12 Նոյեմբեր 2015 - 12:50 AMT
Ֆրանսիան մինչև դեկտեմբերի 13-ը կասեցնում է Շենգենի գոտու մուտքի արտոնագրերի գործողությունն իր տարածքում: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի նոյեմբերի 13-ին: Համապատասխան կարգադրությունը ստորագրել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Ֆրանսիայի սահմանների ամբողջ երկայնքով սահմանային հսկողության կետեր կհայտնվեն, որտեղ ստուգվելու են երկիր մուտք գործող անձանց փաստաթղթերը, հայտնում է interfax.ru-ն:
Եթե զբոսաշրջիկների համար դա միայն ժամանակի կորուստ կնշանակի սահմանին լրացուցիչ ստուգումների պատճառով, ապա փախստականները հազիվ թե այդ ընթացքում կարողանան ժամանել Ֆրանսիա:
Ներքին գործերի նախարար Բերնար Կազնյովը պարզաբանել է լրագրողներին, որ այս միջոցը կապված է Փարիզում կայանալիք Կլիմայի փոփոխությունների միջազգային կոնֆերանսի անցկացման հետ, որին կմասնակցեն աշխարհի շատ պետությունների ղեկավարներ: Ուստի անհրաժեշտ է ապահովել նրանց անվտանգությունը: Ֆրանսիայի իրավապահ մարմինները վախենում են «Իսլամական պետության» կողմից ահաբեկչական գործողություններից: Հայտնի է, որ նախկինում ԻՊ պարագլուխները սպառնալիքներ են հնչեցրել Ֆրանսիայի հասցեին` այն անվանելով իրենց գլխավոր թիրախներից մեկը, հայտնում է Pravda.ru-ն:
Բացի այդ, Փարիզում վախենում են քաղաքացիական անհնազանդության չարտոնված մասսայական ցույցերից: ՆԳՆ-ն մտադիր է սահմաններին շարժական պիկետներ օգտագործել, քանի որ սովորական սահմանային ենթակառուցվածքները նախկինում չեղարկվել են:
Ըստ եվրոպական օրենսդրության ԵՄ անդամ պետություններն իրավունք ունեն ժամանակավորապես վերականգնել հսկողությունը սահմաններին Շենգենի գոտու ներքին տարածքում: Որպես կանոն նման միջոցներ են ձեռնարկվում խոշոր քաղաքական, սպորտային իրադարձությունների ժամանակ, երբ ակնկալվում է երրորդ երկրներից այցելուների ներհոսք, որոնք կարող են կապ ունենանլ ծայրահեղական և ահաբեկչական խմբերի հետ»:
ՄԱԿ հովանու ներքո կայանալիք Կլիմայական փոփոխություններին նվիրված խորհրդաժողովը տեղի կունենա Փարիզում նոյեմբերի 30-ից մինչև դեկտեմբերի 11-ը: Ֆրանսիայում սպասում են մոտ 40 հազար պատվիրակի:

Франция временно прекращает действие шенгенского соглашения на своих границах с 13 ноября по 13 декабря для обеспечения безопасности конференции по климату.
Данное распоряжение дал президент Франции Франсуа Олланд.По всей границе Франции с ее европейскими соседями появятся пункты пограничного контроля для проверки документов въезжающих в страну людей.
Министр внутренних дел страны Бернар Казнев пояснил прессе, что данная мера вводится на время проведения в столице Франции Международной конференции под эгидой ООН по вопросам изменения климата. Более всего французские правоохранительные органы опасаются терактов «Исламского государства» (запрещенной в РФ террористической организации). Ранее главари ИГ назвали Францию одной из своих основных целей, пишет «Правда».
Кроме того, Париж опасается проведения несанкционированных массовых акций гражданского неповиновения. Особое внимание полиция и пограничные службы страны уделят проверкам на северной границе государства.
МВД страны планирует использовать на границе мобильные пикеты, так как обычная пограничная инфраструктура была ранее ликвидирована властями Франции.
Согласно европейскому законодательству, страны имеют право временно устанавливать контроль на внутренней зоне Шенгенского соглашения. Как правило, это происходит в ходе крупных политических или спортивных мероприятий, когда ожидается большой приток визитеров из третьих стран.
Конференция по климатическим изменениям пройдет с 30 ноября до 11 декабря. Страна ожидает прибытия до 40 тысяч делегатов.