Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը նոյեմբերի 23-ին կքննարկի մաքսազերծ ինտերնետ-առևտրի սահմանափակման տարբերակները, հայտնել են «Վեդոմոստին» և «Կոմերսանտը»:
Ըստ «Վեդոմոստիի», արտասահմանյան ինտերնետ-խանութներից ԵՏՄ անդամ երկրների առանց մաքսատուրքի ծանրոցների արժեքի շեմն առաջարկվում է նվազեցնել գործող 1000 եվրոյից մինչև 150 եվրո: Ընդ որում, ցանկացած արժեքի ծանրոցների համար ԵՏՀ-ն նախատեսում է ֆիքսված գանձում` 25 եվրո, գրում է թերթը:
ԵՏՀ աշխատանքային խմբի ղազախստանցի և բելառուս անդամները հիմնականում կողմ են արտահայտվել նախագծին, Հայաստանն իր դիրքորոշումը դեռ չի ներկայացրել, հայտնի է դառնում խմբի նիստի արձանագրությունից: «Կոմերսանտը» հայտնել է մաքսազերծ ապրանքների ներմուծման սահմանափակման այլ տարբերակների մասին:
Դրանցից մեկով նախատեսվում է 15 եվրո գանձում սահմանել 22-150 եվրո արժողությամբ և 1-10 կգ քաշով ծանրոցների համար: Այն ապրանքները, որոնց արժեքը կգերազանցի 150 եվրոն և (կամ) քաշը կգերազանցի 10 կգ, ենթակա կլինեն գանձման 15 եվրոյի չափով գումարած մաքսատուրքի 30%-ը, սակայն ոչ պակաս, քան 4 եվրո 1 կգ դիմաց:
Ըստ մեկ այլ սցենարի, որի մասին գրում է «Կոմերսանտը», մինչև 150 եվրո արժողությամբ և 10 կգ չգերազանցող ծանրոցների դեպքում կգանձվի 10 եվրո: Մնացած ծանրոցների համար գանձումը կկազմի 10 եվրո գումարած մաքսային արժեքի 30%-ը, սակայն ոչ պակաս քան 4 եվրո 1 կգ դիմաց:
Ըստ գործող կարգի ռուսաստանցիները կարող են մինչև 1000 եվրո արժողությամբ և մինչև 31 կգ քաշով ապրանքներ գնել արտասահմանյան ինտերնետ-խանութներից առանց մաքսատուրքի և գանձումների:
2014-ին ՌԴ գերատեսչությունները քննարկում էին ինտերնետ-խանութներից ծանրոցների մաքսազերծ ներմուծման սահմանափակման տարբերակները: Ֆինանսների նախարարությունն առաջարկում էր նվազեցնել այդ շեմը մինչև 150 եվրո, տնտեսական զարգացման նախարարությունը` մինչև 500 եվրո: Վերջնական որոշում չընդունվեց` ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարեց, որ սկզբից պետք է մշակվի կանոնակարգման միասնական նորմ ԵՏՄ անդամ երկրների հետ: ԵՏՄ ներսում մաքսային սահմաններ չկան, ուստի, եթե սահմանափակում մտցվեր միայն ՌԴ-ում, ծանրոցներn ինտերնետ-խանութներից կփոխեին կողմնորոշումը դեպի Բելառուս, Ղազախստան և Հայաստան, որտեղից կրկին առանց մաքսատուրքի կներմուծվեին Ռուսաստան:
Մաքսային միության անդամ երկրներում մաքսազերծ ապրանքի ներմուծման շեմը նույնը չէ: Ղազաստանում այն մոտ 1000 եվրո է, Հայաստանում` 300 եվրո, Բելառուսում` 200 եվրո:
Շեմի նվազեցման հարցում շահագրգռված են խոշորագույն ռուսական ինտերնետ վերավաճառողները, ասել է թերթին ֆինանսատնտեսական բլոկի պաշտոնյան:
Արտերկրի ինտերնետ հարթակները սպանում են ռուսական շուկան, սակայն այս միջոցը կարող է հարվածել սպառողների շահերին, հայտարարել է Մանրածախ առևտրի ընկերությունների ասոցիացիայի նախագահության ղեկավար Իլյա Լոմակին-Ռումյանցևը:
2015-ին առաջին կիսամյակում ռուսաստանցիներն արտասահմանյան առցանց խանութրներից ձեռք են բերել 65, 05 մլրդ ռուբլու ապրանք, հայրենականներից` 305 մլրդ ռուբլու, վկայում են Data Insight-ի տվյալները: Միջին չեկը արտասահմանյան առցանց խանութներում կազմում է մոտ 25 եվրո:
Ըստ East-West Digital News-ի, 2014-ին մոտ 15 մլն ռուսաստանցի գոնե մեկ անգամ գնում է կատարել արտերկրից համացանցի միջոցով: Գրեթե կեսը, ըստ GfK-ի, գնումներ է կատարել Չինաստանից:
Ռուսաստանցիների շրջանում ամենապահանջված ինտերնետ հարթակը 2014-ին եղել է AliExpress-ը (չինական Alibaba Group-ի անդամ), որի միջոցով գնումներ է կատարել օտարերկրյա խանութների հաճախորդների 59%-ը: 2013-ին այդ թիվը կազմում էր 37%: Երկրորդ տեղում էր eBay-ը 51%-ով, ասվում է «Յանդեքս. Մարկետ» և GfK հետազոտության մեջ:

Рабочая группа совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) разработала проект о снижении порога беспошлинной интернет-торговли с нынешних €1000 до €150. Документ будет обсуждаться вице-премьерами правительств стран – членов комиссии на совете ЕЭК, рассказал представитель ЕЭК. Россию на нем будет представлять Аркадий Дворкович, говорит сотрудник аппарата правительства. Представитель вице-премьера комментировать это не стал.
ЕЭК предлагает изменить правила трансграничной интернет-торговли: снизить беспошлинный порог до €150, а общий вес посылок – до 10 кг. При этом для укладывающихся в лимит посылок ЕЭК хочет ввести фиксированный сбор – €25. При превышении заплатить придется и сбор, и таможенные пошлины, пишут «Ведомости».
Сейчас в России можно беспошлинно получать посылки для личного пользования на сумму до €1000 и весом до 31 кг за один календарный месяц. При превышении лимита пошлина составляет 30%, но не менее €4 за 1 кг (взимается с суммы превышения порога).
Правительство еще с прошлого года обсуждает возможность снижения порога беспошлинной интернет-торговли. Обсуждались разные цифры – от €150 до €500. Но в феврале 2015 г. совет ЕЭК решил не менять правила до вступления в силу Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, а действующие на национальном уровне нормы сохранить до 2016 г.
Члены рабочей группы из Казахстана и Белоруссии в целом предложения ЕЭК поддержали, Армения позицию пока не представила, следует из протокола заседания рабочей группы.
Между тем, газета «КоммерсантЪ» пишет, что рабочая группа по вопросам электронной торговли подготовила еще один проект решений, который предполагает освободить от таможенных платежей товары дешевле €22 и весом ниже 1 кг. Посылки, попадающие в диапазон €22–150 и 1–10 кг, потребуют уплаты сбора в размере €15. Наконец, за товары, стоимость которых более €150 и (или) общий вес превышает 10 кг, потребуют сбора в размере €15 плюс 30% от таможенной стоимости, но не менее €4 за 1 кг веса.
Это наиболее жесткий вариант регулирования трансграничной интернет-торговли из тех, что были предложены правительству РФ с декабря 2013 года, когда Владимир Путин поручил «упорядочить интернет-торговлю».
В снижении порога заинтересованы крупнейшие российские интернет-ритейлеры, рассказывает чиновник финансово-экономического блока, они давно жалуются на конкуренцию с иностранцами. А поддерживает их первый вице-премьер Игорь Шувалов, сообщили федеральный чиновник и сотрудник аппарата правительства. Представитель Шувалова комментировать это не стал.
За первую половину 2015 г. россияне в зарубежных онлайн-магазинах приобрели товаров на 65,05 млрд руб., тогда как в отечественных – на 305 млрд руб., свидетельствуют данные Data Insight.
Средний чек в зарубежных онлайн-магазинах составляет около $30, сообщил президент Национальной ассоциации дистанционной торговли Александр Иванов, к концу 2015 г. он может снизиться до $25–27 из-за роста доли более дешевых китайских товаров. Основные покупки в трансграничной торговле – меньше 25 евро, согласен партнер Data Insight Федор Вирин.
Мера может ударить по потребителям, но зарубежные интернет-площадки убивают отечественный рынок, говорит председатель президиума Ассоциации компаний розничной торговли Илья Ломакин-Румянцев. «Выравнивание» условий работы логично, согласна представитель «Связного» Мария Заикина: иностранные продавцы становятся его полноценными участниками. «Конечно, нам хотелось бы иметь равные условия работы на рынке», – сказала представитель Ozon Мария Назамутдинова.
Но при введении сбора в 25 евро с каждой посылки есть риск, что снова начнут работать серые каналы поставок из-за рубежа, предупредил Вирин: потребители либо перейдут на них, либо вообще откажутся от покупок в зарубежных магазинах. Инструмент нужен, чтобы пресечь злоупотребления, считает Ломакин-Румянцев: покупатели могут начать дробить крупные покупки на несколько, чтобы избежать выплат пошлин.