Սկզբից պետք է հանձն առնել սկզբունքորեն իրատեսական նախագծեր` չտրվելով անիրագործելի հավակնոտ մտքերին: ArmNomads Games թիմի հիմնադիր և գեյմ-դիզայներ Արթուր Կարոյանը PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է, որ ըստ էության Let's Twist-ը կազուալ փազլ-արկադա է լայն շրջանակների համար: Խաղում գլխավոր շեշտը դրվել է մթնոլորտի, գծապատկերի և երաժշտության վրա:
«Խաղը որպես այդպիսին սյուժե չունի, սակայն առկա են ոճական տարբեր լուծումներով մակարդակներ: Այս պահի դրությամբ 6 մակարդակ կա, որից առաջին 3 կոչվում են` «Փարոս», «Գնացք» և «Ջրաղաց»: Դրանք մոտավորապես նույն ոճով են կատարված: Սկզբից դա ավելի վեկտորային գրաֆիկա էր, սակայն հետագայում մենք բարելավեցինք այն: Հաջորդ 3 մակարդակը հղում են մեր թողարկող Mildmania-ին, որն իր սեփական և բավականին ճանաչված խաղերն ունի 2012-ից սկսած»,-պատմում է մեր զրուցակիցը:
Խաղի էությունը հետևյալն է. խաղացողը պետք է համադրի կաղապարներն իջնող տարրերի հետ, որոնք շատ են` ինչպես երկչափ, այնպես էլ եռաչափ և անիմացված: Խաղը կոնտենտի մեծ ծավալ է առաջարկում, որը խաղացողը պետք է անցնի: Ընդ որում, նա կարող է ինքնուրույն ընտրել խաղի ռեժիմը:
«Եթե նա հոգնել է և մտադիր է գիշերը խաղալ, ապա կարող է մեղմ ռեժիմ ընտրել, որը կոչվում է Soft` հանգիստ խաղալով և լավ երաժշտություն լսելով: Իսկ եթե օգտատերը մտադիր է սեփական ռեկորդը սահմանել, ապա կարող է ավելի ագրեսիվ ռեժիմ ընտրել: Մշակվել են նաև առցանց մրցումներ, որտեղ մասնակիցները կարող են մրցել միմյանց հետ: Դրա համար նրանք փոքր միջխաղային գումար են փոխանցում, իսկ ով զբաղեցնում է առաջին 30 տեղը, ավելի շատ փող է ստանում նոր մակարդակներ և նոր բովանդակություն բացելու համար»,-պարզաբանել է նախագծի ղեկավարը:
Երբ խաղն արդեն պատրաստ էր, թիմը մտածեց, որ իմաստ ունի դիմել խոշոր մի ընկերության` բջջային հարթակներում առաջխաղացումն ապահովելու համար: Ամենահեռանկարայինը համարվեց iOS-ը, ուստի հեղինակները դիմեցին համաշխարհային հսկա Apple-ին` մանրամասն տեղեկություններ ուղարկելով խաղի մասին:
«Դրանից հետո մեզ դիմեց Apple-ի եվրոպական բաժանմունքը` հայտարարելով, որ խաղը նրանց շատ է դուր եկել և իրենք ուրախ կլինեն օգնել մեզ: Թողարկումից մի քանի շաբաթ առաջ մեզ հետ կապվեց նաև ընկերության ամերիկյան բաժինը: Նրանք ասացին, որ խաղը շատ լավն է, և եթե մենք ցանկանում ենք, որ իրենք էլ մեզ աջակցեն, ապա լավ ամսաթիվ է 2015-ի նոյեմբերի 12-ը: Մենք որոշեցինք, որ կարելի է սպասել, քանի որ ամերիկյան Apple-ը ցանկացած մշակողի երազանքն է, առավել ևս, որ խաղը վճարովի է: Թողարկումից հետո խաղը հայտնվեց App Store-ի առաջին տեղում 78 երկրում և սեփական գլխագիրը ստացավ հսկայական բանների տեսքով որպես «Խմբագրության ընտրություն»: Ամենից շատ խաղը վաճառվել է ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում և Մեծ Բրիտանիայում»,-ասաց Կարոյանը:
Այժմ թիմն աշխատում է թարմացումների վրա` հզորացնելով գեյմփլեյ բաղադրիչը: Արդեն ստեղծվել է երեք տասնյակ նոր տարբերակ` անկման անիմացիա, ժամանակի դանդաղում, ալիք, որը կաղապարներն իր տեղն է վերադարձնում և այլն: Հեղինակները մտադիր են ևս մի քանի տարբերակ ստեղծել և 2 նոր մակարդակ հավելել` «Տիեզերք» և «Չեզոք հող»: Որպես տարբերակ, դիտարկվում է նաև ձմեռային տարբերակը: Մի քանի օրից կթողարկվեն Android-ի(բանակցություններ են ընթանում Google-ի հետ) և Amazon-ի համար նախատեսված տարբերակները, քանի որ Unity խաղային շարժիչը թույլ է տալիս հեշտությամբ օպտիմալացնել խաղը մյուս հարթակների համար:
Թիմը տեղում չի դոփում: Մշակվում է նաև նոր խաղ, որի նախնական անվանումն է Noble, և որը արկադա-պլատֆորմեր է իրենից ներկայացնում: ArmNomads Games-ն օգնում է նաև մեկ այլ անկախ թիմի նոր նախագծի ստեղծման և խորհրդատվություն է տրամադրում հավակնոտ բրաուզերային ռազմավարության մշակման գործում: Հավաքված միջոցներով թիմը պատրաստվում է կենտրոնանալ առավել բարդ խաղերի ստեղծման վրա:

В самом начале нужно браться за принципиально реализуемые проекты, а не следовать невыполнимым амбициям. Основатель и гейм-дизайнер команды ArmNomads Games Артур Кароян в интервью PanARMENIAN.Net рассказал, что по сути Let's Twist представляет собой казуальную паззл-аркаду для широкой аудитории. Главная ставка в игре сделана на атмосферу, графику и музыку.
«В игре не существует сюжета, как такового, однако присутствуют разные стилистически разработанные уровни. На данный момент уровней всего шесть, первые три из которых называются «Маяк», «Поезд» и «Мельница» – сделаны они приблизительно в одном стиле. Сначала это была более векторная графика, однако в дальнейшем мы ее улучшили. Остальные три уровня являются отсылками к нашему издателю Mildmania, в наличии у которого свои собственные и довольно популярные игры, начиная с 2012 года», – рассказал наш собеседник.
Суть игры в следующем: игрок должен сопоставлять ячейки с падающими элементами, которых большое количество – как двухмерных, так и трехмерных и анимированных. В игре предлагается большое количество контента, который игроку необходимо будет проходить. При этом, он может выбрать режим игры по собственному настроению.
«Если он устал и собирается играть ночью, то может выбрать релаксирующий режим, называемый Soft, спокойно играя и получая удовольствие от хорошей музыки. Если же пользователь намерен побить собственный рекорд, то он может выбрать более агрессивные режимы. Также были разработаны онлайн состязания, в которых игроки могут соревноваться друг с другом. Для этого они вносят маленькую внутриигровую сумму, а те из них, кто занимают первые 30 мест, получают больше денег для того, чтобы открывать уровни и другой контент», – пояснил руководитель проекта.
Когда игра была уже готова, команда решила, что имеет смысл обратиться к крупной компании для дальнейшего продвижения на мобильных платформах. Самой перспективной виделась iOS, поэтому разработчики отправили мировому гиганту Apple подробную информацию об игре.
«После этого к нам обратился европейский филиал Apple, заявив, что игра им очень понравилась, и они будут рады нам помочь. За несколько недель до релиза с нами связался также американский филиал компании. Они сказали, что игра очень хорошая, и если мы хотим, чтобы они нам тоже помогли, то хорошей датой для этого будет 12 ноября 2015 года. Мы решили, что стоит подождать, поскольку американский Apple – мечта любого разработчика, тем более, если игра платная. После выпуска игра попала на первое место App Store в 78 странах мира и получила свой огромный баннер во главе всех игр, как «Выбор редакции». Лидерами продаж оказались США, Германия и Великобритания», – отметил Артур Кароян.
На данный момент команда работает над обновлениями, усилив геймплей-составляющую. Уже создано три десятка новых вариаций – анимации падения, замедления времени, волны, которая возвращает ячейки на места и т.д. Разработчики собираются создать еще несколько вариаций и добавить дополнительные два уровня – «Космос» и «Ничейная земля». Как вариант, рассматривается зимний уровень. Через несколько дней выйдут версии для Android (на данный момент ведутся переговоры с Google) и Amazon, поскольку игровой движок Unity позволяет с легкостью оптимизировать игру под другие платформы.
Команда не стоит на месте. Разрабатывается также новая игра с рабочим названием Noble, представляющая собой аркаду-платформер. ArmNomads Games помогает также другому независимому разработчику в создании своего проекта и консультирует разработку амбициозной браузерной стратегии. На собранные средства команда собирается сфокусироваться на создании полноценных уровневых игр.