21 Նոյեմբեր 2015 - 07:42 AMT
Մալիի իշխանություններն արտակարգ դրություն են հայտարարել երկրում մայրաքաղաք Բամակոյում հյուրանոցի վրա հարձակման պատճառով: «Արտակարգ դրությունը կգործի 10 օր»,-ասվում է իշխանությունների հայտարարության մեջ:
Ըստ ականատեսների, Radisson հյուրանոցը, որտեղ 170 մարդ կար, նոյեմբերի 20-ի առավոտյան ժամը 7-ին գրոհել է 2 ահաբեկիչ, ոչ թե 10, ինչպես հայտարարվել էր ավելի վաղ: Այս տեղեկությունը չի հակասում դատախազության տվյալներին, որը հայտարարել էր, որ հարձակվողներն «առնվազն 2-ն»: Գնդակահարելով պահնորդական ծառայության աշխատակցին` նրանք բարձրացել են վերև: Դրանից հետո ոմանց, այդ թվում Air France-ի անձնակազմին և ԱՄՆ 6 անդամներին հաջողվել է դուրս գալ հյուրանոցից:
Շուտով դեպքի վայր են ժամանել Մալիի ուժայինները: Անվտանգության գոտի սահամնելով` նրանք մոտ 9:00-ին մտել են հյուրանոց և 10:00-ին շրջափակել են զինյալներին 4-րդ հարկում: Այդ պահից Մալիի ուժայիններին է միացել ֆրանսիական հատուկ նշանակության ջոկատը`սկզբից 30 մարդ, հետո`ևս 10-ը: Բացի այդ, գրոհին մասնակցել են ամերիկացի զինվորականներ և Մալիում կայունացման ՄԱԿ բազմապրոֆիլ առաքելությունը:
Մինչ պատանդները փոքր խմբերով լքում էին հյուրանոցի շենքը` զինվորականները պատրաստվում էին գրոհի: Վերջապես, ժամը 16:00-ին 2 ահաբեկիչները ոչնչացվեին և զինվորականները սկսեցին զննել շենքը:
Հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻՊ-ին հավատարմության երդում տված ահաբեկչական «Ալ Մուրաբիտուն» խմբավորումը, որն արդեն ստանձնել է պատասխանատվությունը Մալիում հյուրանոցների վրա հարձակման համար, այդ թվում ընթացիկ տարվա օգոստոսին, երբ հարձակման զոհ դարձավ 13 մարդ:
Ավելի ուշ Մալիի նախագահ Իբրահիմ Բուբաքր Քեյթան հայտարարեց, որ Բամակոյի կենտրոնում Radisson հյուրանոցի վրա հարձակման հետևանքով 19 մարդ է զոհվել, 7-ը` վիրավորվել, 2 ահաբեկիչները ոչնչացվել են, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

21 Ноябрь 2015 - 07:16 AMT
Власти Мали объявили о введении чрезвычайного положения в связи с террористическим нападением на отель в столице Бамако.
«Объявлен 10-дневный режим ЧП после нападения на отель», — говорится в заявлении властей.
По информации очевидцев, на гостиницу Radisson, где находились около 170 человек, около 7 часов утра напали двое террористов, а не десять, как сообщалось ранее. Эта информация не расходится с данными прокуратуры, которая заявила, что нападавших было «минимум двое». Выстрелив в охранника, они поднялись на этажи здания. После этого из гостиницы удалось выйти нескольким клиентам, в том числе экипажу авиакомпании Air France и шестерым гражданам США.
Вскоре на место прибыли малийские силовики. Установив периметр безопасности, они около 9.00 вошли в гостиницу и в 10.00 блокировали нападавших на четвертом этаже здания. В этот момент к малийским силам присоединился французский спецназ: сначала 30 человек, затем еще 10. Кроме того, в штурме участвовали американские военные и силы Многопрофильной комплексной миссии ООН по стабилизации в Мали (MINUSMA).
Пока заложники покидали гостиницу в составе небольших групп, военные готовили окончательный штурм. Наконец, около 16.00 двое террористов были уничтожены, и военные приступили к осмотру здания.
Военнослужащие Франции, США и миссии ООН в Мали также штурмовали гостиницу в малийской столице.
Ответственность за нападение взяла на себя присягнувшая на верность «Исламскому государству» террористическая группировка «Аль-Мурабитун», которая уже брала на себя ответственность за атаки на отели в Мали, в том числе в августе текущего года, когда жертвами нападения стали 13 человек.
Позже Президент Мали Ибрагим Бубакар Кейта заявил, что в результате нападения на отель Radisson в центре столицы Мали городе Бамако погибли 19 человек, семь человек получили ранения, два боевика ликвидированы, сообщает РИА Новости.