13 Նոյեմբեր 2015 - 10:21 AMT
Քրդական ռազմականացված կազմավորումները «Իսլամական պետության» դեմ խոշոր գործողության արդյունքում մտել են Սինջար քաղաք և դիրքավորվել են քաղաքի արևելյան և արևմտյան հատվածներում, հայտնում է Reuters գործակալության թղթակիցը իրադարձությունների վայրից:
Սինջարը եզդիների կոմպակտ բնակության վայր է համարվում: Քաղաքով են անցնում ԻՊ գրոհայինների մատակարարման կարևոր ուղիները: Սինջարը ԻՊ համար առանցքային ռազմավարական կետերից մեկն է, ինչպես Ռաքքան Սիրիայի հյուսիսում և Մոսուլն Իրաքի հյուսիսում:
Նոյեմբերի 13-ի առավոտյան քուրդ աշխարհազորայինների հարյուրավոր մարտիկներ մտել են քաղաք, իսկ հետո դիրքեր են գրավել ԻՊ գրոհայինների մատակարարման ուղիների երկայնքով` սիրիական Ռաքքայի և իրաքյան Մոսուլի միջև: Քաղաքի տարածքում կրակոցներ են լսվում: Ինչպես հայտնել է գործակալությունը Քրդական ինքնավար շրջանի Անվտանգության խորհրդի վրա հղումով, «փեշմերգա» ջոկատները մտել են Սինջար «ամեն կողմից»` սկսելու համար ազատագրել քաղաքը ԻՊ գրոհայիններից:
Ինչպես ասվում է Քրդական ինքնավար շրջանի Անվտանգության խորհրդի Twitter-ում հրապարակված հայտարարության մեջ, նրանց հաջողվել է ազատել ցեմենտի գործարանը, հիվանդանոցը և մի քանի հանրային շինություն: ԻՊ գրոհայինները պարտվել են և նահանջում են»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ԻՊ գրոհայինները եզդիներին «անհավատ» են համարում: Այդ ընթացքում զոհվեց ավելի քան 20 հազար եզդի: 400.000-ից ավելին դարձան փախստական, 5000-ից ավելի կանայք և աղջիկներ գերության մեջ են, 3600 եզդի համարվում է անհետ կորած, 10-ից ավելի եզդիական սրբավայր ոչնչացվել է։ 2014-ի օգոստոսին եզիդների Սինջար քաղաքի վրա հարձակման ժամանակ բնակիչների 75%-ը հեռացել է լեռներն ու պաշտպանվել այնտեղ մի քանի շաբաթ, դա մեծ հումանիտար աղետ է դարձել:

Курдские военизированные формирования в ходе крупной операции против радикальной группировки «Исламское государство» вошли в захваченный боевиками город Синджар на севере Ирака и заняли позиции с восточной и западной стороны от города.
13 ноября утром сотни бойцов ополчения вошли в город, а также заняли позиции вдоль пути снабжения боевиков ИГ между основными оплотами исламистов — сирийской Раккой и иракским Мосулом. На территории города раздается стрельба. Совет безопасности Курдского автономного региона сообщает, что отряды пешмерга зашли в Синджар «со всех сторон», чтобы начать зачистку города от боевиков ИГ, пишет РИА Новости.
Синджар перешел под контроль джихадистов ИГ в августе 2014 года, после чего оттуда бежали несколько десятков тысяч курдов-езидов. Многие из тех, кто не успел уйти из города, были убиты. В опубликованном в марте докладе Управления Верховного комиссара ООН по правам человека прямо говорилось, что боевики «Исламского государства» развязали геноцид против езидов. Среди указанных в отчете сообщений – свидетельства о пытках, убийствах, похищениях, принуждении к смене вероисповедания, вербовке детей и обращении в сексуальное рабство. В докладе отмечалось, поведение исламистов по отношению к езидам выглядит как желание сознательно уничтожить древнюю общину.
Синджар является одним из ключевых стратегических пунктов для боевиков ИГ, наряду с городом Ракка на севере Сирии и Мосулом на севере Ирака. По информации курдского командования, наступление началось в 7 часов утра по местному времени. В операции принимают участие около 7,5 тысяч бойцов при поддержке авиации военной коалиции во главе с США.