Երկու զինյալ 170 պատանդ է վերցրել Մալիի մայրաքաղաքի Radisson Hotel Bamako հյուրանոցում, հայտնել է Rezidor հյուրանոցների խմբի մամուլի քարտուղարը, ուր մտնում է նաև Բամակոյի հյուրանոցը:Այլ տվյալներով զինյալներրի թիվը հասնում է 10-ի:
«Նրանք պատանդ են վերցրել մոտ 140 հյուրի և հյուրանոցի 30 աշխատակցի: Մուտքը հյուրանոց բարիկադավորվել է, հնարավոր չէ ոչ մտնել, ոչ դուրս գալ»,-ասել է մամուլի քարտուղարը NBC News հեռուստաալիքին:Պատանդների թվում կան նաև Ֆրանսիայի քաղաքացիներ:
Reuters գործակալությունը Մալիի անվտանգության ուժերում բարձրաստիճան աղբյուրի վրա հղումով հայտնել է, որ զինյալները ներխուժել են հյուրանոց «Ալլահ աքբար» գոչելով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բամակոյում ԱՄՆ դեսպանատունը գրել է Twitter-ում, որ իրենց հայտնի է հյուրանոցում կրակոցների մասին, ԱՄՆ քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվել թաքստոց գտնել շենքի ներսում և հնարավորության դեպքում կապ հաստատել հարազատների հետ, հյատնում է BBC-ին: «Ամեն ինչ տեղի է ունենում 7-րդ հարկում, ջիհադականները կրակում են միջանցքում»,-ասել է Մալիի ոստիկանության ներկայացուցիչը «Ֆրանս պրեսին»:
The Independent-ի տվյալներով, զինյալները հյուրանոցին են մոտեցել դիվանագիտական համարներով ավտոմեքենայով: Պարբերականը նշում է, որ 3 զոհ կա:
Ավելի ուշ, հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ այն պատանդներին, որոնք կարողանում են մեջբերում անել Ղուրանից, ազատ են արձակում, հայտնել է REN.TV-ն:
Radisson Hotel Bamako հյուրանոցը գտնվում է Մալիի մայրաքաղաք Բամակոյի կենտրոնում: Հյուրանոցում 190 համար կա: Ըստ Reuters-ի, անվտանգության ուժերը շրջապատել են հյուրանոցը: Հյուրանոցի ներսում փոխհրաձգություն է:
Սա առաջին հարձակումը չէ հյուրանոցի վրա Մալիում: Օգոստոսին անհյատները գրոհեցին Սեավրե քաղաքի հյուրանոցն ու պատանդներ վերցրեցին: Հարձակման զոհ դարձավ 13 մարդ: Զոհվածների թվում էին նաև ՄԱԿ Մալիում կայունացման բազմապրոֆիլ առաքելության 5 անդամ, Մալիի բանակի 4 զինվոր և 4 ահաբեկիչ:

Gunmen shouting Islamic slogans attacked a luxury hotel full of foreigners in Mali's capital Bamako early on Friday, November 20 morning, taking 170 people hostage, a senior security source and the hotel's operator said, according to Reuters.
The raid on the Radisson Blu hotel, which lies just west of the city center near government ministries and diplomatic offices in the former French colony, comes a week after Islamic State (IS) militants killed 129 people in Paris.
The identity of the Bamako gunmen, or the group to which they belong, is not known.
Northern Mali was occupied by Islamist fighters, some with links to al Qaeda, for most of 2012. Although they were driven out by a French-led military operation, sporadic violence has continued.
The security source said as many as 10 gunmen had stormed the building, firing shots and shouting "Allahu Akbar", or "God is great" in Arabic. The Chinese state news agency Xinhua said several Chinese tourists were among those tra
pped inside the building. The company that runs the hotel, Rezidor Group, said it understood that there were two gunmen.
"According to our information, two people are holding 140 clients and 30 employees," it said in a statement quoted by the BBC.
A senior member of the hotel's security detail said two private security guards had been injured in the early stages of the attack, which began at 7 a.m. (0700 GMT).
Witnesses in the area said police had surrounded the hotel and were blocking roads leading into the neighborhood. The U.S. Embassy tweeted that it was "aware of an ongoing active shooter operation at the Radisson Hotel," and instructed its citizens to stay indoors.
An Islamist group claimed responsibility for the death of five people last March in an attack on a restaurant in Bamako that is popular with foreigners.