Երկու զինյալ 170 պատանդ է վերցրել Մալիի մայրաքաղաքի Radisson Hotel Bamako հյուրանոցում, հայտնել է Rezidor հյուրանոցների խմբի մամուլի քարտուղարը, ուր մտնում է նաև Բամակոյի հյուրանոցը:Այլ տվյալներով զինյալներրի թիվը հասնում է 10-ի:
«Նրանք պատանդ են վերցրել մոտ 140 հյուրի և հյուրանոցի 30 աշխատակցի: Մուտքը հյուրանոց բարիկադավորվել է, հնարավոր չէ ոչ մտնել, ոչ դուրս գալ»,-ասել է մամուլի քարտուղարը NBC News հեռուստաալիքին:Պատանդների թվում կան նաև Ֆրանսիայի քաղաքացիներ:
Reuters գործակալությունը Մալիի անվտանգության ուժերում բարձրաստիճան աղբյուրի վրա հղումով հայտնել է, որ զինյալները ներխուժել են հյուրանոց «Ալլահ աքբար» գոչելով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բամակոյում ԱՄՆ դեսպանատունը գրել է Twitter-ում, որ իրենց հայտնի է հյուրանոցում կրակոցների մասին, ԱՄՆ քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվել թաքստոց գտնել շենքի ներսում և հնարավորության դեպքում կապ հաստատել հարազատների հետ, հյատնում է BBC-ին: «Ամեն ինչ տեղի է ունենում 7-րդ հարկում, ջիհադականները կրակում են միջանցքում»,-ասել է Մալիի ոստիկանության ներկայացուցիչը «Ֆրանս պրեսին»:
The Independent-ի տվյալներով, զինյալները հյուրանոցին են մոտեցել դիվանագիտական համարներով ավտոմեքենայով: Պարբերականը նշում է, որ 3 զոհ կա:
Ավելի ուշ, հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ այն պատանդներին, որոնք կարողանում են մեջբերում անել Ղուրանից, ազատ են արձակում, հայտնել է REN.TV-ն:
Radisson Hotel Bamako հյուրանոցը գտնվում է Մալիի մայրաքաղաք Բամակոյի կենտրոնում: Հյուրանոցում 190 համար կա: Ըստ Reuters-ի, անվտանգության ուժերը շրջապատել են հյուրանոցը: Հյուրանոցի ներսում փոխհրաձգություն է:
Սա առաջին հարձակումը չէ հյուրանոցի վրա Մալիում: Օգոստոսին անհյատները գրոհեցին Սեավրե քաղաքի հյուրանոցն ու պատանդներ վերցրեցին: Հարձակման զոհ դարձավ 13 մարդ: Զոհվածների թվում էին նաև ՄԱԿ Մալիում կայունացման բազմապրոֆիլ առաքելության 5 անդամ, Մալիի բանակի 4 զինվոր և 4 ահաբեկիչ:

20 Ноябрь 2015 - 13:03 AMT
Несколько вооруженных людей удерживают в заложниках 170 человек в отеле Radisson Hotel Bamako в столице Мали, сообщил пресс-секретарь группы отелей Rezidor, в которую входит гостиница в Бамако.
«Они захватили в заложники около 140 гостей и 30 сотрудников отеля. Таким образом, вход в отель заблокирован, нет возможности войти или выйти», — сообщил пресс-секретарь группы отелей телеканалу NBC News.
Агентство Reuters со ссылкой на высокопоставленный источник в силах безопасности Мали сообщает, что нападавшие ворвались в отель с криками «Аллах акбар».
Стало известно, что двое заложников уже отпущены на свободу, так как они оказались мусульманами и смогли по требованию боевиков прочитать Коран.
Полиция и военные оцепили район и блокировали часть дорог.
Агентство France Press сообщило со ссылкой на министерство безопасности Мали о гибели по меньшей мере троих заложников.
В Radisson Blu 190 номеров. Известно, что отелем владеют американцы, и он очень популярен среди иностранцев, работающих в Мали.
Посольство США в Бамако написало на своей странице в Twitter, что им известно о стрельбе в Radisson Blu. Гражданам США рекомендовано найти укрытие внутри здания гостиницы и, по возможности, связаться с близкими.
«Все происходит на седьмом этаже, джихадисты стреляют в коридоре», – сообщил представитель полиции Мали агентству Франс пресс.
Постоялец отеля из Китая сообщил агентству Синьхуа посредством мобильного приложения, что кроме него в руках вооруженных людей оказались еще несколько китайцев.
Власти Турции сообщили, что среди заложников находятся шесть сотрудников авиакомпании Turkish Airlines.
По некоторым сообщениям, нападение осуществляют 10 человек.
В начале августа неизвестные напали на отель в городе Севарэ в центральной части Мали и захватили заложников. Жертвами нападения стали 13 человек. В числе погибших пять сотрудников Многопрофильной комплексной миссии ООН по стабилизации в Мали (MINUSMA), четыре солдата малийской армии и четверо предполагаемых террористов. ООН подтвердила, что среди погибших сотрудников MINUSMA были два украинца, один гражданин Непала и один гражданин ЮАР.