13 Նոյեմբեր 2015 - 08:46 AMT
«Իսլամական պետության» դահիճ Մուհամմադ Էմվազին, որն ավելի հայտնի է որպես «Ջիհադի Ջոն», դարձել է ամերիկյան անօդաչու սարքի թիրախը Ռաքքա քաղաքի մատույցներում, որը համարվում է ԻՊ ոչ պաշտոնական մայրաքաղաքը:
Ինչպես հայտնում է Washington Post-ը, Պենտագոնը հաստատել է գրոհի փաստը, սակայն պաշտոնապես չի պարզաբանել` սպանված է հայտնի ահաբեկիչը, թե ոչ: «Մենք գնահատում ենք գիշերային գործողության արդյունքները և հնարավորինս կտրամադրենք լրացուցիչ տեղեկություններ»,-ասել է պարբերականին ԱՄՆ ռազմական գերատեսչության մամուլի քարտուղար Փիթեր Քուկը:
Ընդ որում, ABC-ն, բանակում սեփական աղբյուրների վրա հղումով, հայտնել է, որ ահաբեկիչը սպանվել է դրոնից արձակված հրթիռով` մեքենա նստելիս: Այլ տուժածներ չկան:
Մուհամմադ Էմվազին, հայտնի որպես «Ջիհադի Ջոն», քուվեյթական ծագումով բրիտանացի է, որը հայտնի դարձավ գերված եվրոպացիների խոշտանգումներից և սպանություններից հետո: Մասնավորապես, նա սպանել է լրագրողներ Ջեյմս Ֆոուլիին և Սթիվեն Սոթլոֆին, բրիտանացի հումանիտար աշխատակից Դևիդ Հեյնսին, բրիտանացի տաքսու վարորդ Ալան Հեննինգին և ամերիկացի Փիթեր Կասսիգին: «Ջիհադի Ջոնը» ԻՊ անգլալեզու 4 դահիճներից մեկն է, որոնց տեսագրություններում լսելի բրիտանական շեշտադրման համար «Beatles» են անվանում:

13 Ноябрь 2015 - 07:59 AMT
Палач «Исламского государства» Мухаммад Эмвази, более известный по кличке «Джихади Джон», стал целью атаки американского беспилотника в окрестностях города Ракка – неофициальной столици ИГ.
Как сообщает Washington Post, Пентагон подтвердил факт атаки, однако не стал официально уточнять, убит известный террорист или нет. «Мы оцениваем результаты ночной операции и по возможности предоставим дополнительную информацию», – заявил изданию пресс-секретарь американского военного веодмства Питер Кук.
При этом, ABC со ссылкой на источники в армии сообщает, что террорист был убит точным попаданием запущенной с дрона ракеты, когда садился в машину. Больше никто не пострадал.
Мухаммад Эмвази, известный как «Джихади Джон» – британец кувейтского происхождения, широко известный из-за пыток и убийств захваченных в плен европейцев. В частности, он убил журналистов Джеймса Фоули и Стивена Сотлоффа, британского гуманитарного работника Дэвида Хэйнса, британского таксиста Алана Хеннинга и американца Питера Кассига. «Джихади Джон» – один из четыреханглоговорящих палачей ИГ, неофициально называемых «Beatles» из-за британского акцента на записях казней.