6 Նոյեմբեր 2015 - 11:20 AMT
Մի խումբ իսլամիստներ նոյեմբերի 5-ի երեկոյան բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Ադրբեջանի Բաքիխանովի ավանի Սաբունչիի շրջանային ոստիկանության վարչության շենքի մոտ` «Մահմեդականների միասնության շարժման» փոխնախագահ Էլչին Ղասիմլիի բերման ենթարկելուց հետո, հայտնում է Minval.az-ը:
Պարբերականը նշում է, որ պատճառը Ղասիմլիի ելույթն էր Նարդարան ավանի մզկիթում, որտեղ նա խստորեն քննադատել է աստվածաբան Թալե Բագիրզադեին ոստիկանությունում ծեծի ենթարկելու փաստը:
Վրդովված հավատացյալները և տվյալ կազմակերպության անդամները շրջապատել են ոստիկանության բաժանմունքը, որտեղ պահվում է Ղասիմլին` պահանջելով ազատ արձակել նրան: Ներքին զորքերն արգելափակել են ոստիկանության բաժանմունքի մուտքերը, իսկ հատուկ նշանակության ջոկատը սկսել է ցրել իսլամիստներին: Բողոքի ակցիայից բերման է ենթարկվել 20-ից ավելի ակտիվիստ:
Ինքը Էլչին Ղասիմլին «Մահմեդական միասնություն» հասարակական կազմակերպության առաջնորդ Բագիրզադեի տեղակալն է, որին նոյեմբերի 3-ին դաժան ծեծի էին ենթարկել Բաքվի Յասամալիի ոստիկանության բաժնում:
Շրջանային ոստիկանության պետը Բագիրզադեից պահանջել էր պատասխանել, թե ինչու է նա մարդկանց հավաքում և երթ կազմակերպում: Բագիրզադեն պատասխանել էր, թե նա ոչինչ չի կազմակերպել, նրան դիմել են հավատացյալները ազգային հերոս Մուբալիզ Իբրահիմովի շիրիմն այցելելու առաջարկով, ինչն էլ մտադիր են անել: Բագիրզադեն խնդրել է ազատ թողնել իրեն, քանի որ մոտենում էր նամազի ժամը: Դա նրան արգելվել է և նա սկսել է նամազը հենց ոստիկանությունում: Դա կատաղության է հասցրել ոստիկանին, որը ծեծի է ենթարկել Բագիրզադեին` լուրջ վնասելով նրա դեմքն ու ծնոտը:
Ավելի ուշ Բագիրզադեն, որը համարվում է ադրբեջանցի շիա մահմեդականների առաջնորդը, դիմել է կողմնակիցներին: «Մահմեդականներ. Իշխող ռեժիմը մարդկանց դրդում է անկարգությունների: Այսօր նրանք բերման են ենթարկել և ձերբակալել են աստվածաբան Էլչին Ղասիմլինն: Հավատացյալների ամբոխները գնում են դեպի ոստիկանության վարչություն: Իշխանությունները պետք է պատասխան տան Ղասիմլիի հանդեպ բռնությունների համար: Նա պետք է անհապաղ ազատ արձակվի: Ավելի լավ է պատվով մեռնել, քան ապրել հալածված և ստորացված»,-ասել է նա:
Պաշտոնական արձագանք այս ամենին դեռ չի եղել:
Նոյեմբերի 6-ին Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի ղեկավար Էլչին Բեհբուտովն այցելել է ոստիկանության բաժանմունք, որտեղ հանդիպել է բերման ենթարկվածներից 5-ի հետ: Ոստիկանության պետը հայտարարել է Բեհբուտովին, որ նրանք կենթարկվեն վարչական պատասխանատվության և կկանգնեն դատարանի առջև: Ինչ վերաբերվում է Ղասիմլինն, Բեհբուտովի այցելության պահին նա ոստիկանությունում չի եղել: Մինչդեռ, փաստաբան Ջավադ Ջավադովը հայտարարել է, որ իրեն թույլ չեն տալիս հանդիպել իր պաշտպանյալի հետ:

Группа исламистов вечером 5 ноября провела акцию протеста перед Управлением полиции Сабунчинского района в поселке Бакиханова после задержания заместителя председателя «Движения единства мусульман» Эльчина Гасымлы, сообщает Minval.az.
Издание отмечает, что причиной задержания Гасымлы стало его выступление с резкой критикой в мечети в поселке Нардаран относительно избиения в полицейском участке теолога Тале Багирзаде.
Группа возмущенных верующих и членов данной организации окружила отделение полиции, в котором содержится Эльчин Гасымлы, требуя его немедленного освобождения.
Внутренние войска оцепили подступы к управлению полиции Сабунчинского района, а затем спецподразделения МВД приступили к разгону исламистов.
В ходе акции протеста исламистов были задержаны свыше 20 человек.
Стоит отметить, что Эльчин Гасымлы является заместителем теолога, лидера общественной организации «Мусульманское единство» Тале Багирзаде, который был жестоко избит 3 ноября в Ясамальской полиции Баку.
Начальник районной полиции Исфендияр Мехбалыев в грубой форме потребовал от него объяснений зачем Багирзаде собирает людей и организует марш. На что теолог ответил, что он ничего не организовывал, к нему обратились верующие с предложением посетить могилу шахида, национального героя Мубариза Ибрагимова и он собирается это сделать.
Пререкания с начальником продолжались долго, Багирзаде попросил отпустить его в связи с наступлением времени намаза. Однако Мехбалыев запретил ему уйти и Багирзаде начал молится в полиции. Это вызвало ярость полицейского, который стал избивать теолога, серьезно поранив ему лицо и челюсть.
Позже председатель Движения единства мусульман Тале Багирзаде, являющийся лидером азербайджанских мусульман-шиитов, обратился к своим сторонникам.
«Мусульмане! Правящий в стране режим провоцирует народ к беспорядкам. Сегодня они задержали и посадили под арест теолога Эльчина Гасымлы. Толпы верующих направляются к Управлению полиции Сабунчинского района. Власти должны ответить за любое насилие в отношении Эльчина Гасылы. Мы настаиваем на его незамедлительном освобождении. Лучше умереть с честью, чем жить под угнетением и унижением!».
Кроме того, он написал, задержанные подвергаются пыткам в полицейском участке, на полу видны следы крови:
«Заместитель начальника Главного управления полиции города Баку, генерал-майор полиции Сахлаб Багиров жестоко обращается с верующими», – написал он в Facebook.
Официальной реакции на случившееся или комментария по данному поводу пока не поступало.
6 ноября глава Комитета против пыток Эльчин Бехбудов посетил Сабунчинское районное управление полиции, где встретился с задержанными накануне 5 верующими.
Задержанные сказали, что в полиции они не подвергались плохому обращению.
В свою очередь, начальник полиции заявил, что 5 ноября в 22:30 в управление был доставлен Эльчин Гасымлы, ахунд мечети «Хазрата Аббаса». Причиной задержания стало оскорбление полиции.
После этого перед управлением полиции собрались около 50 человек, которые, стали нарушать общественный порядок. В связи с этим, полиция приняли меры и несколько человек были задержаны.
Начальник полиции заявил Бехбудову, что задержанные будут привлечены к административной ответственности и предстанут перед судом.
Что касается Гасымлы, Бехбудов на момент визита правозащитника Гасымлы в полиции не было. Где он был Бехбудов не сообщил.