Լիբիայից նավով Իտալիա ուղևորվող փախստականները ծովն են նետել 12 քրիստոնյայի:
Ինչպես գրում է CNN-ն իտալական ոստիկանությանը հղումով, ընդհանուր առմամբ նավում 105 մարդ է եղել: Ենթադրվում է, որ քրիստոնյաների վրա հարձակվածները Կոտ Դ’ Իվուարի, Մալիի և Սենեգալի քաղաքացիներ են եղել: Իսկ քրիստոնյաները, որոնց նետել են ծովը, Նիգերիայի և Գանայի քաղաքացիներ էին:
Մյուս ուղևորները պնդում են, որ հարձակվողների ավազակախումբը փորձել է նաև այլոց նետել դուրս նավից, սակայն նրանց հաջողվել է փրկվել` «կենդանի շղթա» կազմելով:
Նավը հայտնաբերել են իտալացիներն ու ուղեկցել այն Պալերմո նավահանգիստ նոյեմբերի 18-ին, որից հետո ոստիկանությունը ձերբակալություններ է կատարել:
Ըստ Եվրահանձնաժողովի նոյմեբերի 4-ին հրապարակված զեկույցի, մինչև 2016-ի ավարտը Եվրամությունում փախստականների թիվը կհասնի 3 միլիոնի: Նշվում է, որ ընթացիկ տարվա սկզբից ապաստան և աշխատանք գտնելու նպատակով Եվրոպա է ժամանել արդեն 700 հազար մարդ: «Մենք պետք է պատրաստ լինենք, որ մինչ գալիք տարվա փետրվարն ամեն օր մինչև 5 հազար մարդ կարող է ժամանել: Վերջին շրջանում աճել է ողբերգական դեպքերի քանակը: Եթե մենք չսկսենք գործել հենց հիմա, զոհերի քանակը կավելանա»,-հայտարարել է ՄԱԿ Փախստականների գծով գերագուն հանձնակատարի վարչության ներկայացուցիչ Ուիլյամ Սփինդլերը:

Беженцы из Ливии, направляющиеся в Италию на лодке через Средиземное море, скинули за борт находящихся на борту 12 человек за то, что последние были христианами.
Как пишет CNN со ссылкой на итальянскую полицию, всего на лодке находились 105 человек. Предполагается, что напавшие на христиан были гражданами Кот-д'Ивуара, Мали и Сенегала. В свою очередь, выкинутые за борт христиане были гражданами Нигерии и Ганы.
Другие пассажиры утверждают, что банда нападавших пыталась скинуть с борта и других, однако им удалось спастись, образовав «живую цепь».
Лодка была обнаружена итальянским судном и отбуксировано в порт Палермо 18 ноября, после чего полиция произвела аресты.
Согласно опубликованному 4 ноября докладу Еврокомиссии, до конца 2016 года число беженцев в Европейском союзе составит 3 млн.человек. Отмечается, что с начала текущего года в Европу в поисках убежища и работы уже прибыли более 700 тысяч человек. «Мы должны подготовиться к тому, что до февраля будущего года ежедневно будут прибывать по 5 тысяч человек. В последние месяцы, как мы видели, в связи с ухудшением погодных условий, возросло количество трагедий. Если мы не начнем действовать прямо сейчас, то число жертв будет расти», – заявил представитель Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Уильям Спиндлер.