19 Նոյեմբեր 2015 - 07:36 AMT
«Ես ասում էի, որ կողմ եմ եվրոպական բանակին, բայց ինձ քննադատում էին: Այժմ ակնհայտ է, որ մենք պետք է շատ ներդրում անենք, որպեսզի իրական եվրոպական պաշտպանական քաղաքականություն ստեղծենք»,- ասել է Յունկերը, Reuters-ին հղումով մեջբերում է Tert.am-ը:
Նրա խոսքով, չնայած եվրոպական բյուջեի ոչ մեծ ծավալներին, անհրաժեշտ է անցնել այդ երկարաժամկետ նպատակի իրականացմանը:
Նոյեմբերի 18-ին Եվրամիության անդամ երկրների պաշտպանության նախարարները բավարարել են Ֆրանսիայի օգնության խնդրանքը։ Նման որոշում է կայացվել Բրյուսելում տեղի ունեցած նախարարների հանդիպմանը։ Ֆրանսիան դիմել է համաձայն Լիսաբոնյան համաձայնագրի, ըստ որի՝ «եթե անդամ պետությունը զինված ագրեսիայի զոհ է դառնում իր տարածքում, մյուս անդամ պետությունները պարտավոր են օգնություն և օժանդակություն ցուցաբերել հնարավոր բոլոր միջոցներով»։
Երկրի պաշտպանության նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը մասնավորապես խնդրել է աջակցել Ֆրանսիային Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետություն» զինյալ խմբավորման դեմ պայքարում, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

Евросоюзу необходимо создавать собственную армию. Об этом заявил глава Еврокомиссии (ЕК) Жан-Клод Юнкер в Брюсселе.
«Я говорил, что выступаю за европейскую армию, и был раскритикован. Сейчас это очевидно, и мы должны инвестировать много, чтобы создать реальную европейскую оборонную политику», – сказал он, пишет ТАСС.
Ранее министры обороны всех 28 государств Европейского Союза единогласно поддержали запрос Франции о военной помощи и сотрудничестве в борьбе против «Исламского государства». Статья 42, пункт 7 Лиссабонских соглашений гласит, что в случае вооружённой агрессии против одного государства-члена ЕС другие обязаны оказать ему помощь всеми доступными средствами. В данном случае считается, что помощь может быть оказана в виде поставок боеприпасов и вооружения, в том числе самолётов.
Значительная часть членов ЕС является также участниками альянса НАТО. Однако некоторые страны – Швеция, Финляндия, Австрия, Ирландия, Кипр, Мальта, Лихтенштейн, не являются членами блока.
Юнкер также подчеркнул, врагом номер один для Европы является Исламское государство, и отметил, что без России невозможно построить безопасность в Европе. «Не может быть никакой архитектуры безопасности в Европе без России», – сказал он, добавив, что ЕС, РФ и США должны сотрудничать, когда речь идет о борьбе с терроризмом.