Լիբանանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեբրան Բասիլը հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է դիմել Ռուսաստանին ահաբեկչության դեմ պայքարում ռազմական աջակցության խնդրանքով: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը պարզաբանել է, որ Մոսկվան դեռևս նման դրմում չի ստացվել:
Այն մասին, որ Լիբանանը կարող է դիմել Ռուսաստանին ռազմական աջակցության խնդրանքով, Բասիլը հայտարարել է Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակվում էր «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքով:
«Լիբանանը կարող է այդպիսի դիմում ներկայացնել»,-ասել է լիբանանցի նախարարը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Լավրովը նշել է, որ «նման դիմում չի եղել, ուստի այս պահին քննարկելու բան չկա», ինչպես նաև նշել է, որ Ռուսաստանը «լիովին հարգում է Լիբանանի ինքնիշխան իրավունքը սեփական անվտանգության առավել արդյունավետ միջոցների ապահովman գործում», հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Նոյեմբերի 13-ին Բեյրութի հարավային շրջանում «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից իրականացված 2 պայթյունի հետևանքով 43 մարդ է զոհվել, ևս առնվազն 239-ը վիրավորվել է: Ինչպես հայտնեց Լիբանանի ներքին գործերի նախարար Նուհադ Մաշնուկը, ահաբեկիչները շահիդների գոտիներ են կրել: Սոցցանցերում շրջանառվում է «Իսլամական պետության» անունից տարածված մի հայտարարություն, որում խմբավորումը ստանձնում է Բեյրութի ահաբեկչությունը:
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ Իրաքի խորհրդարանը մինչև հոկտեմբերի ավարտը նախատեսում է քվեարկության դնել ՌԴ ավիացիայի աջակցության համար Մոսկվային դիմելու հարցը` «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու նպատակով: Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին իր հերթին հայտարարեց, որ կողջուներ ռուսական օդային գործողությունն Իրաքում: Դրան հաջորդեց ԱՄՆ միավորված շտաբների հրամանատար Ջոզեֆ Դենֆորդի հայտարարությունը, որ Վաշինգտոնը կարող է դադարեցնել աջակցել Իրաքին ԻՊ դեմ պայքարում, եթե երկրի տարածքում մղվող մարտերին միանա ռուսական կողմը:
Նոյեմբերի 5-ին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ Իրաքը դեռ չի դիմել ՌԴ-ին ռազմական օգնության խնդրանքով, ինչպես Սիրիայի դեպքում էր:

18 Ноябрь 2015 - 13:32 AMT
Глава МИД Ливана Джебран Басиль заявил, что его страна может обратиться за военной помощью в борьбе с терроризмом. Об этом Басиль заявил на совместной с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
«Ливан может такое обращение подать», — сказал ливанский министр.
Сергей Лавров отметил, что «такого обращения не было, поэтому и нечего рассматривать сейчас», а также указал на то, что Россия «полностью уважает суверенное право Ливана определять пути обеспечения своей безопасности наиболее эффективными средствами», сообщает РБК.
На прошлой неделе «Исламское государство» совершило теракт в столице Ливана — Бейруте. В результате погибло более 40 человек.
Ливан не первая страна региона, которая заявляет о возможном обращении к России за помощью в борьбе с террористами. Почти сразу после начала воздушной операции России в Сирии премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади заявил, что приветствовал бы удары российской авиации по позициям террористического «Исламского государства» в Ираке.
В конце октября глава объединенного комитета начальников штабов армии США Джозеф Данфорд в беседе с аль-Абади заявил, что США сложно будет продолжать помогать Ираку в случае начала в стране российской военной операции. В ответ аль-Абади заверил Данфорда, что Багдад не обращался к Москве с такими предложениями, так же как и не получал предложений о помощи от российской стороны.