12 Նոյեմբեր 2015 - 10:05 AMT
Նոյեմբերի 11-12-ին Ժնևում` ՄԱԿ խոշտանգումների դեմ կոմիտեում քննարկվում է Ադրբեջանին առնչվող զեկույցը: Ադրբեջանը ներկայացնող պաշտոնյաները պետք է պատասխանեն 90 հարցի Կոմիտեի լսումներում: Պաշտոնական Բաքուն ներկայացված է ԱԳՆ, ՆԳՆ, ԱԱՆ, արդարատության նախարարության, գլխավոր դատախազության և այլ գերատեսչությունների աշխատակիցներից կազմված բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրությամբ:
Տարբեր պետությունների պատվիրակությունների անդամները հարցեր են տալիս Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին, որոնք 3 ժամ շարունակ պետք է պատասխանեն հիմնական հարցերին, հետո արդեն կհաջորդեն ճշգրտող հարցերը: Մասնավորապես հարցերն առնչվում են «Ռեալ» շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի շարունակվող կալանքին չնայած նրան ազատ արձակելու վերաբերյալ ՄԻԵԴ որոշմանը, ձերբակալված իրավապաշտպաններ Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին, նրանց հանդեպ բռնության կիրառման վերաբերյալ դատաբժշակական փորձաքննության անցկացման ձգձգմանը, խոշտանգումներից Թուրաջ Զեյնալովի մահվանը Նախիջևանի ԱԱՆ մեկուսարանում և այլն, հայտնում է contact.az-ը միջազգային իրավապաշտպան կառույցներում աղբյուրների վրա հղումով:
Մասնակիցները շոկի մեջ են NİDA ակտիվիստների հանդեպ խոշտանգումների, ինչպես նաև Բաքվի մեկուսարանում Լեյլա Յունուսի պահման պայմանների վերաբերյալ հրապարակված նութերից:
Հարցեր են տրվել նաև ոստիկանության մասնակցության մասին թրաֆիքինգին և սեռական շահագործմանը, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների հետապնդումների, ՈԿԿ-ների հարցում օրենսդրության խստացման վերաբերյալ:
Մի քանի շաբաթից Կոմիտեն կհրապարակի «Ամփոփիչ դիտարկումներ» փաստաթուղթը:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հելսինկյան հանձնաժողովը, որը հետևում է մարդու իրավունքներին ու միջազգային գործակցությանը 57 երկրում, նոյեմբերի 5-ին հատուկ լսումներ է անցկացրել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ: «Օրենքի գերակայությունն ու քաղաքացիական հասարակությունն Ադրբեջանում» խորագրով միջոցառումը կենտրոնացել էր այն խնդրի վրա, թե ինչպես է Ադրբեջանի կառավարությունն օգտագործում իր իրավական համակարգը կառավարության քննադատներին հետապնդելու ու ձերբակալելու համար:

12 November 2015 - 11:34 AMT
The United Nations Committee against Torture began on Wednesday, November 11, a 2-day debate on a report on Azerbaijan in Geneva, according to Contact.az.
A delegation of senior officials from Azerbaijani Foreign Ministry, Interior Ministry, Ministry of National Security, Ministry of Justice, General Prosecutor's Office, the Prison Service, Ministry of Health, the Parliament and other structures reportedly represent Baku at the session.
The Committee continued discussions on Thursday, with the session participants scheduled to ask the Azeri delegates 90 questions on the situation of human rights in the country. Questions concerning the arrest of the REAL leader Ilgar Mamedov despite the ECHR ruling on his release, use of pressure against the arrested human rights defenders Leyla and Arif Yunusov, the torture and consequent death of Turaj Zeynalov in Nakhchivan’s National Security Ministry were raised during the discussion.
The police involvement in trafficking and sexual exploitation, harassment of civil society activists and other issues were also addressed at the session.
No information is currently available on the Azerbaijani delegates’ response.
Earlier, Human Rights Watch urged the UN Committee to condemn the actions of the Azerbaijani authorities, urging them to put an end to the repression and release all political prisoners.