Ռուսաստանը Միջերկրական ծովի տարածքից հրթիռակոծել է թևավոր հրթիռներով սիրիական Ռաքքան, որը համարվում է ահաբեկչական «Իսլամական պետության» հենակետը: Այդ մասին հայտնել է ֆրանսիական le Monde-ը Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի, հրթիռների գործարկումն իրականացվել է նոյեմբերի 17-ի առավոտյան:
Ավելի վաղ Ռուսաստանը միայն մեկ անգամ է հրթիռակոծել Սիրիայի տարածքը, բայց այն ժամանակ դա կատարվել է Կասպից ծովից, հայտնում է ՌԲԿ_ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սինայի թերակղզու վրայով թռչելիս ռուսական A321 օդանավում պայթուցիկ սարք է պայթել: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԴԱԾ ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը: «Ըստ մեր մասնագետների գնահատականների, օդանավում ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է գործադրվել, որի հզորությունը մոտ 1 կգ է եղել տրոտիլի համարժեքով, որի արդյունքում ինքանթիռը «փլուզվել է » օդում: Դրանով է բացատրվում ինքնաթիռի բեկորների «փռվածությունը» մեծ տարածքում: Միանշանակ կարելի է ասել, որ դա ահաբեկչական գործողություն էր»,-ասել է նա:
Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կփնտրի և կպատժի հանցագործներին: «Մենք պետք է անենք դա առանց վաղեմության ժամկետի, պետք է իմանանք նրանց անուն առ անուն: Մենք փնտրելու ենք նրանց ամենուր, որտեղ էլ որ թաքնվեն: Մենք կգտնենք նրանց մոլորակի ցանկացած կետում և կպատժենք»,-ասել է նա:
2015-ի սեպտեմբերի 30-ից Ռուսաստանը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքով կետային ավիահարվածներ է հասցնում ԻՊ գրոհայինների դիրքերին Սիրիայում` Սու-25 կործանիչների, ինչպես նաև ՍՈւ-24Մ և ՍՈւ-34-ի կիրառմամբ: Ըստ ՌԴ ՊՆ, ռուսական ավիացիան արդեն զգալի վնաս է հասցրել գրոհայինների կառավարման համակարգին և նյութատեխնիկական ապահովմանը, ինչպես նաև մահապարտ ահաբեկիչների պատրաստման ենթակառուցվածքներին:,/i>

17 Ноябрь 2015 - 16:20 AMT
Российская дизель-электрическая подводная лодка «Ростов-на-Дону», совершающая переход с Северного флота в Новороссийск, нанесла из восточной части Средиземного моря удары крылатыми ракетами «Калибр» по целям в окрестностях сирийского города Ракка – неофициальной столицы «Исламского государства», расcказал РБК источник близкий к Минобороны.
Сейчас результаты удара анализируют с использованием средств воздушной и космической разведки. Удар произведен после распоряжения президента России Владимира Путина об усилении ударов по террористам в связи с их причастностью к катастрофе российского самолета А321 в Египте.
Целью ударов с ДПЛ «Ростов-на-Дону» стали тренировочные базы, штаб, склады с оружием и боеприпасами, пункты дислокации отрядов боевиков. Удар был осуществлен не по настильной, а по баллистической траектории на высоте нескольких километров, чтобы избежать инцидентов из-за оживленного судоходства в Средиземном море. Пуск с ДПЛ «Ростов-на-Дону» стал первым случаем применения запущенных с подводной лодки крылатых ракет по объектам реального противника в истории вооруженных сил России, подчеркнул собеседник РБК.
Кроме того, к операции в Сирии привлечены российские стратегические бомбардировщики Ту-160, Ту-95МС и Ту-22. Как сообщает РИА Новости, об этом министр обороны РФ Сергей Шойгу доложил президенту РФ Владимиру Путину.Командующий дальней авиацией Анатолий Жихарев позже сообщил, что для выполнения боевых задач, что экипажи этих самолетов выполняют боевые задачи строго в соответствии с планом нанесения ударов по позициям боевиков.
Операция российских воздушно-космических сил в Сирии стартовала 30 сентября. В состав воздушной группировки, размещенной на авиабазе Хмеймим близ Латакии, входят четыре истребителя Су-30СМ, шесть бомбардировщиков Су-34, по 12 бомбардировщиков Су-24М и штурмовиков Су-25СМ, а также более 20 вертолетов разных типов. Вооруженные силы действуют на основании распоряжения президента России Владимира Путина, получившего просьбу о военной помощи от официального Дамаска.