24 Նոյեմբեր 2015 - 13:17 AMT
Պուտին. Սու-24-ի խոցումը սատարում է ահաբեկիչներին, հետևանքները ռուս-թուրքական հարաբերությունների համար լուրջ կլինեն
Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում, որտեղ նա հանդիպում էր Հորդանանի թագավոր Աբդալլա Երկրորդի հետ:
«Այս իրադարձությունը դուրս է գալիս ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներից: Անշուշտ, մեր զինվորականները հերոսական պայքար են մղում ահաբեկչության դեմ, կյանքը չխնայելով: Սակայն այսօրվա կորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեզ հասցրեցին թիկունքից ահաբեկիչներին սատարողները»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը հավելել է, որ Սու-24-ը գրոհի է ենթարկվել Թուրքիայի սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա, իսկ կործանվել է 4 կմ հեռավորության վրա:
«Մեզ հետ անմիջական շփում հաստատելու փոխարեն թուրքական կողմը, որքանով մեզ հայտնի է, դիմել է ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերներին այս հարցի քննարկման համար, կարծես այդ մենք ենք խոցել իրենց ինքնաթիռը, ոչ թե իրենք` մերը»,-ասել է Պուտինը:
Ռուսական Սու-24 ռազմական ինքնաթիռի խոցման մասին կարևորագույն նորությունները ընթերցեք PAN-ի թարմացվող լուրերում:

24 Ноябрь 2015 - 13:07 AMT
Путин: Уничтожение самолета – пособничество террористам, последствия для российско-турецких отношений будут серьезными
Российский самолет Су-24 был сбит ракетой «воздух-воздух» над территорией Сирии, заявил президент России Владимир Путин на встрече с иорданским королем Абдаллой II.
По словам российского лидера, российские летчики и самолет никак не угрожали Турции. Он назвал крушение российского Су-24 «ударом, который нам нанесли в спину пособники террористов».
Одновременно российский президент заявил, что РФ давно фиксировала, что на территории Турции есть много нефти с месторождений, подконтрольных ИГ.
По словам Путина, атака на Су-24 будет иметь важнейшие последствия для турецко-российских отношений. Президент Росссии заявил также, что Российский самолет Су-24 в Сирии был атакован в 1 километре от границы с Турцией, а упал в 4 километрах.
Главнейшие новости вокруг ситуации со сбитым российским бомбардировщиком Су-24 – в обновляемой трансляции PanARMENIAN.Net.