9 Նոյեմբեր 2015 - 11:22 AMT
Ռուսաստանը և Իրանը С-300 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագիր են կնքել: Այդ մասին հայտարարել է «Ռոստեխ» կորպորացիայի ղեկավար Սրգեյ Չերմեզովը, հայտնում է Lenta.ru-ի թղթակիցը Դուբայից, որտեղ անցնում է Dubai Airshow 2015 ավիասալոնը:
«Երկար պատմությունն ավարտվեց»,-ասել է Չերչեզովը` պարզաբանելով, որ պայմանագիրն արդեն կնքվել և ուժի մեջ է մտել:
Չերմեզովը նշել է, որ տեխնիկայի առաջին խմբաքանակի առաքումից հետո, Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Իրանը պաշտոնապես կհրաժարվի հայցից և բոլոր պահանջները կբավարարվեն:
Իրանը միջազգային դատարան էր դիմել «Ռոսօբորոնէկսպորտի» դեմ հայցով` փոխհատուցում պահանջելով ռուսաստանյան պետական ընկերությունից նախորդ տարիներին համակարգերը չառաքելու համար: 2007-ին կնքված գործարքի արժեքը մոտ 800 մլն դոլար էր: Հայցով Իրանը 4 մլրդ դոլարի փոխհատուցում է պահանջում Չերմեզովը չի կոնկրետացրել, թե զենիթային համակարգերի հատկապես որ մոդելի մասին է խոսքը:
Հոկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը կատարելագործում է С-300 ՀՕՊ զենիթահրթիռային համակարգը՝ Իրանին մատակարարելուց առաջ: «Ռոսօբորոնէկսպորտ» գործակալության ղեկավար Անատոլի Իսայկինը հայտարարել էր, որ հին պայմանագրի կնքումից հետո բավական ժամանակ է անցել, իսկ «С-300 համակարգը փոխվել է», այդ պատճառով անհրաժեշտ է Իրանին մատակարարելուց առաջ կատարելագործել այն:
2015-ի ապրիլին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանեց Իրան С-300 համակարգերի առաքման արգելքը: Իր որոշումը Պուտինը հիմնավորեց առաջընթացով Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ «վեցյակի» հետ բանակցություններում:

Россия и Иран подписали контракт на поставку зенитных ракетных систем С-300. Об этом заявил глава госкорпорации «Ростех» Сергей Чемезов, передает Lenta.ru.
«Долгая эпопея завершена», — объявил Чемезов. Он пояснил, что контракт уже подписан и вступил в силу.
Чемезов подчеркнул, что после отгрузки первой партии техники Россия ждет официального отзыва иранского иска и урегулирования всех претензий.
При этом он отказался уточнить конкретную модель поставляемых зенитных систем. Ранее сообщалось, что Иран может получить как системы линии С-300П (ПМУ-1 или ПМУ-2), так и системы линии С-300В (С-300ВМ «Антей-2500»).
В апреле 2015 года президент Владимир Путин снял эмбарго на поставку в Иран систем С-300. Свое решение глава государства обосновал существенным прогрессом в переговорах по иранской ядерной проблеме.
Эмбарго было введено в сентябре 2010 года занимавшим тогда пост президента России Дмитрием Медведевым в рамках указа о выполнении резолюции Совбеза ООН об ограничении поставок Ирану наступательных вооружений. Санкции ООН сами по себе не распространялись на зенитные системы (они считаются оборонительными), но Кремль принял решение в контексте политики перезагрузки отношений с США.
Это привело к тому, что готовый контракт на поставку Ирану пяти дивизионов систем С-300ПМУ-1 (заключенный в 2007 году на сумму около 800 миллионов долларов) был остановлен на этапе отгрузки готовой продукции. Тегеран крайне резко отреагировал на действия Москвы, подав иск в Международный третейский суд Женевы с суммой требований 4 миллиарда долларов. С июня 2015 года Иран и Россия вели переговоры о формате отзыва этого иска в связи со снятием запрета на поставки С-300.