ԵՄ կառավարությունների ղեկավարները մտադիր են ևս 6 ամսով երկարացնել Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները: Այդ մասին Handelsblatt պարբերականին են պատմել բարձրաստիճան գերմանացի պաշտոնյաները: Նրանք պատմել են, որ պատժամիջոցների երկարացումը Ռուսաստանի դեմ համաձայնեցվելու է Եվրամիության անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների միջև դեկտեմբերին կայանալիք Եվրամիության գագաթնաժողովում:
Ըստ պաշտոնյաների, որոնք չեն ցանկացել հրապարակել իրենց անունները, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ևս սատարում է պատժամիջոցների երկարացմանը:
«Պատժամիջոցների չեղարկման համար պատճառ չկա»,-հայտարարել է պարբերականին պաշտոնյան դաշնային կառավարությունից, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեմերոնի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ վարչապետի և Գերմանիայի կանցլերի հանդիպման ժամանակ նրանք պայմանավորվել են երկարացնել ՌԴ դեմ պատժամիջոցները մինչր Միսնկի համաձայնությունների կատարումը:
Հոկտեմբերի վերջում Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարեց, որ անհրաժեշտ է երկարացնել ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցները: Նա պնդում էր, որ դրա համար հիմք է ծառայում Մինսկի պայմանավորվածությունների չկատարումը:
«Մենք քննարկել և տեղեկացրել ենք մեր լատվիացի գործընկերներին, Եվրոպայի առաջնորդներին, որ եթե հետագայում էլ Մինսկի համաձայնությունները կյանքի չկոչվենք, հարկ կլինի երկարացնել պատժամիջոցները»,-ասել էր Ուկրաինայի նախագահը:
ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը և մի շարք այլ պետություններ 2014-ի մարտից մի քանի անգամ պատժամիջոցներ են սահմանել Ռուսաստանի դեմ: Սահմանափակումներն այն ռուսական ընկերությունների համար են, որոնք գործում են հիմնականում էներգետիկ, ֆինանսական և պաշտպանության ոլորտներում: Պատժամիջոցներ են սահմանված նաև ՌԴ առանձին անձանց դեմ: Պատժամիջոցների ժամկետը սպառվում է 2016-ի հունվարի վերջում: Սահմանափակող միջոցների երկարացման համար հարկավոր է ԵՄ բոլոր 28 պետությունների համաձայնությունը: Ռուսաստանը բազմիցս է հերքել իր մասնակցությունը Ուկրաինայի հարավ-արևելքում ծավալված հակամարտությանը:
Հոկտեմբերի սկզբին Եվրամիությունը մասնակիորեն մեղմացրեց Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները: պատժամիջոցների Եվրամիության ցանկից հանվել են հրթիռային վառելիքի բաղադրիչները, որոնք անհրաժեշտ են եվրոպական տիեզերական առաքելությունների իրականացման, ինչպես նաև եվրոպական երկրներում արբանյակների գործարկման համար:

9 Ноябрь 2015 - 08:24 AMT
ЕС планирует продлить санкции против России еще на полгода: Для отмены санкции главы Евросоюза причин не видят
Главы правительств ЕС планируют продлить санкции против России еще на полгода. Об этом изданию Handelsblatt рассказали высокопоставленные немецкие чиновники.
Высокопоставленные немецкие чиновники рассказали изданию Handelsblatt, что продление санкций против России будет согласовано главами правительств Евросоюза на саммите ЕС в декабре этого года.
По словам неназванных чиновников, рассказавших немецкому изданию Handelsblatt о планах по продлению санкций, канцлер Германии Ангела Меркель также поддерживает продление санкций.
Санкции могут быть смягчены только в случае соблюдения Минских договоренностей (по урегулированию кризиса на Украине) и передачи русско-украинской границы под международный контроль, цитирует Handelsblatt немецких чиновников.
«Нет никаких причин для отмены санкций», — завил изданию чиновник из федерального правительства, передает РБК.
Ранее официальный представитель премьер-минситра Великобритании Дэвида Кэмерон заявилвл, что в ходе в стречи премьер-министра и канцлера Германии Ангелы Меркель, лидеры двух стран договорились сохранять санкции против России до полного выполнения минских соглашений.
В конце октября президент Украины Петр Порошенко заявил о необходимости продлить санкции против России. Он утверждал, что основанием для этого является несоблюдение минских договоренностей.
«Мы детально обсудили и проинформировали наших латвийских партнеров, европейских партнеров, что в условиях дальнейшей неимплементации минских договоренностей возникает необходимость в продолжении санкций, которые были введены ЕС, другими нашими странами-партнерами», — подчеркивал президент Украины.
Срок действия экономических санкций Евросоюза, введенных против России из-за ситуации на Украине, истекает в конце января 2016 года. Для продления ограничительных мер необходимо одобрение всех 28 государств ЕС. Основным условием снятия санкций является выполнение до конца 2015 года минских договоренностей, которые были достигнуты еще в феврале этого года. Россия неоднократно опровергала свою причастность к конфликту на юго-востоке Украины, Москва также неоднократно настаивала на полном выполнении минских договоренностей.
В начале октября Евросоюз частично смягчил санкции против России, разрешив поставку в Россию компонентов ракетного топлива. Из-под действия ограничений были выведены гидразин и его производные, необходимые для заправки ракет, используемых при реализации космических программ европейских стран.