Գերմանիայի Քրիստոյա-դեմոկրատական միության և Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամները, որոնք մեծամասնություն են կազմում խորհրդարանում, կողմ են արտահայտվել, որ Բեռլինը միանա Սիրիայում «Իսլամական պետության» դեմ պայքարին:
Այդ մասին գրում է Der Spiegel-ը` Գերմանիայի քաղաքական գործիչների հայտարարությունների վրա հղումով: «Գերմանիան պետք է պատրաստ լինի ռազմական գործողություններ սկսել ԻՊ դեմ: որտեղ և ինչպես կախված է մեր գործընկերների հետ համագործակցությունից»,-հայտարարել է Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Թոմաս Հիտչերը:
Քրիստոյա-դեմոկրատական միության անդամ Ռոդերիկ Կիզեվետտերը կարևոր է համարում գերմանական ավիացիայի կիրառումը Սիրիայում գրոհայինների դիրքերին հարվածելու գործում: «Գերմանիան «վճռական օգնություն է ցուցաբերում» միջազգային կոալիցիային`հետախուզական տվյալներ տրամադրելով: Մենք օբյեկտիվ տվյալներ ենք տրամադրում, նրանք մահապարտներ են ուղարկում»,-ասել է նա:
Այնուամենայնիվ որոշ խորհրդարանականներ առաջարկում են միայն խստացնել օրենսդրական պատասխանատվությունը երկրի ներսում ահաբեկչական գործողությունների և ահաբեկչությանն աջակցելու համար: Ոմանք մերժում են Սիրիայում ԻՊ դեմ ռազմական գործողությանը մասնակցելու բուն գաղափարը: «Անշուշտ, մենք մեր ֆրանսիացի բարեկամների կողքին ենք, սակայն համերաշխությունը չի նշանակում, որ մենք կմիանանք մարտական թռիչքներին»,-ասել է Կանաչների կուսակցության առաջնորդ Սիմոնե Պետերը, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ ԳԴՀ ՆԳՆ ղեկավար Թոմաս դե Մեզիերը հայտարարել էր, որ ավիա- և երկաթուղային հաղորդակցությունը Ֆրանսիայի հետ ուժեղացվել է, ոստիկանության պարեկախմբերը զինվել են:
Փարիզյան ահաբեկչություններից հետո Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը համակողմանի աջակցություն առաջարկեց Ֆրանսիայի իշխանություններին: «Մենք ամեն ինչ կանենք հետապնդելու համար հանցագործներին և նրանց մեղսակիցներին` համատեղ պայքարելով ահաբեկիչների դեմ: Սա Եվրոպայի ամենասարսափելի գիշերներից մեկն էր»,-ասել է Մերկելը:

21 Ноябрь 2015 - 09:41 AMT
Члены Христианско-демократического союза Германии (ХДС) и Социал-демократической партии Германии (СДПГ), являющиеся большинством немецкого парламента, высказались за вступление ФРГ в борьбу с террористической группировкой «Исламское государство» в Сирии.
Как пишет Gazeta.ru со ссылкой на Der Spiegel, представитель СДПГ Томас Хитчлер, в частности, заявил, что Германия должна быть готова начать военные действия против ИГ. «Где и как — зависит от сотрудничества с нашими партнерами», — сказал он.
В свою очередь, Родерик Кизеветтер от ХДС отметил необходимость использования немецкой авиации для ударов по позициям боевиков в Сирии. «Германия оказывает решающую помощь международной коалиции, предоставляя разведывательные данные. Мы предоставляем объективные данные, они посылают смертников», — отметил политик.
Однако некоторые парламентарии предлагают лишь усилить законодательную ответственность внутри страны за террористическую деятельность и поддержку терроризма. Некоторые же отвергают саму идею участия в военной операции в Сирии против ИГ. Так, лидер Партии зеленых Симоне Петер заявила, что солидарность с Францией не означает, что страна присоединяется к боевым вылетам против ИГ.
Ранее министры обороны всех 28 государств Европейского Союза единогласно поддержали запрос Франции о военной помощи и сотрудничестве в борьбе против «Исламского государства». Статья 42, пункт 7 Лиссабонских соглашений гласит, что в случае вооружённой агрессии против одного государства-члена ЕС другие обязаны оказать ему помощь всеми доступными средствами. В данном случае считается, что помощь может быть оказана в виде поставок боеприпасов и вооружения, в том числе самолётов.