16 Նոյեմբեր 2015 - 08:14 AMT
Ինքնաթիռների գրոհի թիրախ են դարձել ԻՊ դիրքերը սիրիական Ռաքքայում, որը ծայրահեղականները համարում են իրենց մայրաքաղաքը: Գրոհին մասնակցել է 12 ինքնաթիռ, ընդհանուր առմամբ 20 ռումբ է պայթեցվել:
Ըստ երկրի պաշտպանական գերատեսչության, հարձակման ժամանակ հարվածներ են հասցվել ահաբեկիչների հրամանատարական կենտրոնին, գրոհայինների հավաքագրման կետին, զինանոցին և մարզչական ճամբարին:
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի ՌՕՈւ ինքնաթիռները համաձայնեցրել են գործողություններն ԱՄՆ հետ:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան 7 ահաբեկչական հարձակում է իրականացվել։ Ըստ վերջին տվյալների, «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների ընթացքում զոհվել է 132 մարդ, վիրավորվել 200-ից ավելին։ Ֆրանսիայի նախագահի հրամանով երկրում ատրակարգ դրություն է հայտարարված: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ Փարիզում ահաբեկչությունների համար պատասխանատու է «Իսլամական պետությունը», հայտնել է Reuters-ը: ԻՊ-ն իր հերթին նոր ահաբեկչություններով է սպառնում Ֆրանսիային:
Ֆրանսիայի ՌՕՈւ ռմբակոծում են ծայրահեղականների դիրքերը 2015-ի հոկտեմբերից: Ահաբեկչությունից մեկ օր առաջ սիրիական ափերին էր մոտեցել «Շառլ դը Գոլ» ֆրանսիական ավիակիրը:

16 Ноябрь 2015 - 07:00 AMT
Французская авиация впервые после серии терактов в Париже нанесла авиаудар по позициям «Исламского государства» в Сирии.
Целью атаки самолетов стали позиции ИГ в сирийском городе Ракка, который экстремисты называют своей столицей. В налете участвовали 12 самолетов, всего были сброшены 20 бомб.
По сообщению минобороны страны, что в ходе атаки были нанесены удары по командному центру террористов, центру вербовки боевиков, складу с вооружением и тренировочному лагерю.
Отмечается, что самолеты ВВС Франции согласовывали свои действия с США.
В ходе серии из семи террористических атак в Париже вечером 13 ноября, по последним данным, погибли 132 человека, более 200 ранены. Также лишились жизни в общей сложности восемь боевиков. На семи из восьми убитых были «пояса шахидов». Четверо террористов были убиты в концертном зале театра «Батаклан», где были взяты в заложники более полутора тысяч человек, — трое подорвали взрывчатку, один застрелен полицией, еще три погибли недалеко от стадиона, где проходил матч между сборными Франции и Германии, четвертый был убит на улице в восточной части Парижа. Президент Франции Франсуа Олланд в специальном обращении объявил войну террористам ИГ, исламисты, в свою очередь, грозят Франции новыми терактами.
ВВС Франции бомбят позиции экстремистов с октября. 2015 года. За день до теракта к сирийским берегам для участия в операции отправился французский авианосец «Шарль де Голль».