16 Նոյեմբեր 2015 - 11:59 AMT
Փարիզյան ահաբեկչությունները նախապես էին ծրագրված, պետք է սպասել ծայրահեղականների նոր հարձակումների Եվրոպայի մյուս երկրներում: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը RTL-ի եթերում: Նա ասել է, որ «Ֆրանսիայի հետախուզական ծառայությունները կանխել են մի քանի գրոհ ամռան սկզբից ի վեր» և որ «ոստիկանությունը տեղյակ է, որ Ֆրանսիայում և Եվրոպայի մյուս երկրներում նոր գրոհներ են նախապատրաստվում»:
«Մենք օգտագործում ենք արտակարգ դրության իրավական շրջանակները, որպեսզի հնարավորություն ունենանք հարցաքննելու մարդկանց, որոնք մասնակցում են ծայրահեղական իսլամիստական շարժումներին և բոլոր նրանց, ովքել ատելություն են սերմանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեմ»,-ասել է վարչապետը: Նա հաստատել է, որ անցած գիշեր հակաահաբեկչական ստուգումներ են անցկացվել ամբողջ երկրի տարածքում:
Բացի այդ, Ֆրանսիայի վարչապետը հայտնել է, որ ահաբեկչության սպառնալիքը երկրում պահպանվում է. «Ահաբեկչությունը հարված է հասցրել և կրկին կարող է հարվածել առաջիկա օրերին, առաջիկա շաբաթներին: Ես սա չեմ ասում վախեցնելու համար, այլ որպեսզի ֆրանսիացիները գիտակցեն դա»,-հայտարարել է նա: «Մենք դեռ երկար ենք ապրելու այս ահաբեկչության սպառնալիքի ուղեկցությամբ»,-հայտարարել է Ֆրանսիայի կառավարության ղեկավարը, հայտնում է NEWSru.com-ը:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան 7 ահաբեկչական հարձակում է իրականացվել։ Ըստ վերջին տվյալների, «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների ընթացքում զոհվել է 129 մարդ, վիրավորվել 200-ից ավելին։ Ֆրանսիայի նախագահի հրամանով երկրում ատրակարգ դրություն է հայտարարված: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ Փարիզում ահաբեկչությունների համար պատասխանատու է «Իսլամական պետությունը», հայտնել է Reuters-ը: ԻՊ-ն իր հերթին նոր ահաբեկչություններով է սպառնում Ֆրանսիային:
Ավելի վաղ Իրաքի ԱԳՆ ղեկավար Իբրահիմ ալ Ջաֆարին հայտարարել էր, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումը ահաբեկչական գործողություններ է ծրագրել մի շարք երկրներում, այդ թվում ՄՄՆ-ում, Ֆրանսիայում և Իրանում:
«Ռազմական հետախուզության աղբյուրները տեղեկություններ են ստացել, որ «Իսլամական պետության» կողմնակիցներն ահաբեկչական գործողություններ են պլանավորել մի շարք երկրներում, այդ թվում ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում և Իրանում: «Իրաքի հետախուզության աղբյուրները տեղեկություններ են ստացել այն մասին, որ մի շարք երկրներում, այդ թվում ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում և Իրանում ահաբեկչական գործողություններ են պատրաստվում, նրանք բոլորը զգուշացվել են»,-ասել է վարչապետը: Նա նշել է նաև, որ ԻՊ-ն սպառնալիք է բոլոր երկրների համար և Իրաքը զգուշացրել էր, որ այն կարող է տարածել իր գործողությունները նաև այլ պետությունների վրա: «Այն, ինչ կատարվեց Եգիպտոսում, Իրաքում, Լիբանանում ու Ֆրանսիայում, հաստատում է այն փաստը, որ ԻՊ-ն համաշխարհային սպառնալիք է»,-ասել է նա:
Մինչդեռ, ըստ BFMTV հեռուստաալիքի, բացահայտվել է Փարիզում թատրոնի գրոհի 4-րդ մահապարտ ահաբեկչի ինքնությունը:
Ըստ հեռուստաալիքի, ահաբեկչի անունն է Սամի, նրա ընտանիքը բնակվում է Փարիզի Սեն Սեն Դենի դեպարտամենտի Բոբինյի քաղաքում` Փարիզի արվարձանում:
Ավելի վաղ պարզվել էր նաև ահաբեկչական գործողության անմիջական մասնակից 3 ահաբեկչի ինքնությունը: Մահապարտներից մեկը, որը գործի էր դրել պայթուցիը «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտ, Ֆրանսիայի 20-ամյա քաղաքացի Բիլյալ Հադֆին է: Մյուսը` 31-ամյա Իբրահիմ Աբդեսալոմը գործի է դրել «մահապարտի բաճկոնը» Փարիզի Վոլրտերի փողոցում: Իսկ Իսմաիլ Օմար Մոստեֆան, որի ինքնությունը հաստատվել է մատնահետքով, առնվազն 3-հոգանոց ահաբեկչական խմբի անդամ էր, որոնք ներխուժել էին «Բատակլան» համերգասրահ և սպանել էին 90 մարդու: Շենքի գրոհի ժամանակ նա պայթեցրել է ինքն իրեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բացի այդ, ավելի վաղ Figaro-ն հայտնել էր ևս մեկ հանցագործի անունը` Աբդուլբակ Բ. Մանրամասներ նրա մասին դեռևս չեն հաղորդվում: Ասվել էր նաև, որ Սիրիայի քաղաքացի Ահմեդ Ալմոհամմեդի անունով անձնագիրը հայտնաբերվել է մարզադաշտի մոտ գրոհայինների դիերի հարևանությամբ: Ավելի ուշ հաղորդագրություն հայտնվեց, որ նա Արևմտյան Եվրոպա էր հասել Հունաստանով և Սերբիայով: Իչպես նշում է RTL ռադիոկայանը, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ մասնագետները կասկածներ ունեն անձնագրի իսկության վերաբերյալ: Ահաբեկչական գործողություններին մեղսակցության կասկածանքով որոնվում է Ադեսլամ Սալահը: Որպես ահաբեկչությունների պատվիրատու ֆրանսիական ԶԼՄ-ները նշում են 27-ամյա Աբդելհամիդ Աբաուդի անունը Բելգիայից:

16 Ноябрь 2015 - 10:55 AMT
Теракты в Париже были подготовлены заранее, следует ждать новых вылазок экстремистов в других странах Европы. Об этом заявил премьер-министр Франции Мануэль Вальс в эфире RTL.
Глава правительства сказал, что «французские разведслужбы предотвратили несколько нападений с начала лета» и что «полиция знает о новых готовящихся атаках во Франции и других европейских странах». «Мы используем правовые рамки режима чрезвычайного положения, чтобы иметь возможность допрашивать людей, участвующих в радикальном исламистском движении, и всех тех, кто проповедует ненависть в отношении французской республики», – пояснил премьер. Глава правительства также подтвердил, что минувшей ночью были проведены антитеррористические рейды по всей стране.
Кроме того, премьер Франции сообщил, что угроза терроризма в стране сохраняется. «Терроризм нанес удар и может ударить еще раз в эти дни, в ближайшие недели. Я не говорю это, чтобы запугать, а для того, чтобы французы осознали это», – заявил он. «Мы еще долго будем жить с этой террористической угрозой», – добавил глава французского правительства, передает NEWSru.com.
Вечером 13 ноября в Париже произошла серия терактов. Неизвестные открыли стрельбу в одном из ресторанов, три взрыва прозвучали в непосредственной близости от стадиона «Стад де Франс», где проходил товарищеский матч футбольных сборных Франции и Германии, на котором присутствовал французский президент Франсуа Олланд. Кроме того, на рок-концерте в театре «Батаклан» неизвестные захватили заложников. По последним данным, погибли 129 человека.
Ранее глава МИД Ирака Ибрагим аль-Джаафари заявил, что сторонники террористической группировки «Исламское государство» запланировали проведение терактов в ряде стран, в том числе США, Франции и Иране.
«Источники иракской разведки получили информацию о готовящихся терактах в ряде стран, в том числе во Франции, США и Иране, все они были предупреждены», – говорится в заявлении министра. «ИГ представляет угрозу для всех стран, – также отметил аль-Джаафари. – Группировка захватила обширные территории в Сирии и Ираке, и мы предупреждали, что она может распространить свою деятельность на другие государства». «Произошедшее в Египте, Ираке, Ливане и Франции подтверждает тот факт, что «Исламское государство» – это всемирная угроза», – заключил он.
Между тем, по сообщению телеканал BFMTV, установлена личность четвертого террориста-смертника, участвовавшего в нападении на театр в Париже.
По информации телеканала, террориста зовут Сами, его семья проживает в городе Бобиньи в департаменте Сен-Сен-Дени, пригороде Парижа.
Ранее были установлены личности трех террористов, непосредственно участвовавших в исполнении терактов. Одним из трех смертников, подорвавших себя около стадиона «Стад де Франс» был 20-летний гражданин Франции Биляль Хадфи. Еще один террорист 31-летний Ибрагим Абдеслам, привел в действие «жилет смертника» на бульваре Вольтера в Париже. Исмаил Омар Мостефа, опознанный по отпечатку пальца, входил в состав группы из не менее чем трех террористов, захвативших концертный зал «Батаклан» и убивших около 90 человек. При штурме здания спецподразделениями он подорвал себя, передает РИА Новости.
Кроме того, ранее издание Figaro сообщило о личности одного из преступников — Абдулакбаке Б. Подробностей о нем СМИ пока не приводят. Также сообщалось, что паспорт на имя гражданина Сирии Ахмеда Алмохаммеда был найден возле тел боевиков около стадиона «Стад де Франс». Позднее появилась информация, что он прибыл в Западную Европу через Грецию и Сербию. Как отмечает радиостанция RTL, французские и американские специалисты сомневаются в подлинности паспорта. Также сообщалось, что по обвинению в причастности к терактам полиция Франции разыскивает Абдеслама Салаха. В качестве заказчика терактов французские СМИ назвали имя 27-летнего выходца из Бельгии Абдельхамида Абауда