19 Նոյեմբեր 2015 - 07:47 AMT
«Իսլամական պետություն» խմբավորումը սպառնում է ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել Նյու Յորքում, հայտնել է CNN հեռուստաալիքը` տեսանյութի վրա հղումով, որն ինչպես ենթադրվում է, նկարահանել են ահաբեկիչները:
«Իսլամական պետության» ահաբեկիչները տեսահոլովակ են նկարահանել, որտեղ անհայտ տղամարդը ռումբ է թաքցնում բաճկոնի տակ: Ըստ ԶԼՄ-ների, մահապարտը ծրագրում է պայթեցնել ինքն իրեն Նյու Յորքի մարդաշատ վայրերից մեկում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հաղորդագրություններ եղան այն մասին, որ ԻՊ գրոհայինները մտադիր են ահաբեկչություն իրականացնել Վաշինգտոնում:

19 November 2015 - 07:44 AMT
The New York Police Department says it's aware of a newly released Islamic State group video showing images of Times Square but says there's no current or specific threat to the city, the Associated Press reports.
An NYPD spokesman says in a statement issued Wednesday, November 18, some of the video footage is old but the video reaffirms the message the city remains a top terrorist target. He says the police department will remain vigilant and continue to work with the FBI and the intelligence community.
The NYPD says it will continue to deploy additional counterterrorism teams throughout the city.
Democratic Mayor Bill de Blasio says the city won't be intimidated. He says people should continue to live their lives and "enjoy the greatest city in the world."