6 Նոյեմբեր 2015 - 12:39 AMT
Սիրիայում հակամարտ խմբավորումների բախումների ժամանակ կիրառվել է իպրիտ թունավոր գազը: Սիրիայում քիմիական զենքի պաշարների պաշտոնական ոչնչացումից հետո քիմզենքի օգտագործման առաջին հաստատված դեպքի մասին տեղեկությունը ներկայացվել է Քիմիական զենքի պաշտպանության կազմակերպության (ՔԶԱԿ) գաղտնի զեկույցում:
Ինչպես գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի տվյալների վրա հղումով, իպրիտը կիրառվել է «Իսլամական պետության» խմբավորման գրոհայինների և սիրիացի ապստամբների միջև մարտերի ժամանակ Մարի քաղաքի մերձակայքում: Առնվազն 2 մարդ ենթարկվել է թունավոր գազի ներգործությանը, շատ հավանական է մեկ երեխայի մահը, ասվում է զեկույցում:
Կազմակերպությունը չի նշում, թե հատկապես կողմերից որն է իպրիտ կիրառել: Սակայն ՔԶԱԿ փորձագետները հետաքննություն են վարում ԻՊ կողմից քրդերի դեմ քիմզենքի հնարավոր կիրառման մասին:
Նոյեմբերի 23-ին Հաագայում կայանալու է ՔԶԱԿ հատուկ նիստը: Այդ կազմակերպության փորձագետները հաշվետվություն կներկայացնեն նաև Իրաք գործուղման մասին: Ամբողջական զեկույցը Սիրիայում և Իրաքում քիմզենքի կիրառման մասին ներկայացվելու է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին մեկ ամսվա ընթացքում:
2014-ի հունիսին Սիրիայի իշխանությունները քիմզենքի վերջին պաշարները բեռնեցին ՔԶԱԿ նավերի վրա: Սիրիան համաձայնվեց ոչնչացնել քիմզենքի պաշարների ԱՄՆ և դաշնակիցների կողմից ուժի կիրառման սպառնալիքի տակ: 2015-ի հունիսին Իրաքի կառավարությունը հայտնեց, որ ԻՊ գրոհայիններն «իրենց հսկողության տակ են առել խոշոր մի ռազմակայան, որը Սադդամ Հուսեյնի օրոք օգտագործվել է որպես քիմզենքի պահեստ: Այն ժամանակ, իբր, այնտեղ թունավոր նյութերի պաշարներ չեն եղել:

Во время столкновений между противоборствующими группировками в Сирии применялся отравляющий газ иприт. Информация о первом подтвержденном случае использования химоружия после официального уничтожения его запасов в Сирии содержится в конфиденциальном отчете Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО).
Как пишет Deutsche Welle со ссылкой на данные Reuters, иприт применялся 21 августа во время сражений между боевиками группировки «Исламское государство» и сирийскими повстанцами в районе города Мари на северо-западе Сирии. По меньшей мере два человека подверглись воздействию отравляющего газа, очень вероятна смерть одного ребенка, утверждается в отчете.
При этом, организация не отмечает, какая именно сторона применяла иприт. Однако на данный момент эксперты ОХЗО ведут расследование относительно возможного применения химоружия против курдов со стороны ИГ.
На 23 ноября в Гааге намечено специальное заседание ОЗХО. Эксперты этой организации также представят отчет о поездке в Ирак, где они исследовали возможное применение боевиками ИГ гранат с ипритом против курдских подразделений. Полный отчет о применении химоружия в Сирии и Ираке должен быть официально представлен генсеку ООН Пан Ги Муну в течение месяца.
В июне 2014 года власти Сирии отгрузили последние имеющиеся запасы химоружия на корабли ОХЗО.Сирия согласилась уничтожить свое химоружие, столкнувшись с угрозой применения военной силы США и их союзниками в ответ на химическую атаку в пригороде сирийской столицы 21 августа 2013 года. В результате обстрела ракетами, начиненными нервно-паралитическим газом зарином, тогда погибли сотни людей. Вашингтон не сомневается, что эту акцию предприняли силы, верные Башару Асаду. Сирийское правительство обвиняет в химической атаке повстанцев. Свсего было вывезено более 1300 тонн химических веществ, включая зарин и нервно-паралитические V-газы. Сирия не присоединилась к Конвенции о запрещении химического оружия. В 1972 году Дамаск подписал Конвенцию о запрещении разработки биологического и токсического оружия, но так и не ратифицировал ее.