Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ Փարիզում ահաբեկչությունների համար պատասխանատու է «Իսլամական պետությունը», հայտնել է Reuters-ը:
«Սա պատերազմական գործողություն է, սրա հետևում ահաբեկչական բանակն է` «Իսլամական պետությունը», ջիհադականները, որոնք Ֆրանսիայի դեմ են ելել, այն արժեքների, որոնք մենք պաշտպանում ենք ամբողջ աշխարհում»,-ասել է Օլանդը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան 7 ահաբեկչական հարձակում է իրականացվել։ Ըստ վերջին տվյալների, «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների ընթացքում զոհվել է 127 մարդ։ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի երկնքում ուղղաթիռներ են պտտվում, երկրում նախագահի հրամանով ատրակարգ դրություն է հայտարարված:
Ըստ նրա, հաստատվել է 127 մարդու մահը: Ֆրանսիայի նախագահը եռօրյա սուգ է հայտարարել երկրում:
Մինչդեռ Ֆրանսիայի պատմության մեջ խոշորագույն ահաբեկչական հարձակումից հետո ԻՊ-ն տեսանյութ է հրապարակել Ֆրանսիային հասցեագրված սպառնալիքներով: Գրոհայինները հայտարարել են, որ պատրաստ են շարունակել գրոհները, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
«Իսլամական պետությունը» սպառնում է Փարիզից հետո գրավել Հռոմն ու Անդալուսիան, քանդել Սպիտակ տունն ու Բիգ Բենը, հայտնում է Telegram-ը:
«Խաչակիրներ, եթե դուք երազում եք Մոսուլի, Սինջարի, Ալ Հուլեմի, Ալ Հավիջի մասին…եթե դուք երազում եք Մայադինի, Քարմայի, Թել Աբիադի,…կամ Նիգերիայի մի կտոր ջունգլիների, իսկ Սինայում խրճիթի մասին, ապա մենք, Ալլահի թույլտվությամբ, ցանկանում ենք Փարիզը, և դա մինչ Հռոմն ու Անդալուսիան… Դա այն բանից հետո, երբ մենք կկառավարենք ձեր կյանքը, երբ կքանդենք Սպիտակ տունը, Բիգ Բենն ու Էյֆելյան աշտարակը»,-գրել են ահաբեկիչները, հայտնում է snob.ru-ն:
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ցավակցել է ֆրանսիացի պատգամավորներին ահաբեկչությունների կապակցությամբ: Նա նշել է, որ նույնը տեղի է ունենում Սիրիայի տարածքում արդեն 5 տարի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը։
«Ֆրանսիայում երեկ տեղի ունեցավ այն, ինչ Սիրիայում կատարվում է արդեն 5 տարի»,-ասել է Ասադը Սիրիայում գտնվող ֆրանսիացի պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ:
Վաղ առավոտից Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ մարդիկ ծաղիկներ են դնում` հարգելով նոյեմբերի 13-ին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների զոհերի հիշատակը:

14 Ноябрь 2015 - 10:31 AMT
В Германии задержан предположительный сообщник участников парижских терактов, ИГ грозит Франции новыми атаками
В Германии полиция задержала мужчину, который предположительно был сообщником боевиков, совершивших серию террористических атак в Париже в ночь с 13 на 14 ноября.
Как пишет РБК со ссылкой на Об этом сообщает радиостанцию Bayerischer Rundfunk, задержание произошло за день до теракта – 12 ноября в городе Розенхайм (федеральная земля Бавария). Задержанный был из Черногории, в его автомобиле полицейские обнаружили пистолеты, автоматы, боеприпасы и несколько килограммов тротила.
Из изъятых у задержанного документов следователи сделали вывод, что с большой долей вероятности он направлялся в Париж, чтобы принять участие в крупнейшем за историю Франции теракте.
В ходе серии из семи террористических атак в Париже вечером 13 ноября, по последним данным, погибли 127 человек. Также лишились жизни в общей сложности восемь боевиков. На семи из восьми убитых были «пояса шахидов». Четверо террористов были убиты в концертном зале театра «Батаклан», где были взяты в заложники более полутора тысяч человек, — три подорвали взрывчатку, один застрелен полицией, еще три погибли недалеко от стадиона, где проходил матч между сборными Франции и Германии, четвертый был убит на улице в восточной части Парижа.
Наибольшее количество людей – более ста, погибло в театре «Батаклан», где террористы устроили расстрел в ходе рок-концерта и захватили около 1500 заложников. По словам очевидцев, стрелявшие говорили на чистейшем французском без акцента, не носили масок и кричали, что происходящее – месть Франции за войну с террористами.
Одновременно террористы «Исламского государства» опубликовали видео с угрозами новых атак против Франции.
«Пока вы продолжаете бомбить, вы не будете жить в мире. Вы будете бояться даже сходить на рынок», — заявил на видео один из боевиков.
При этом группировка не взяла на себя ответственность за террористическую атаку в Париже в ночь на 14 ноября. Агентство отмечает, что видеозапись не датирована. Однако президент Франции Франсуа Олланд возложил на ИГ ответственность за атаки в Париже.