних трех месяцев жертвами курдских боевиков стали более 150 полицейских, военных, а также гражданских лиц. Истребители ВВС Турции атакуют с 24 июля позиции РПК в юго-восточных турецких провинциях и на севере Ирака.