Սինայի թերակղզու վրայով թռչելիս ռուսական A321 օդանավում պայթուցիկ սարք է պայթել: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԴԱԾ ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը: Հանդիպման սղագրությանը կարելի է ծանոթանալ Կրեմլի պաշտոնական կայքում:
«Ըստ մեր մասնագետների գնահատականների, օդանավում ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է գործադրվել, որի հզորությունը մոտ 1 կգ է եղել տրոտիլի համարժեքով, որի արդյունքում ինքանթիռը «փլուզվել է » օդում: Դրանով է բացատրվում ինքնաթիռի բեկորների «փռվածությունը» մեծ տարածքում: Միանշանակ կարելի է ասել, որ դա ահաբեկչական գործողություն էր»,-ասել է նա:
Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կփնտրի և կպատժի հանցագործներին: «Մենք պետք է անենք դա առանց վաղեմության ժամկետի, պետք է իմանանք նրանց անուն առ անուն: Մենք փնտրելու ենք նրանց ամենուր, որտեղ էլ որ թաքնվեն: Մենք կգտնենք նրանց մոլորակի ցանկացած կետում և կպատժենք»,-ասել է նա:
Սա ամենամեծ ավիաաղետն էր խորհրդային և ռուսական քաղավիացիայի պատմության մեջ: ՌԴ-ն դադարեցրեց թռիչքները Եգիպտոս և տարհանեց մի քանի հազար զբոսաշրջիկների: Ինքնաթիռի կործանման պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻՊ-ն:

17 November 2015 - 11:16 AMT
The Islamic State group has claimed responsibility for downing the Russian plane in written statements, as well as video and audio messages posted on the Internet following the crash.
"According to our experts, a homemade explosive device equivalent to 1 kilogram of TNT went off onboard, which caused the plane to break up in the air, which explains why the fuselage was scattered over such a large territory. I can certainly say that this was a terrorist act," FSB head Alexander Bortnikov said.
He said tests showed the explosives had been produced outside of Russia, but gave no further details.
In Cairo, there was no immediate comment on the news from the Egyptian government. State-owned television carried the newsbreak from Moscow, but had no official comment either.
Putin vowed to hunt down those responsible for the attack.
"There's no statute of limitations for this. We need to know all of their names," Putin said. "We're going to look for them everywhere wherever they are hiding. We will find them in any place on Earth and punish them."
The Islamic State group said the attack was retaliation for Russia's air campaign against IS and other groups in Syria, where Moscow wants to preserve the rule of President Bashar Assad.