20 տարի անց Իրանը կարող է դադարեցնել էներգակիրների արտահանումը, եթե երկրին չհաջողվի լուծել ծառացած խնդիրները էներգետիկայի ոլորտում: Նման հայտարարություն է արել այսօր Իրանի տնտեսական հարցերով փոխարտգործնախարար Ալիռեզա Աթթարը, ելույթ ունենալով Ստամբուլում` Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում: Նրա խոսքերով, «իրականում էներգակիրների սպառումն Իրանում աճում է»: Առաջնահերթ խնդիրների թվում նա նշել է հանածո այլընտրանքային ռեսուրսների օգտագործումը, ինչպես նաեւ երկրում էներգասպառման ավելացումը: «Եթե մենք չկարողանանք այդ խնդիրը լուծել 15-20 տարվա ընթացքում, Իրանը կդադարեցնի էներգակիրների արտահանումը , հետեւաբար, մենք ստիպված կլինենք արդյունահանել մեր հանածո էներգառեսուրսները դրամի ռեսուրսների բազա ստեղծելու համար»,-հայտարարել է Ա.Աթթարը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
Թեհրանը պատճառաբանում է էներգակիրների սպառման ավելացումը երկրում իրագործվող միջուկային ծրագրի կարիքներով: «Մենք մտադիր ենք կառուցել 20 ատոմակայան, հասնելու համար ընդհանուր առմամբ 20 հազար ՄՎտ հզորության»,-ընդգծել է Աթթարը, մեկ անգամ եւս հավաստիացնելով համաժողովի մասնակիցներին, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում, համապատասխանում է Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի բոլոր դրույթներին, որի ստեղծման նախաձեռնողներից մեկը եղել է Թեհրանը:

24 Ноябрь 2006 - 11:29 AMT
Иран, возможно, перестанет быть экспортером энергоносителей через 20 лет, в случае если стране не удастся решить назревшие проблемы в сфере энергетики. Такое заявление сделал сегодня заместитель министра иностранных дел Ирана по экономическим вопросам Алиреза Аттар, выступая на Всемирном экономическом форуме в Стамбуле. По его словам, “в действительности потребление энергоносителей в Иране растет”. Среди задач, которые должны быть решены в первую очередь, замминистра назвал использование альтернативных ископаемых ресурсов, а также увеличение продуктивности энергопотребления в стране. “Если мы не сможем найти решение проблемы в ближайшие 15-20 лет, Иран перестанет экспортировать энергоресурсы, следовательно, мы будем вынуждены разрабатывать наши ископаемые энергоресурсы для создания базы ресурсов денежных”, – заявил А.Аттар, сообщает РБК.
Тегеран мотивирует увеличение потребления энергоносителей в стране нуждами реализуемой ядерной программы. “Мы планируем построить 20 атомных станций, чтобы добиться общей вырабатываемой ими мощности в 20 тыс. МВт”, – подчеркнул А.Аттар, после того как еще раз заверил участников форума в мирном характере ядерной программы Ирана, соответствующей всем положениям Договора о нераспространении ядерного оружия, одним из инициаторов создания которого выступал Тегеран.