19 Նոյեմբեր 2015 - 10:14 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը նոյեմբերի 18-ին զգուշացրել է Իտալիայում և Վատիկանում հնարավոր ահաբեկչությունների մասին: Ծայրահեղականների պոտենցիալ թիրախ կարող են դառնալ Սբ Պետրոսի տաճարը, Միլանի եկեղեցին և Լա Սկալա օպերային թատրոնը, որի խաղաշրջանի բացումը դեկտեմբերի 7-ին է: Բացի այդ, հնարավոր են նաև հարձակումներ եկեղեցիների, սինագոգների, ռեստորանների, հյուրանոցների և թատրոնների վրա, հայտնում է ABC News-ը:
Հռոմում ԱՄՆ դեսպանությունը զգուշացրել է Իտալիայում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին: «Ահաբեկչական խմբավորումները կարող են օգտագործել նույն մեթոդներն, ինչ Փարիզում: Իտալիայի իշխանություններն իրազեկված են սպառնալիքների մասին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, դիվանագետները կոչ են արել ԱՄՆ քաղաքացիներին զգոն լինել: Նույն օրը Իտալիայի հեռուստատեսությունը հայտնեց, որ ՀԴԲ-ն տեղի իշխանություններին տեղեկություններ է փոխանցել ահաբեկիչների հնարավոր թիրախների մասին, այդ թվում Սբ Պետրոսի տաճարում և Միլիանի որոշ տեսարժան վայրերում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Փարիզյան ահաբեկչություններից հետո Իտալիայի իշխանությունները 700 զինվոր են ներգրավել Հռոմում անվտանգության ապահովման համար:
Հայտնի են ահաբեկչական գործողությունների անմիջական իրականացնողների անունները, հայտնի է նաև կազմակերպիչը` 27-ամյա Բելգիայի քաղաքացի Աբդելհամիդ Աբաուդը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումը սպառնում է ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել Նյու Յորքում: «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները տեսահոլովակ են նկարահանել, որտեղ անհայտ տղամարդը ռումբ է թաքցնում բաճկոնի տակ: Ըստ ԶԼՄ-ների, մահապարտը ծրագրում է պայթեցնել ինքն իրեն Նյու Յորքի մարդաշատ վայրերից մեկում: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կոչ է արել բոլոր մահմեդականներին ջիհադ սկսել Ռուսաստանի և ԱՄՆ դեմ:

19 Ноябрь 2015 - 12:37 AMT
Госдепартамент США в среду, 18 ноября, предупредил о возможных терактах в Италии и Ватикане. Потенциальными целями экстремистов могут стать Собор Святого Петра, Миланский собор и оперный театр «Ла Скала», сезон в котором открывается 7 декабря. Помимо этого, возможны атаки на церкви, синагоги, рестораны, отели и театры, передает ABC News.
Американское посольство в Риме распространило предупреждение для граждан США, находящихся в Италии. «Террористические группировки могут использовать те же методы, которые они применили во время недавних терактов в Париже. Итальянские власти проинформированы об этих угрозах», — говорится в сообщении.
Кроме того, дипломаты призвали американских граждан быть бдительными, передает Lenta.ru
В этот же день, 18 ноября, итальянское телевидение сообщило, что ФБР передало местным властям информацию о возможных целях террористов, включая Собор Святого Петра и две миланских достопримечательности.
После терактов в Париже итальянские власти разместили 700 солдат для обеспечения безопасности на улицах Рима.
В ночь на 14 ноября во французской столице и пригороде была совершена серия терактов, жертвами которых стали 129 человек, более 350 пострадали. Боевики устроили стрельбу в нескольких кафе и ресторанах, у футбольного стадиона «Стад де Франс» в Сен-Дени прогремели три взрыва, смертник подорвал себя на бульваре Вольтер, в концертном зале «Батаклан» захватили заложников. Двое из них привели в действие пояса смертника, одного ликвидировала полиция во время штурма.
Стали известны имена некоторых непосредственных исполнителей теракта. Кроме того, СМИ узнали имя предполагаемого организатора атак — это 27-летний бельгиец Абдельхамид Абауд.