Թուրքիայի անվտանգության ուժերը Իզմիր գավառում ձերբակալել են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) 3 գրոհայինի, որոնք խոշոր ահաբեկչական գործողություն էին նախապատրաստում: Այս մասին հայտնել է Hurriyet-ը` իրավապահ մարմիններում աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ ոստիկանության վարկածի, քուրդ զինյալները, որոնք հսկողության տակ էին հուլիսից, մտադիր էին ահաբեկչական գործողություն իրականացնել նոյեմբերի 10-ին, երբ Թուրքիան նշում է հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքի մահվան տարելիցը:
Ենթադրյալ ահաբեկիչներին ձերբակալել են, երբ նրանք գնում էին անտառային գոտի պայթուցիկ սարքը հավաքելու: Այնտեղ թաքստոցում ոստիկանները հայտնաբերել են 17,5 կգ պլաստիկ պայթուցիկ նյութ և 10 նռնակ:
Ձերբակալվածները ցուցմունք են տալիս: Ասվում է, որ նրանցից մեկը բազմիցս է մեկնել Դիարբեքիրի գավառ, որտեղ հրահանգներ է ստացել ահաբեկչության նախապատրաստման վերաբերյալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հաքքյարի գավառի հարավ-արևելքում`Յուքսեկովի շրջանում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) գրոհայինները գնդակոծել են զինվորական պարեկախումբը: Զոհվել է մեկ զինծառայող, վիրավորվել` մեկ ոստիկան, հայտնել է Anadolu գործակալությունը:
Վիրավոր ոստիկանը տեղափոխվել է հիվանդանոց: Պատահարից անմիջապես հետո ուժայինները գրոհայինների չեզոքացման գործողություն են սկսել:
Անկարան մտահոգված է քրդերի տարածքային նվաճումներով Սիրիայում, քանի որ ակնկալվում է, որ դա կարող է ուժեղացնել անջատողական տրամադրությունները թուրքաբնակ քրդերի շրջանում: Քրդական ինքնավարության ղեկավարներն իրենց հերթին մեղադրում են Անկարային Սիրիայում իսլամիստ ծայրահեղականներին աջակցելու մեջ:

Турецкие силы безопасности задержали в провинции Измир на западе страны трех боевиков запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК), которые готовились совершить крупный теракт, сообщает 10 ноября газета Hurriyet со ссылкой на источник в правоохранительных органах.
По версии полиции, боевики, которые находились под наблюдением с июля, планировали совершить теракт 10 ноября, когда Турция отмечает 77-летнюю годовщину со дня смерти основателя и первого президента республики Мустафы Кемаля Ататюрка.
Предполагаемые террористы были задержаны, когда они направлялись для сбора взрывного устройства в лесопарковую зону, где в устроенном ими тайнике полиция обнаружила 17,5 килограммов пластиковой взрывчатки и 10 ручных гранат. Задержанные дают показания. Сообщается, что один из них неоднократно выезжал в юго-восточную турецкую провинцию Диярбакыр, где получал инструкции по подготовке теракта, передает РИА Новости.
Тем временем, боевики РПК подвергли обстрелу военный конвой в районе Юксекова провинции Хаккари на юго-востоке страны, в результате чего погиб один военнослужащий и был ранен один полицейский, сообщает во вторник агентство Anadolu.
Раненый госпитализирован. Сразу после происшествия в регионе началась операция по нейтрализации боевиков.
Обстановка в Турции резко обострилась после организованного 20 июля "Исламским государством" теракта на границе с Сирией и убийств полицейских в юго-восточных провинциях, ответственность за которые взяла на себя РПК. Всего в течение последних трех месяцев жертвами курдских боевиков стали около 160 полицейских, военных, а также гражданских лиц. Истребители ВВС Турции атакуют с 24 июля позиции РПК в юго-восточных турецких провинциях и на севере Ирака.