Սկսնակ ընկերության հիմնադիր Արմեն Ղազարովը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում պատմել է, որ Brick Evolution-ը ստեղծվել է 2015-ի գարնանը համաֆինանսավորվող 85-տոկոսանոց դրամաշնորհի շրջանակներում, որը տրամադրել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը տեխնոլոգիական լուծումների մրցույթի արդյունքում, որն անց է կացվում Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ: Տեղական և համաշխարհային շուկայի ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ բիզնեսի համար նախատեսված նորարար լուծումները և ավտոմատացման համակարգերը մատչելի են հիմնականում խոշոր ձեռնարկություններին և մեծ ներդրումներ են պահանջում: Ստարտափի թիմը որոշ ձևափոխումների շնորհիվ կարողացել է մշակել մի պրոդուկտ, որը կարող է բավարարել շուկայի մեծ մասի պահանջներին: Ստեղծվել է Brick Evolution հարթակը, որի հիման վրա այս ընթացքում մշակվել է 3 տարբեր պրոդուկտ` ծրագրային ապարատային լուծումներ, որոնք նախատեսված են փոքր ու միջին բիզնեսի համար:
Առաջին հարթակը կոչվում է VoiceBrick, որը թվային ավտոմատ հեռախոսակայան է: Այսպիսի համակարգում օգտագործվում է ոչ թե կանալների կոմուտացիան, այլ փաթեթների, իսկ փոխադրիչը IP պրոտոկոլն է: Զանգերն իրականացվում են նախապես ձայնագրված ձայնային IVR հաղորդագրությունների համակարգի միջոցով, որը կատարում է զանգերի երթուղիչի դերը call-կենտրոնի ներսում: Ըստ էության, սա կոմպակտ սարք է, որը կառավարում է գրասենյակ մտնող և դուրս եկող զանգերը:
Երկրորդ` SensorBrick հարթակը բազմաֆունկցիոնալ ինդիկատոր է, որը հավաքում և վերլուծում է տեղեկությունները տարածքի խոնավության, ջերմաստիճանի և այլ ցուցիչների մասին: Օգտատերերը կարող են լինել արխիվները և ընկերոթյունները, որոնք սերվերային սենյակներ կամ սերվերային պահարաններ ունեն: Ջերմաստիճանի կամ օդի խոնավության կտրուկ տատանումները կարող են վնասակար լինել սերվերային տեխնիկայի համար: Գրաֆիկական ինտերֆեյս ունեցող սարքը ժամանակին ի հայտ է բերում այս փոփոխությունները և իրազեկում է աշխատակազմին sms-հաղորդագրության կամ այլ միջոցով: Ընդ որում, ջերմաստիճանի, ճնշման կամ այլ ցուցիչների նորման սահմանում է ինքը օգտատերը»,-պատմել է զրուցակիցը:
Երրորդ պրոդուկտը` PowerBrick-ը, գրասենյակում էլեկտրաէներգիայի կառավարման համակարգ է, որի օգնությամբ հոսանքին միացած բոլոր սարքերը կմիանան և կանջատվեն այն հաջորդականությամբ և օրվա այն ժամերին, որոնք կսահմանի օգտատերը: Դա վերաբերվում է նաև գրասենյակի արտաքին լուսավորությանը, որը ավտոմատ կերպով կմիանա և կանջատվի սահմանված ժամին: Սարքը միանում է էլեկտրաէներգիայի գլխավոր աղբյուրին և թույլ է տալիս հստակ վերահսկել և տնտեսել այն գրաֆիկական ինտերֆեյսի միջոցով: Մարդկային գործոնն այս դեպքում նվազագույնի է հասցվում:
«Սարքի որոշ մասեր, ավելի կոնկրետ` մայր պլատան բերվում է արտասահմանից, քանի որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանում չկա այն արտադրելու հնարավորություն: Չնայած դրան, ձեռք բերված պլատան ձևափոխվում է ըստ նոր գործառույթների: Ինչ վերաբերվում է ծրագրային բաղադրիչին, ապա այն ընկերությունը զրոյից է մշակել: Նույնը կարելի է ասել նաև սարքի արտաքին տեսքի մասին: Ընկերությունը գործում է Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում, որի 11 անդամներից 8-ը գյումրեցի ուսանողներ են»,-ասել է Ղազարովը:
Ստարտափն արդեն գործարք է կնքել որոշ ընկերությունների հետ, առաքումները կսկսվեն հենց որ բոլոր երեք սարքերը պատրաստ լինեն: Ըստ Brick Evolution-ի հիմնադրի, ընկերությունը հիմնականում կողմնորշված է արտաքին շուկային` այդ նպատակով այն արդեն գրանցվել է եվրոպական առևտրային հարթակներում: «Հայաստանում առկա խնդիրը ընդհանուր է համաշխարհային շուկայի համար: Առաջարկվում են մեծ քանակությամբ նույնատիպ լուծումներ, որոնց արժեքը բարձր է, և չինական մատչելի արտադրանքը, որի արտադրողը ոչ մի հետադարձ կապ չի ապահովում օգտատերի համար:
Brick Evolution-ը կորդեգրի հաճախորդներին էլեկտրոնային փոստով կամ հեռախոսակապով աջակցելու տարբերակը: Մյուս առաձնահատկությունը, որը չունեն մրցակիցները, անհատական մոտեցումն է յուրաքանչյուր հաճախորդին: Ծրագրային ապահովման ճկունության շնորհիվ օգտատերը, ստանալով սարքի բազային հենքը, կարող է ըստ ցանկության նոր գործառույթներ ավելացնել տարբեր կողմնակի ցուցիչների տեսքով:
Ղազարովը պատմել է, որ ապագայում ստարտափը կսկսի ERP աշխատանքային գործընթացների կառավարման համակարգի և աշխատանքային գործընթացների օպտիմալացումը: Դա կլինի արտադրության և աշխատանքային ռեսուրսների, ֆինանսական մենեջմենթի և ակտիվների կառավարման գործողությունների ինտեգրման կազմակերպչական ռազմավարություն: Համակարգն ուղղված է ձեռնարկության ռեսուրսների անընդմեջ հավասարակշռմանը և օպտիմալացմանը` կիրառական ծրագրային ապահովման հատուկ ինտեգրված փաթեթի միջոցով, ապահովելով տվյալների և գործընթացների ընդհանուր մոդել գործունեության բոլոր ոլորտների համար: Համաշխարհային շուկայում հետաքրքրությունն այդ համակարգերի հանդեպ գնալով աճում է:

Основатель стартапа Армен Газаров рассказал в беседе с PanARMENIAN.Net о том, что Brick Evolution был создан весной 2015 года в рамках софинансируемого 85-процентного гранта, предоставленного в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», проводимого при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА. Исследование местного и мировых рынков показало, что предназначенные для бизнеса инновационные решения и системы автоматизации доступны, в основном, крупным предприятиям и требуют больших инвестиций. Команда стартапа смогла методом некоторых модификаций разработать продукт, способный удовлетворить требования большей части рынка. Создана платформа Brick Evolution, на основе которой за это время были разработаны три разных продукта – программно-аппаратные решения, предназначенные для малого и среднего бизнеса.
Первая платформа называется VoiceBrick и представляет собой цифровую автоматическую телефонную станцию (АТС). В такой системе используется не коммутация каналов, а коммутация пакетов, и транспортом является протокол IP. Звонки осуществляются через систему предварительно записанных голосовых сообщений IVR, выполняющей функцию маршрутизации звонков внутри call-центра. По сути, это компактное устройство, управляющее входящими и исходящими звонками офиса.
«Вторая платформа – SensorBrick, является многофункциональным индикатором, собирающим и анализирующим информацию о влажности, температуре и других показателях в помещении. Пользователями такой технологии могут стать архивы и компании, в наличии у которых есть серверные комнаты или серверные шкафы. Сильные перепады температуры или влажности воздуха могут стать пагубными для серверной техники. Устройство, оснащенное графическим интерфейсом, вовремя выявляет эти изменения и оповещает администратора через sms, или другие средства связи. При этом, норму температуры, давления или других показателей устанавливает сам пользователь», – рассказал наш собеседник.
PowerBrick – третий продукт, представляющий собой систему управления электрической энергией в офисе. При его помощи любые подключенные к розеткам устройства будут включаться и выключаться в той последовательности и в то время суток, которые были установлены пользователем. Это касается также внешнего освещения офиса, которое будет автоматически включаться и выключаться в установленное время. Устройство подключается к главному источнику электроэнергии и позволяет четко контролировать и экономить ее через графический интерфейс. Человеческий фактор сводится к минимуму.
«Часть аппаратной составляющей, а именно – материнская плата, приобретается за рубежом, поскольку на сегодняшний день в Армении не существует возможности ее производства. Несмотря на это, приобретенная плата модифицируется и изменяется в соответствии с новыми функциями. Что касается программной составляющей, то она разрабатывается компанией с нуля. То же самое можно сказать и про внешний вид устройств. Компания базируется в Технологическим центре Гюмри, восемь из 11 членов команды которой – студенты из Гюмри» ,- пояснил Газаров.
Стартап уже заключил сделки с некоторыми компаниями, поставки начнутся, как только все три устройства будут готовы окончательно. По словам основателя Brick Evolution, компания, в основном, ориентируется на мировой рынок – для этой цели она уже зарегистрирована на европейских торговых площадках. «Проблема, существующая в Армении, общая для мирового рынка в целом. Предлагается большое количество идентичных решений, имеющих высокую стоимость, а рядом с ними – доступная китайская продукция, не предоставляющая никакой поддержки производителя», – отметил он.
Brick Evolution сосредоточится на поддержке клиентов через электронную почту и телефонную связь. Другая особенность, которой не существует у конкурентов, это персональный подход к каждому клиенту. Благодаря гибкости программного обеспечения, пользователь, получив базовую конфигурацию устройства, сможет добавить к нему новые функции по своему желанию в виде любых сторонних датчиков.
Газаров рассказал, что в будущем стартап начнет разработку системы управления и оптимизации рабочих процессов ERP. Она представляет собой организационную стратегию интеграции производства и операций, управления трудовыми ресурсами, финансового менеджмента и управления активами. Система ориентирована на непрерывную балансировку и оптимизацию ресурсов предприятия посредством специализированного интегрированного пакета прикладного программного обеспечения, обеспечивающего общую модель данных и процессов для всех сфер деятельности. В мировом рынке заинтересованность такими системами растёт с каждым годом.