Eye Care Plus բջջային հավելվածի հեղինակները հայտարարում են, որ հավելվածը չի կարող փոխարինել կանոնավոր հետազոտումն ակնաբույժի մոտ և խորհուրդ է տալիս ծրագրի առաջարկած թեստերից հետո հետազոտվել մասնագետի մոտ:
Սկսնակ ընկերության համահիմնադիր և տնօրեն Պավել Սնխչյանը պատմել է PanARMENIAN.Net-ին այն մասին, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այս մշակումը: Եթե կարճ, Eye Care Plus-ը աչքերի համար անհատական վարժությունների հավաքածու է տեսողության բարելավման, ինչպես նաև տեսողության հետ կապված խնդիրների կանխման համար նախատեսված տեսողական թերապիայի վարժությունների ամենօրյա պլանի տեսքով: Ըստ էության, սա ծրագրային փաթեթ է, բաղկացած հիմնական հավելվածից և արբանյակ հավելվածներից, որոնք ոչ մեծ լրացուցիչ թեստեր են և թրենինգներ: Ամբողջական տեսքով այն թույլ է տալիս ի հայտ բերել խնդիրն ու կանխել հետագա բարդացումը հատուկ վարժությունների միջոցով:
«Գլխավորը բարդացումը կանխելն է: Հավելվածը ներառում է ծավալուն բովանդակություն օգտակար խորհուրդների տեսքով, այդ թվում տեսողության հետ կապված ճգնաժամային իրավիճակներում մարդու գործողությունների վերաբերյալ: Օգտատերերեը նաև հնարավորություն ունեն անվճար խորհրդակցելու մասնագետների հետ, որոնց օգնությամբ մենք մշակում ենք մեր թեստերն ու թրենինգները: Հավելվածում արտացոլված է ակնաբուժության լավագույն մեթոդաբանությունն ու վերջին տարիների փորձը: Մենք փորձել ենք ի մի բերել այդ ամենը և ճիշտ ներկայացնել բջջային հավելվածի տեսքով»,-ասել է Սնխչյանը:
Հավելվածն առաջարկում է աչքերի համար ամենատարբեր վարժությունների լայն ընտրանի` դա և հատուկ տիբեթական մեթոդն է, և հայտնի բժիշկների մշակած մեթոդը: Ընդ որում, օպտիմալ մեթոդաբանությունն առաջարկվում է օգտատերին միայն հատուկ թեստեր անցնելուց հետո, որոնք ի հայտ են բերում խնդիրը: Օգտատերը կարող է ինքնուրույն հարմարեցնել վարժությունները սեփական կարիքների և ժամանակացույցի հետ:
«Այս պահին հավելվածը հասանելի է միայն Android հարթակում, սակայն iOS-տարբերակի մշակումն արագ առաջ է ընթանում: Անշուշտ, Eye Care Plus-ը իր տեսակի մեջ եզակի չէ, ունի նաև մրցակիցնր: Սակայն մենք շատ նորույթներ ենք առաջարկում, ինչն ուրիշները չունեն: Մեկ հավելվածի շրջանակում մենք ավելի շատ ծառայություններ ենք առաջարկում: Հետագայում ստարտափը մտադիր է համագործակցություն հաստատել բուժհաստատությունների հետ»,-հավելել է Սնխչյանը:
Ստարտափը հիմնվել է 2 ամիս առաջ, աշխատակիցները 8-ն են: Eye Care Plus-ը ներկայացվել է նաև DigiTec Expo 2015 ցուցահանդեսում:

13 Ноябрь 2015 - 08:28 AMT
Создатели мобильного приложения Eye Care Plus заявляют, что приложение не может являться заменой регулярных обследований офтальмолога и рекомендуют пройти полное обследование после прохождения предлагаемых программой тестов.
Павел Снхчян – сооснователь и директор стартапа, рассказал PanARMENIAN.Net о том, что представляет собой данный продукт. Если кратко – Eye Care Plus – это персонализированные упражнения для глаз в виде ежедневных планов тренингов зрительной терапии для улучшения зрения и предотвращения проблем, связанных с ним. По своей сути это программный пакет, состоящий из основного приложения и приложений-спутников, представляющих собой небольшие дополнительные тесты и тренинги. В совокупности они позволяют выявить проблему и предотвратить дальнейшие осложнения при помощи специальных упражнений.
«Самое главное – не допустить осложнений. Приложение включает в себя объемный контент в виде полезных советов, в том числе касающихся действий человека в кризисных ситуациях, связанных со зрением. Пользователи также имеют возможность бесплатно проконсультироваться у профессиональных врачей, при помощи которых мы разрабатываем наши тесты и тренинги. В приложении отражается лучшая офтальмологическая методология и опыт последних лет. Мы попытались собрать все это воедино и правильно представить в виде мобильного приложении», – сказал Снхчян.
Приложение предлагает широкий спектр самых разных упражнений для глаз – это и специальный тибетский метод, и методики, разработанные известными врачами. При этом, оптимальная методика предлагается пользователю только после прохождения им специальных тестов, которые и выявляют проблему. Пользователь может сам адаптировать упражнения под собственные нужды и график.
«На данный момент приложение доступно только на платформе Android, однако разработка iOS-версии идет полным ходом. Конечно, Eye Care Plus не единственный продукт такого рода, у нас есть конкуренты. Однако мы предлагаем много нового, чего нет у них. В рамках единственного приложения мы предоставляем больше услуг. В дальнейшем стартап планирует наладить сотрудничество с медицинскими учреждениями», – добавил Снхчян.
Стартап основан два месяца назад, в нем работают восемь человек. Eye Care Plus был представлен также в рамках выставки DigiTec Expo 2015.