Ավստրիան մտադիր է խստացնել երկրի տարածքում փախստականների կացության մասին օրենքը: Ըստ կառավարության նոր ծրագրի, բռնի տեղահանվածներին հայրենիք կուղարկեն, երբ իրավիճակն այնտեղ կայունանա:
Ըստ առաջարկված օրինագծի, պատերազմից և հալածանքներից փախչողներին 3 տարի ժամկետով ապաստան կտրվի: Ժամկետի ավարտից հետո նրանց գործերը կվերանայվեն և երկրում թույլ կտան մնալ միայն նրանց, ում կյանքը հայրենիքում կրկին վտանգաված կլինի:
Ինչպես հայտնում է Euromag-ը, Ավստրիայի իշխանությունները հազիվ են կարողանում դիմակայել փախստականների ռեկորդային ներհոսքին: Երկրում այժմ բնակչության մեկ շնչի հաշվով ավելի շատ փախստական կա, քան ցանկացած այլ եվրոպական երկրում: Նոր օրենքով նաև կսահմանափակվի ամուսիններին և երեխաներին կանչելու այն անձանց իրավունքները, ում թույլ կտրվի մնալ Ավստրիայում:
Մինչդեռ Շվեդիայի արդարադատության նախարար Մորգան Յոհանսոնը, որը նույնպես իմիգրացիոն հարցերով է զբաղվում կառավարությունում, SVT-ին տված հարցազրույցում կոչ է արել փախստականներին «Գերմանիա մեկնել», քանի որ Շվեդիայում այլևս տեղ չկա երկողներին տեղավորելու համար:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Դոժդ» հեռուստաալիքը, երկիրը հասել է փախստականներին տեղավորելու իր հնարավորությունների շեմին: «Մենք հիմա շատ բարդ վիճակում ենք, վերջին օրերին իրավիճակն ավելի է սրվել»,-ասել է նա: Ըստ նախարարության գնահատականների, մինչև տարեվերջ Շվեդիա կժամանի մինչև 160 հազար փախստական` երկու անգամ ավելի, քան մեկ տարի առաջ:
Ավելի վաղ Շվեդիայի միգրացիոն ծառայության ղեկավար Վիլիս Օբարը հայտարարել էր, որ նոյեմբերի 5-ին երկի կարող է ժամանել ռեկորդային 2 հազար փախստական: Նրանց թիվն աճում է, քանի որ Գերմանիայում ևս փախստականների ընդունման հարցերը բարդանում են, և մինչև 40 հազար մարդ է ապրում վրաններում:
Ըստ նոյեմբերի 4-ին հրապարակված Եվրահանձնաժողովի զեկույցի, մինչև 2016-ի ավարտը ԵՄ-ում փախստականների թվաքանակը կհասնի 3 միլիոնի: Նշվում է, որ տարեսկզբից Եվրոպա է ժամանել 700.000 մարդ: «Մենք պետք է նախապատրաստվենք նրան, որ մինչ գալիք տարվա փետրվարը ամեն օր մոտ 5 հազար մարդ է ժամանելու: Վերջին ամիսներին, ինչպես տեսնում ենք, եղանակային պայմանների վատթարացման հետ մեկտեղ ավելացել են ողբերգական դեպքերը: եթե մենք չսկսենք գործել անհապաղ, զոհերի քանակը կաճի»,-հայտարարել է ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի Փախստականների գծով վարչության ներկայացուցիչ Ուիլյամ Սփինդլերը:

Австрия планирует ужесточить закон о пребывании на территории страны беженцев. По новым планам правительства вынужденных переселенцев будут отправлять на родину, когда обстановка там стабилизируется.
Согласно предложенному законопроекту, беженцам, бегущим от войны и гонений, будет предоставляться убежище сроком на три года. После окончания этого периода их дела будут пересмотрены, и лишь тем, чьей жизни на родине будет по-прежнему угрожать опасность, позволят остаться в стране.
Как сообщает Euromag, австрийским властям едва удается справляться с рекордным наплывом беженцев. В стране сейчас насчитывается наибольшее количество вынужденных переселенцев из расчета на душу населения, чем в любой другой европейской стране. Новый закон также ограничит права тех, кому будет дозволено остаться в Австрии, на транспортировку в страну членов семьи для совместного проживания. Обладателям полного статуса беженца будет по-прежнему дозволено привезти в страну супругов и детей спустя один год проживания на территории Австрии.
Тем временем, министр юстиции Швеции Морган Йоханссон, также занимающийся в правительстве иммиграционными вопросами, в интервью SVT призвал беженцев с Ближнего Востока «оставаться в Германии», поскольку в самой Швеции больше нет мест для размещения новоприбывших.
Как сообщает телеканал «Дождь, по его словам, страна достигла пределов возможностей размещения беженцев. «Мы сейчас в очень сложном положении, за последние дни ситуация еще обострилась», — подчеркнул он. По оценкам министерства, к концу этого года в Швецию приедут до 160 тысяч беженцев — вдвое больше, чем годом ранее.
Ранее глава миграционной службы Швеции Виллис Обарь заявил, что 5 ноября в страну могут приехать рекордные 2 тысяч беженцев. Их число растет, поскольку в Германии ситуация с размещением также стала осложняться, и до 40 тысяч человек живут в палатках.
Согласно опубликованному 4 ноября докладу Еврокомиссии, до конца 2016 года число беженцев в Европейском союзе составит 3 млн.человек. Отмечается, что с начала текущего года в Европу в поисках убежища и работы уже прибыли более 700 тысяч человек. «Мы должны подготовиться к тому, что до февраля будущего года ежедневно будут прибывать по 5 тысяч человек. В последние месяцы, как мы видели, в связи с ухудшением погодных условий, возросло количество трагедий. Если мы не начнем действовать прямо сейчас, то число жертв будет расти», – заявил представитель Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Уильям Спиндлер, пишет Euronews.